با وجود سودده بودن خیلی از شاخه های پرورش ، چرا کشاورزان و دامداران ما جزو قشرمرفه جامعه نیستند؟

738
https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی

طی سالهای اخیر ، ما راجع به حوزه های مختلف پرورش اعم از دام و طیور ، گیاهان ، آبزیان و ........ صحبت کردیم.

و در خیلی از این شاخه ها اشاره کردیم ، این شاخه ها میتون سودده باشن و سود خیلی خوبی رو هم به دنبال دارن. و ممکنه این سوال برای شما دوستان پیش بیاد که اگه حوزه های کشاورزی و دامپروری انقدر میتونه سودده باشه چرا کشاورزهای ما جزو قشر مرفه جامعه نیستن؟ 

در جواب باید گفت که متاسفانه کشاورزان و دامدارهای ما با سه تا چالش بسیار جدی مواجه هستن:

1- این که از دانش روز بهره مند نیستن. و ما شاهد این هستیم که متاسفانه خیلی از عزیزانی که از ما مشورت میگیرن هنوز اطلاعاتشون و فناوریشون و نژادی که روش کار میکنن ، مربوط به بیش از 10 سال پیش هست و فاصله بسیار زیادی با دانش روز دارن و عملا اطلاعاتشون سوخته محسوب میشه. 

2- چالش دومشون هم این هست که متاسفانه انقدر غرق کار در مزرعه میشن که از بازار غافل میشن در نتیجه مجبور میشن که محصول خودشون رو به واسطه ها بفروشن . در برخی مواقع در یک محصول ما یک واسطه رو داریم و در مواردی دیگه بیش از 5 واسطه بین تولید کننده و کشاورز و مصرف کننده نهایی وجود داره. و این موضوع محدود به کشاورزان و دامداران ما نمیشه و در سایر حوزه های تولید هم متاسفانه این چالش رو داریم.

3- و چالش سوم هم این هست که متاسفانه دامداران و کشاورزان سنتی ما نسبت به تغییرات مقاومت بسیار جدی رو نشون میدن. به طور مثال ما ظرف دو سال اخیر مشغول کار بر روستاها جهت بردن گله گوسفند به سمت دوقلوزایی بردیم اما یکی از مواردی که پرتکرار بود این بود که دامداران نسبت به این که گله شون به سمت دوقلوزایی بره مقاومت نشون میدادن. و منطقشون هم این بود که اگه این اتفاق بیفته ما در تامین شیر و در نگهداریشون با چالش مواجه هستیم. 

و همین موضوع باعث میشه که به این سمت نیان. یعنی به جای این که بیان به این فکر کنن که برای رسیدن به حداکثر سود دنبال راهکار بگردن ، همون روال قدیمی شون رو ادامه میدن.

در واقع یکی از نقدهایی که ما به حمایت نهادها و سازمان هایی که دغدغه اشتغال دارن ، تسهیلات و آموزش رایگان میدن و خدماتی از این قبیل تا بخوان کشاورزها و دامدارهای سنتی رو به سمت به روز رسانی ببرن ، این هست که اگه همون حمایت ها ، اعم از حمایت فنی و دانشی و حمایت مالی رو بخوان از علاقمندهای به روزی مثل شما دوستانی که پیگیر اطلاعات روز هستید ، کنن قطعا جواب بهتری میگیرن.

به این صورت که در هر منطقه ای که بخوان پایلوت کنن کافیه چند نفر از عزیزان مثل شما رو بخوان تحت حمایت خودشون بگیرن ، و شما دوستان با دغدغه ای که به این حوزه ها دارید ، بخواین کار خودتون رو شروع کنید و شما رو تبدیل به واحد موفقی کنن. اون وقت خواهیم دید که طبق تجربه ما دامدارها و کشاورزان عزیزی که به شکل سنتی دارن کار میکنن ، وقتی از سود شما دوستان باخبر بشن قطعا به شکل داوطلب خواهان این میشن که کارشون رو ارتقا بدن . 

با تمام تلاش هایی که طی چند سال اخیر صورت گرفت اما همچنان دامدارها و کشاورزان سنتی ما همچنان اون چالش ها رو به همراه دارن ، اما راهکاری که ما در نظر گرفتیم برای این موضوع ، این هست که ما اپلیکیشنی رو برای این موضوع طراحی کردیم و در واقع یک شبکه اجتماعی هست که طی چند ماه اخیر راجع بهش صحبت کردیم ، هدفمون هم این هست که کشاورزها و دامدارهایی که میخوان به روز و درست کار کنن یا میخوان محصول خودشون رو مستقیم به بازار عرضه کنن این بستر رو فراهم کنیم که هم اون دوستان رو بخوایم مستقیم به مصرف کننده نهایی وصل کنیم و هم این که تحت پوشش فنی و دانشی روز بگیریم. 

 

دوره ی آموزش کاربردی پرورش مرغ بومی تخمگذار

 

 دوره های آموزش کاربردی پرورش، در سامانه هدایت شغلی به صورت آنلاین برگزار میشه و تا زمانی که مزرعه دار هستید ، از این سامانه خدمات دریافت می کنید.

جهت آشنایی کامل با سامانه هدایت شغلی و اینکه چه تاثیری در زندگی شما و کسب و کارتون داره ، روی دکمه آشنایی با سامانه هدایت شغلی ، کلیک کنید.

 

 

 نظرات تعدادی از شرکت کنندگان در دوره های آموزشی پرورش (کلیک کنید)

 

فیلمهای مرتبط با مرغ

شرایط و زمان تو لک بردن پرنده

جزئیات
2 years ago
1,674 مشاهده شده

ارتفاع آبخوری طیور

جزئیات
4 months ago
406 مشاهده شده

نحوه محاسبه هیتر در سالن پرورش

جزئیات
2 years ago
1,192 مشاهده شده

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از 
 شاخه های جدید پرورش و فرصت های جدید کسب و کار حوزه کشاورزی ، دامپروری و گردشگری مطلع شوید

به جمع 
4,702,667 نفره علاقمندان و فعالان حوزه کشاورزی و دامپروری بپیوندید. 

 

¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

 

منو