نحوه نوک چینی طیور + مزایا و معایب

2,206
https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی

یکی از روش های مدیریتی و یکی از کارهای مدیریتی که در پرورش طیور استفاده میشه بحث نوک چینی هست که در اون در سنین مشخصی اقدام به کوتاه کردن و سوزاندن نوک پرنده می کنند که روش های مختلفی داره که بهترین روشش نوک چینی انسدادی هست که در سن 7 ، 8 روزگی انجام میشه که در این سن نوک پرنده رو کوتاه کرده و انتهای نوک رو میسوزونن که دیگه نوکش بلند نشه. 

علتی که این کار رو می کنن این هست که به این وسیله مدیریت می کنن همدیگر خواری یا کانیبالیسم در گله رو . مزیت دیگه این روش اینه که ریخت پاش دان کم میشه که بسیار از لحاظ اقتصادی مهم هست و از طرفی هم استرس در گله کاهش پیدا می کنه.

البته نکته ای که وجود داره این هست که تا مجبور نشدین از این روش و از این کار نباید استفاده کنید و اگر احتمال میدیدن در گلتون با چالش هایی از جمله کانیبالیسم  قراره مواجه بشین در اون صورته که این موضوع پیشنهاد میشه .

در طیور بومی که قراره گردشگاه داشته باشن و از سالن بیرون برن پیشنهاد نمیشه. همچنین اگر گلتون با این چالش ها همدیگر خواری مواجه نیست شما می تونین از این روش استفاده نکنین.

اما معایب این روش این هست که :

در جوجه هایی که گوشتی هستن و قراره اونها رو پروار کنید باعث کاهش وزن میشه علی الخصوص یکی دوهفته بعد از نوک چینی با این چالش مواجه هستین.

در گله ی تخمگذار و گله ی مادر هم سن بلوغ به تاخیر میوفته و احتمال کاهش تخمگذاری هم هست و روش هم به این شکل هست که در سن تقریبا هفت روزگی ، جوجه رو طوری نگه میدارند که انگشست شست بخواد پشت سرش قرار بگیره و با انگشست اشاره هم زیرگلوشو رو کمی فشار میدن تا زبونشو به عقب بکشه و بعدش هم نوکشو وارد سوراخ دستگاه می کنن و نوکش کات میشه.

دو ثانیه هم اون تیغه ی داغ با نوکش برخودار می کنه تا بخواد جلوی رشد مجدش رو بگیره.

 در خروس ها بالا و پایین باید مساوی باشه اما در مرغ ها بهتر این هست که نوک پایین بخواد بلندتر باشه. زاویه دستمون باید طوری باشه که نوک پایین بلندتر باشه.

جهت تهیه ی دستگاهش هم در صورتی که نیاز دارید این خدمات شما می تونید یک سرچ ساده ی "دستگاه نوک چینی" رو داشته باشین تا به مراکز و شرکت هایی که عرضه ی این دستگاه رو دارن بخواین باش مواجه بشین که بسته به اینکه کاملا دستی هستن یا نیمه اتومات قیمتی بین دو و نیم میلیون تا چهار و نیم میلیون تومن  رو دارند.

 

 

 

دوره ی آموزش کاربردی پرورش مرغ بومی تخمگذار

 

 دوره های آموزش کاربردی پرورش، در سامانه هدایت شغلی به صورت آنلاین برگزار میشه و تا زمانی که مزرعه دار هستید ، از این سامانه خدمات دریافت می کنید.

جهت آشنایی کامل با سامانه هدایت شغلی و اینکه چه تاثیری در زندگی شما و کسب و کارتون داره ، روی دکمه آشنایی با سامانه هدایت شغلی ، کلیک کنید.

 

 

 نظرات تعدادی از شرکت کنندگان در دوره های آموزشی پرورش (کلیک کنید)

 

فیلمهای مرتبط با مرغ

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از 
 شاخه های جدید پرورش و فرصت های جدید کسب و کار حوزه کشاورزی ، دامپروری و گردشگری مطلع شوید

به جمع 
4,702,667 نفره علاقمندان و فعالان حوزه کشاورزی و دامپروری بپیوندید. 

 

¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

 

منو