مدفوع چسبناک و یا انسداد مقعد جوجه ،علت ها و راهکارها

4,182

یکی از چالش هایی که پرورش دهندگان عزیز طیور اعم از مرغ ، بوقلمون و سایر طیور در روزهای اول پرورش باهاش مواجه هستن بحث مدفوع چسبناک جوجه هاست که بهش پستینگ یا انسداد مقعد جوجه هم میگن. به این صورت که مدفوع جوجه های یک یا دو روزه ای که میخرن بر روی مقعد میچسبه و این موضوع باعث میشه که فضولات بعدی پرنده که میخواد دفع بشه با مشکل مواجه شه. و در مواقع زیادی حتی میتونه منجر به مرگ پرنده هم بشه. 

اگه در مقیاس کوچیک باشه ، افراد میتونن مثلا با دستمال آغشته به روغن زیتون ، اون قسمت مقعد رو تمیز کنن و ظرف 3 یا 4 روز این مشکل رو رفع کنن. اما وقتی اشل کار بزرگ میشه داستان متفاوت و بسیار سخت میشه.

 

اما علت این که چرا این اتفاق میفته رو باید بررسی کرد. این موضوع دو تا علت اساسی میتونه داشته باشه:

1- بحث بیماری پولوروم یا اسهال سفید جوجه هاست و بحث بیماری در میان هست. 

2- علت دوم هم اینه که مشکلات مدیریتی در پروسه های مختلف کار وجود داره که باید به اون بپردازیم.

اگه بحث ما بیماری اسهال سفید باشه که این موضوع برمیگرده به اون مرکزی که کار جوجه کشی انجام میده. چرا که گله های مادر اگه بخوان آلوده به چنین بیماری باشن ، به تخم های نطفه دارش منتقل میشه ، احتمال هچ این تخم ها پایینه، اما کافیه یک درصدشون هم هچ بشه که اون جوجه هایی که به دست میان که توی هچری هستن ، همون یک پرنده که پرهاش خشک میشه کافیه که آلودگی رو به کل جوجه ها منتقل کنه. 

ازین رو خیلی مهمه که مرکزی که کار جوجه کشی و انجام میده ، ازش مطمئن باشیم. و دوم گله مادری که ازش تهیه میکنیم ازش مطمئن باشیم ، که این برمیگرده به این که اگه ما بخوایم در مقیاس اقتصادی کار کنیم ، بخوایم گله مادر و مرکز جوجه کشی رو بررسی کنیم.

دوستانی هم که خودشون کار جوجه کشی رو انجام میدن ، غالبا با این مشکل مواجه نیستن.

در بحث بیماریش هم درمان خاصی وجود نداره ، و چالش بعدی که باهاش مواجه هستن میتونه بحث های مدیریتی باشه.

این بحث های مدیریتی چند مورد هستن :

مورد اول اینکه در زمانی که جوجه ها از هچری در میان ، در اون سالن انتظار قبل از بارگیری و در فرایند حمل اگه دما بیش از دمای استاندارد باشه ، باعث از دست رفتن آب بدن پرنده میشه. این موضوع باعث میشه که مدفوع پرنده بخواد سفت تر باشه و باعث میشه کمی مقعد بیرون بزنه و همین موضوع باعث نوک زدن پرنده های دیگه میشه. 

یکی دیگه از علت ها این هست که وقتی پرنده وارد سالن شما میشه، دمای سالن پایینه و یا جیره شما سالم نیست و دارای قارچ هایی هست که باعث میشه دفع پرنده آبکی بشه و چون روزهای اول دمای سالنتون بالاست ، مثلا برای بوقلمون 37 تا 38 درجه و برای مرغ 33 تا 34 درجه هست و از طرفی هم اسهال هست ، باعث میشه که این اسهال خشک بشه و موجب میشه که دفع چسبناک رو داشته باشیم. 

یکی دیگه از دلایلی که این اتفاق میفته این هست که برای جوجه هایی که روی اونها سکسوری صورت میگیره ، یعنی در یک روزگی تفکیک جنسیتی میشن ، چون برای تفکیک جنسیت مقعدی ، اون شخص یک فشاری رو به مقعد پرنده وارد میکنه ، باعث میشه کمی بیرون زدگی مقعد اتفاق بیفته. و کافیه اون محیط کمی آلوده باشه و به پرنده منتقل بشه که همین موضوع شروع این ماجرا بخواد بشه. و اینها برمیگرده به این که مدیریت ما در فرآیندهای مختلف ایراد داشت. 

و طبق تجربه کارهایی که دوستان انجام میدن چند مورد هست:

1- این که برای دو یا سه روز اول از آنتی بیوتیک ها و مالتی ویتامین ها در جیره و آب پرنده استفاده میکنن. 

2- در دان پرنده به ازای هر کیلو دان ، 50 گرم روغن اضافه میکنن که معمولا برای سه روز اول هست و خیلی از دوستان جواب میگیرن.

3- از کارهای متداول دیگه ای که انجام میدن این هست که در دو یا سه روز اول ، در آب مصرفی پرنده یک قاشق روغن ذرت مازولا رو اضافه میکنن که باعث میشه مدفوعش چرب و لغزنده بشه . 

اما در مجموع همونطور که توجه میکنید علت اصلی این ماجرا برمیگرده به این که شما در فرایندهای مختلف کار باید سختگیری داشته باشید و شرطش هم اینه که آموزش های لازم رو دیده باشید و همچنین خرید از مرکز مطمئن تا با چنین مشکلی مواجه نشید. 

 

 

 

  برای اطلاع از جدیدترین مطالب آموزشی پرورش مرغ بومی عضو کانال تلگرامی ما شوید.

دوره ی آموزش کاربردی پرورش مرغ بومی تخمگذار

 

 دوره های آموزش کاربردی پرورش، در سامانه هدایت شغلی به صورت آنلاین برگزار میشه و تا زمانی که مزرعه دار هستید ، از این سامانه خدمات دریافت می کنید.

جهت آشنایی کامل با سامانه هدایت شغلی و اینکه چه تاثیری در زندگی شما و کسب و کارتون داره ، روی دکمه آشنایی با سامانه هدایت شغلی ، کلیک کنید.

 

 

 نظرات تعدادی از شرکت کنندگان در دوره های آموزشی پرورش (کلیک کنید)

 


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از 
 شاخه های جدید پرورش و فرصت های جدید کسب و کار حوزه کشاورزی ، دامپروری و گردشگری مطلع شوید

به جمع 
4,702,667 نفره علاقمندان و فعالان حوزه کشاورزی و دامپروری بپیوندید. 

 

¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

 

منو