مقدار درآمد و طول فرآیند دستیابی به گوسفند چندقلوزا از تلاقی میش معمولی با قوچ هومو چقدر است؟

این فیلم رو برای دوستانت بفرست

10,844

تصاویر مراکز آموزشی مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
دوره پرورش گوسفند
دوره آموزشی گوسفند
Image

رضایت دانشجویان تیم مینی سالن

 

در ویدئوی قبل راجع به نتیجه تلاقی قوچ ها و میش های معمولی هترو و هومو صحبت کردیم. که چند درصدشون معمولی میشن و هترو یا هومو میشن.

 

حالا فرض کنید که شما میخواین کار پرورش رو با میش های معمولی شروع کنید. ممکنه این سوال پیش بیاد که چقدر این فرایند طول میشه تا به نقطه مورد نظر برسه. و بعد از رسیدن به اون نقطه هم چقدر از درآمد ماهانه برخورداره.

فرض کنید که کار خودتون رو با 30 راس میش معمولی شروع کردید. 8 ماه طول میکشه تا این بخواد اولین زایش خودش رو داشته باشه. 

چون با قوچ هومو آبستن شد، هر 30 بره تولیدی ما هترو هستن. پیش فرض ما اینه که 15 تاش ماده و 15 تاش نر هستن. نرها رو در سنین مناسب به بازار عرضه میکنیم. و ماده ها رو نگه میداریم. و این ماده ها  17 ماه بعد اولین زایش خودشون رو به طور میانگین خواهند داشت.

 

پیش فرض ما هم اینه که هرکدوم 1/5 بره تولید میکنن. یعنی بطور میانگین ما از 23 بره برخورداریم. که اگه ما حالت بدبینانه 20 درصد هومو هم در نظر بگیریم ، 5 بره هومو خواهیم داشت. که اگه طبق جدولی که در ویدئوی قبلی صحبت کردیم که 50 درصد در نظر بگیریم مقدارش بسیار بیشتر میشه. مبنا رو در حالتی میگیریم که خودمون تجربه کردیم و حالت تقریبا بدبینانه هم هست. 

 

ما حالا 5 بره هومو داریم . پیش فرضمون هم بر اینه که 2 تا قوچ و 3 تا میش داریم. که 17 ماه بعد ، قوچ ها بالغ میشن و میش ها اولین زایششون رو دارن. قوچ ها رو اگه بخوایم به هر شکلی چه اجاره بدیم، چه اسپرم بگیریم و چه در گله خودمون استفاده کنیم ، حداقل سود ماهانه هر راسش 3 میلیون تومان هست که دو راسش میشه 6 میلیون تومان.

این میش ها هم هر 8 ماه ، 6 بره تولید میکنن. به طور میانگین با میانگین سود 15 میلیون تومان که میشه 90 میلیون تومان که تقسیم بر 8 ماه میشه 11. و این 11 میلیون و اون 6 میلیون سودی که ما از قوچ هامون به دست میاریم میانگین 17 میلیون تومان ما سود خالص ماهانه رو خواهیم داشت.

نکته ای که وجود داره اینه که تمام این موفقیت ها و برنامه ریزی های ما بر این اساس هست که ما در انتخاب میش های معمولی اولیه مون بسیار دقت نظر داشته باشیم. و تنها یک شخص غیر حرفه ای و با دانش کم هست که در انتخاب گله اولیه اش بخواد صرفه جویی کنه و با قیمت پایین تر بخره و میره از گله های انتخاب میکنه که از کیفیت کافی برخوردار نیستن.

نکته نهایی هم اینه که تمام این محاسبات در شرایط متوسط به پایین گرفته شده و نه حالت خوش بینانه.  

و در آخر هم باید خدمتتون بگم که بره هایی که شما به این طریق تولید کردین که از میش های گلچین شده هستن. و با خلوص بالا و طی یک فرایند خوب اونها رو گلچین کردیم ، قطعا از قوچ ها و میش های هومویی که در حال حاضر ممکنه بتونید از بازار تهیه کنید بسیار با کیفیت تر هستن، چرا که هیچ مزرعه ای قوچ ها و میش های با این کیفیت رو به بازار عرضه نمیکنه. مگر به قصد تبادل قوچ.  

 

 

 


 


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400