تفاوت حکیم و عطار در طب سنتی چیست؟

2,390

تفاوت حکیم و عطار در طب سنتی چیست؟

در قدیم ما تفکیک داشتیم بین اینها. ما یک حکیم داشتیم، یک عطار داشتیم. حکیم چه کسی بود؟ حکیم وظیفه پزشک امروز رو انجام میداد، با این تفاوت که حکیم با تمام علم زمان خودش تقریبا آشنایی داشت. وقتی میگیم حکیم بوعلی سینا، علم اخلاق بلد بود، ستاره شناسی بلد بود، پزشکی بلد بود، فلسفه بلد بود و علومی که مرتبطه، مثلا آب و هوا، اقلیم، گیاه شناسی. ولی خب الان پزشک های ما متاسفانه فقط تک محوری هستند، تک بعدی هستند. فقط با ساختمان بدن و نهایتا یک سری داروهای شیمیایی آشنا شدند و کار میکنند. برای همین هم هست که اون نتیجه ای رو که ما باید در طب جدید بگیریم، نمیگیریم. در هر صورت در قدیم، حکیم تشخیص میداد بیماری رو و تجویز میکرد. در عطاری عطار مثل داروساز بود. مثل کسی که در داروخانه دارو رو فقط به بیمار میداد و راهنمایی میکرد. ولی الان متاسفانه این مرزها شکسته شده. الان خیلی از عطارهای ما ادعا میکنند که حکیم هستند. یعنی درکنار فروش دارو تجویز هم میکنند. این پا تو کفش حکیم کردنه. و یک مقدار هم الان خود سازمان غذا و دارو و دانشگاه علوم پزشکی که الان فشار آورده و داره سختگیری میکنه رو بحث عطاری ها به خاطر همین قضیه ست که میگه این مرزها باید مشخص باشه.

 

 برای اطلاع از جدیدترین مطالب آموزشی پرورش گیاهان دارویی کانال تلگرامی ما شوید.

 

     منبع : minisalon.ir (استفاده از این مطلب با ذکر منبع مانعی نداره)

 

 

 

 

دوره های آموزش کاربردی پرورش

 

دوره های آموزش کاربردی پرورش، در سامانه هدایت شغلی به صورت آنلاین برگزار میشه و تا زمانی که مزرعه دار هستید ، از این سامانه خدمات دریافت می کنید.

جهت آشنایی کامل با سامانه هدایت شغلی و اینکه چه تاثیری در زندگی شما و کسب و کارتون داره ، روی دکمه آشنایی با سامانه هدایت شغلی ، کلیک کنید.

 

 

نظرات تعدادی از شرکت کنندگان در دوره های آموزشی پرورش (کلیک کنید)

 


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از 
 شاخه های جدید پرورش و فرصت های جدید کسب و کار حوزه کشاورزی ، دامپروری و گردشگری مطلع شوید

به جمع 
4,702,667 نفره علاقمندان و فعالان حوزه کشاورزی و دامپروری بپیوندید. 

 

¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

 

منو