گیاهان دارویی و اهمیت استفاده از آن ها برای دام وطیور

2,562

گیاهان دارویی از دیر باز در تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار میگرفتند. گیاهان دارویی به دلیل داشتن مواد موثره مختلف بر سیستم ایمنی و حتی گوارشی پرنده تاثیر مثبتی دارن. به دلیل این که ویروس ها و باکتری ها در طول زمان به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده به همین خاطر منجر به استفاده از گیاهان دارویی به عنوان جایگزین های آنتی بیوتیک شده.

 

طبقه بندی گیاهان دارویی برای تغذیه دام و طیور:

 

1- گیاهان دارویی با خواص کوکسیدیوزی: مثل درمنه ، زنجبیل ، زرد چوبه ، فلفل سیاه و فلفل قرمز 

این گیاهان رو میشه به مقدار 2 الی 3 کیلو در تن در جیره استفاده کرد.

داروهای ضد کوکسیدیوز در طول زمان منجر به مقاومت در پرنده شده و بی اثر میشن.پس بهتره از گیاهان دارویی که ایجاد مقاومت نمیکنن استفاده کنید.

همچنین میشه این گیاهان رو بصورت پودری بصورت جداگانه در اختیار پرنده قرار داد. که مقدار مصرفش بسته به سن و میزان تولید پرنده داره.

 

2- گیاهان دارویی با خواص تقویت سیستم ایمنی  

3- گیاهانی که باعث بهبود و افزایش عملکرد پرنده میشه

 

گیاهان دارویی که تقویت کننده سیستم ایمنی هستن شامل:

مریم گلی ، سرخار گل ، مرزه و رزماری هست.که اثرات ضد باکتری ، ضدقارچی و ضد ویروسی بالایی داره. این گیاهان با تقویت سیستم ایمنی و افزایش تولید آنتی بادی منجر به افزایش پاسخگویی پرنده به واکسن شده و از شکست واکسیناسیون جلوگیری میکنه.

این گیاهان منجر به کاهش باکتری های مضر روده و تقویت سیستم ایمنی پرنده در دراز مدت میشه. میزان مصرف گیاهان دارویی تقویت کننده سیستم ایمنی شامل 1 و نیم تا 2 کیلو در تن بصورت پودری هست و اگر اینها رو بصورت عصاره یا عرق بخوایم در آب آشامیدنی پرنده استفاده کنیم ، 2 لیتر رو با 10 لیتر مخلوط میکنیم و با 100 لیتر آب ترکیب میشود.

از مزایای روش آشامیدنی استفاده از عصاره این گیاهان شامل اثرات سریع تر و تاثیر مستقیم بر بافتهای هدف میباشد.

برای کاهش استرس مخصوصا در زمان جابجایی در بدو ورود به سالن میشه از گیاه سرخارگل استفاده کرد.

 

 گیاهانی که باعث بهبود و افزایش عملکرد پرنده میشه

گیاهان دارویی در صنعت طیور کاربردهای مختلفی دارن.

از جمله: کاهش اثرات بیماری ها ، افزایش راندمان تولید ، بهبود ضریب تبدیل غذایی ، بهبود وضعیت روده و همچنین تغییر وضعیت گله رو دارن.

از گیاهان دارویی برای بیماریهای تنفسی و یا حتی بصورت آشامیدنی میتونیم در جیره استفاده کنیم. ما این گیاهان رو بصورت 3 کیلو در تن بصورت مداوم برای پیشگیری و حتی درمان در جیره طیور بالغ میتونیم استفاده کنیم.

از گیاهانی که برای بهبود تولید میتونیم استفاده کنیم ، گیاه پونه هست. که با افزایش جذب پروتئین، چربی و ویتامین ها منجر به بهبود کیفیت داخلی تخم مرغ در طیور تخم گذار میشه.همچنین برای افزایش اشتها و تحریک پرنده هایی که در اثر بیماری کاهش مصرف خوراک رو دارن میتونیم از پونه استفاده کنیم.

گیاه آرتیشو از گیاهان پرکاربرد برای کاهش علایم بیماری برونشیت هست. ما در اثر بیماری برونشیت ، کلیه هایی پر از اورات و درگیر با اورات رو داریم. که برای کاهش اورات میتونیم از گیاه آرتیشو بصورت محلول در آب استفاده کنیم. یا از عصاره یا از عرق اون به مقدار 2 لیتر در 100 لیتر آب استفاده کنیم.

گیاه آرتیشو همچنین برای کبد چرب، در پرنده های تخمگذار استفاده میشه.

از گیاهان دیگه ای که برای تغذیه طیور استفاده میشه ، گیاه زنیان هست.گیاه زنیان رو میتونیم در سنین کمتر از یک ماه ، به مدت یک هفته به مقدار 3 کیلو در تن برای بهبود دستگاه گوارش استفاده کنیم. همچنین در دوره پیش از تخمگذاری، در طیور تخمگذار 2 هفته قبل از تخمگذاری میتونیم از گیاه زنیان به مقدار 2 کیلو در تن برای متعادل کردن هورمون ها استفاده کنیم. برای افزایش اشتها در گله هایی که استرس دارن میشه از گیه بومادران استفاده کرد.

گیاه بومادران به دلیل تعدیل و تقویت سیستم ایمنی

 

 

 

  برای اطلاع از جدیدترین مطالب آموزشی پرورش مرغ بومی عضو کانال تلگرامی ما شوید.

دوره های آموزش کاربردی پرورش

 

دوره های آموزش کاربردی پرورش، در سامانه هدایت شغلی به صورت آنلاین برگزار میشه و تا زمانی که مزرعه دار هستید ، از این سامانه خدمات دریافت می کنید.

جهت آشنایی کامل با سامانه هدایت شغلی و اینکه چه تاثیری در زندگی شما و کسب و کارتون داره ، روی دکمه آشنایی با سامانه هدایت شغلی ، کلیک کنید.

 

 

نظرات تعدادی از شرکت کنندگان در دوره های آموزشی پرورش (کلیک کنید)

 

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از 
 شاخه های جدید پرورش و فرصت های جدید کسب و کار حوزه کشاورزی ، دامپروری و گردشگری مطلع شوید

به جمع 
4,702,667 نفره علاقمندان و فعالان حوزه کشاورزی و دامپروری بپیوندید. 

 

¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

 

منو