اهمیت گیاه علوفه ای سالیکورنیا و آلوروپوس

این فیلم رو برای دوستانت بفرست

3,667

تصاویر مراکز آموزشی مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
Image

رضایت دانشجویان تیم مینی سالن

بخش بزرگی از سرزمین ما، با شوری خاک و کمبود آب مناسب برای کشاورزی مواجه است. اما در همین شرایط نیز، گیاهانی بومی در کویر ایران و یا در سواحل خلیج فارس و دریای عمان، رشد و نمو می کنند.

چون اقلیم ما اقلیم دشواری هست پس بنابراین همچین گیاهانی تو این منطقه تکامل پیدا کردند.

 

گیاهانی که مقاوم به شوری و خشکی هستند و اصطلاحا به آنها هالوفیت می گویند.

 

گیاه آلوروپوس که از خانواده گندم وحشی است و از ذخایر بسیار با ارزشمند ژنتیکی کشورمان است. این گیاه مقاوم به شوری و خشکی و هالوفیت محسوب می شود.

توانایی بالای این گیاهان در سازگار کردن خودشون به شرایط دشواری هست که درش زندگی می کنن، از نظر تامین آب هست، از نظر شوری بالای آب در دسترس این گیاهان هستش و همین طور دمای بسیار بالایی که معمولا چالشی رو برای این گیاهان ایجاد می کنه.

 

سالیکورنیا، یکی دیگر از گیاهان هالوفیت است. سالیکورنیا قابلیت تحمل شوری بالای آب را دارد. این گیاه اولا گیاه کم توقعی هست و می تونه با آب شور آبیاری بشه، بذر تولید می کنه این گیاه در اون شرایط و بذری که داره از نظر محتوای روغن، روغن های خوب زیادی داره، یومس خیلی خوبی داره در ضمن به پالایش خاک هم کمک زیادی می کنه این گیاه یعنی نمک های خاک رو به مقدار زیادی از محیط جذب می کنه.

تو کشور امارات، سوخت جت از بذر سالیکورنیا ایجاد کردن.

 

کشاورزان در سواحل جنوبی کشورمان با کمبود آب برای کشاورزی روبرو هستند. در حالیکه با کاشت محصولاتی همچون سالیکورنیا، می توان با رونق کشاورزی در سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، تا حد زیادی بر مشکل فقر و بیکاری مردم این مناطق قائق آمد.

 لازم نیست همیشه ما بیایم و اصلاح مولکولی یا اصلاح سنتی رو در گیاهان انجام بدیم برای اینکه صفت خاصی رو بگیم در گیاهی بوجود بیاد، ما می تونیم الگوی کشاورزی یه منطقه رو تغییر بدیم.

 

با شناخت پتانسیل های گوناگوم اقلیمی و کشاورزی کشورمان، می توانیم بستر مناسبی جهت رسیدن به کشاورزی پایدار ایجاد کنیم.

 

 


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400