در چه شرایطی دان آماده بخریم و در چه شرایطی خودمون دان مان را تولید کنیم؟

4,963

تصاویر مراکز آموزشی مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
دوره پرورش بوقلمون
دوره آموزشی بوقلمون
خرید تضمینی
خرید تضمینی
کار در مزرعه
خرید تضمینی

در چه شرایطی دان آماده بخریم و در چه شرایطی خودمان دان مان را تولید کنیم؟


یکی از سوالات بسیار متداولی که در حوزه های مختلف از ما پرسیده میشه اینه که جیره مصرفی گله خودمون رو خودمون تولید کنیم یا به شکل آماده از بازار بگیریم. در اینجا ما دو حالت داریم. حالت اول اینکه شما دوستان دانش لازم رو جهت تولید جیره ندارین. قطعا در این حالت چاره ای جز خرید جیره آماده از بازار ندارید. و به نفعتون نیست که خودتون بخواین جیره رو در اختیار جانداری که پرورش میدین بذارین. چرا که اکثر دوستان بر اساس تجربه ای که از شیوه پرورش گذشتگان دارن. اقدام به جیره دهی میکنن که متاسفانه منجر به شکست میشه. اما حالت دوم حالتیه که شما دوستان ، دانش لازم رو جهت تولید جیره دارین. که در این حالت قطعا به نفعتون هست که خودتون بخواین جیره خودتون رو تولید کنید. چون دو تا مزیت رو برای شما به دنبال داره. مزیت اول اینه که جیره تون به مراتب ارزون تر از جیره آماده بازار در میاد . به طور میانگین 100 تومن روی هر کیلو ، جیره تون. ارزون تر در میاد. و در مقیاس بزرگ این رقم بسیار چشم گیره. همچنین در بعضی از نقاط این عدد به 330 تومن اختلاف هم میرسه. فرض بفرمایید شما 1000 قطعه بوقلمون دارید. به طور میانگین مصرف جیره تون در روز 550 کیلو هست که اگه 100 تومن هم فقط اختلاف قیمت دان تولیدی شما با بازار باشه، شما روزانه 55 هزار تومان صرفه جویی میکنید که در ماه میشه 1 میلیون و 650 هزار تومان.
همچنین مزیت دوم دانی که خودتون تولید میکنید اینه که دانتون تازه و قابل اعتماد هست. و دانی که شما تولید میکنید و تازه هم هست بسیار روی راندمان گله تون اثر میذاره. و در پایان دوره وقتی شما میاین محاسبه رو انجام میدین ، میبینید که در مجموع میزان سود خالص اون دوستی که با دانش جیره رو تولید کرد به مراتب بسیار بالاتر از اون دوستی هست که دانش لازم رو نداشت و مجبور به تهیه جیره از بازار شد.

 

 منبع : minisalon.ir (استفاده از این مطلب با ذکر منبع مانعی نداره)

 

 

منو