پرورش بوقلمون گوشتی چقدر زمان خواهد برد؟

پرورش بوقلمون گوشتی چقدر زمان میبرد؟ 

 

 

طول دوره پرورش بوقلمون  گوشتی بومی، برنز و بوقلمون سفید با هدف پروار کردن و عرضه بوقلمون گوشتی متفاوت می باشد.

بوقلمون های سیاه رنگ به دو دسته ی بوقلمون های بومی اصلاح شده و بوقلمون های برنز تقسیم شده که دوره ی پرورش بوقلمون های گوشتی بومی جهت پروار به طور میانگین هفت ماه بوده و طی این مدت بوقلمون نر وزنی حدود هفت کیلو و بوقلمون های ماده وزنی حدود چهار و نیم کیلو می گیرن.

اما بوقلمون های برنز و بوقلمون های بلک که همگی وارداتی هستن بسته به نژاد و میزان خلوص وزن گیری متفاوتی دارن.

  اما به طور میانگین می توان گفت که بوقلمون های برنز نسل اول دوره ی پرورش چهار الی پنج ماهه داشته و طی این مدت بوقلمون های نر میانگین وزن دوازده تا هفده کیلو (بسته به نژاد) و بوقلمون های ماده وزنی حدود هفت الی ده کیلو (بسته به نژاد) می گیرن.


 قبل از پرداختن به ادامه مبحث پرورش بوقلمون گوشتی ، خوبه بدونید که پرورش موفق بوقلمون ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است که جیره نویسی بوقلمون جهت کاهش قیمت دان بوقلمون ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش بوقلمون ، به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید: 

دوره پرورش بوقلمون
دوره آموزشی بوقلمون

طول دوره پرورش بوقلمون گوشتی سفید چقدر است؟

اما طول دوره پرورش بوقلمون گوشتی سفید که در کشور ما غالبا از نژاد بیوتی 6 می باشد حدود چهار ماهه. که طی این مدت بوقلمون های نر وزنی حدود چهارده کیلو و بوقلمون های ماده وزنی حدود نه کیلو می گیرن که پس از رسیدن بوقلمون به این وزن آماده ارسال به کشتارگاه میباشد.

 یکی از نکات مهم که تعیین کننده ی مدت زمان پرورش بوقلمون گوشتی هست سن خرید جوجه بوقلمون می باشد.

پرورش بوقلمون گوشتی چقدر زمان میبرد؟

 

نگهداری از جوجه های بوقلمون یکروزه به علت بهره ی هوشی پایین ( اصطلاح عامیانه خنگ بودن) بسیار سخت بوده به طوری که حتی خوردن و آشامیدن رو هم بلد نبوده و پرورش دهنده مجبوره مثل بوقلمون مادر با ضربه زدن توی دون خوری ها و یا آبخوری ها جوجه رو ترغیب به خوردن و آشامیدن کنه و همچنین دائما بین جوجه های یکروزه قدم زده تا جوجه ها مجبور به حرکت بشن.

از این رو پرورش دهنده باید سه روز اول رو به صورت شبانه روزی از گله ی خود مراقبت کرده و بعد از آن این موضوع با شدت کمتر ادامه داره و همین موضوع باعث میشه اکثر افرادی که قصد پرورش بوقلمون گوشتی و دارن جوجه های یک ماهه خریداری می کنن تا جوجه های اولیه مراحل سخت اولیه رو پشت سر گذاشته باشن.

 

 

در خرید جوجه بوقلمون یک ماهه به چه مواردی توجه کنیم؟

البته در خرید جوجه ی یک ماهه بوقلمون هم با چالش هایی مواجهیم چرا که متاسفانه در کشور ما وقتی صحبت از جوجه ی یک ماهه بوقلمون میشه منظور جوجه هایی با سن هجده تا بیست و چند روز هست ، از این رو این جوجه ها از وزنی به مراتب پایین تر از جوجه ی یک ماهه برخوردار می باشند.

ولی نگران این موضوع نباشید چرا که در دوره های آموزش کاربردی پرورش بوقلمون که در مرکز تحقیقات کشاورزی برگزار می کنیم به طور مفصل در مورد روش های تشخیص جوجه ی یک ماهه بوقلمون برنز صحبت می کنیم.

و اگه در حال حاضر قصد خرید جوجه یک ماهه بوقلمون برنز رو دارید می تونید از مشاوره ی رایگان مشاوران مینی سالن استفاده کنید تا در خرید جوجه بوقلمون جهت شروع کار دچار اشتباه نشید.

 

نکته ی اقتصادی که در متن بالا وجود داره اینه که وزن گیری بیشتر و یا طول دوره ی پرورش کمتر لزوما به معنای سوددهی بیشتر نیست چرا که بوقلمون های با رنگ پر سیاه از قیمت به مراتب بالاتری در مقایسه با بوقلمون های سفید برخوردارن.

جهت درک بهتر این موضوع بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

  

  

پرورش بوقلمون گوشتی

 نکته ای که درباره طول دوره پرورش بوقلمون گوشتی باید بدانید:

و نکته ی نهایی که در مورد طول دوره ی پرورش بوقلمون گوشتی باید بدونید اینه که قبل از شروع به کار پرورش بازار هدف و مشتریانتون رو کاملا بررسی کرده تا به جواب این سوال برسید که وزن مورد نظر بازار هدفتون جهت خرید چند کیلو هست.

به طور مثال اگه می خواین کار پرورش بوقلمون گوشتی سفید رو شروع کنین باید از کشتارگاه های بوقلمون  که خریدار اصلی محصولاتتون هستن بپرسین که وزن نر و ماده ی مورد نظرشون چند کیلو هست چون اولویت خرید کشتارگاه ها براساس وزن مطلوب و کیفیت لاشه هست.

یعنی شما نباید به صرف اینکه بوقلمون نر شما به وزن شانزده کیلو رسید این موضوع رو به نفع خودتون بدونید.

 در مورد بوقلمون های با پرهای سیاه اعم از بوقلمون بومی اصلاح نژاد شده  و بوقلمون برنز نیز این موضوع صادق هست و شما باید متناسب با بازار مصرف محصولاتتون اقدام به پرورش کنید.

و چون اصلی ترین خریداران این بوقلمون ها مردم همان منطقه یا عراقی ها هستن لذا غالبا وزن مطلوب این خریداران برای بوقلمون ماده چهار تا هفت کیلو (بسته به نژاد) و برای بوقلمون نر هفت تا ده کیلو (بسته به نژاد) می باشد.

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 213499 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 28 خرداد 1400 12:19


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400