پروسه زنده کردن تخم میگو به چه صورت است ؟

فهرست مطالب

پروسه زنده کردن تخم میگو به چه صورت است ؟

روش تغذیه بچه ماهی ها با تخم میگو زنده:

هچ تخم میگوی نوع خشک به صورت کامل :

انواع غذای زنده و نقش آن در پرورش ماهی زینتی :

غذاهای فریز شده مناسب تغذیه ماهی های اکواریومی :

غذای دلخواه بچه ماهی ها و نحوه استفاده اش :

یک میکس غذایی مقوی برای ماهی های زینتی :

 

پروسه زنده کردن تخم میگو به چه صورت است ؟

زنده کردن تخم ارتمیا یعنی هچ را انجام بدیم و تبدیل به لارو میگو کنیم. دریک تانک یا بطری آب می تونید هچ رو انجام بدید. مقداری آب بدون کلر درون بطری ریخته و با استفاده از بخاری دمای آن رو روی ۳۰ درجه ثابت نگه دارید. اگرمحیط تان گرم بود دیگر نیازی به استفاده ازبخاری نیست.  سپس علاوه بر قراردادن یک سنگ هوا درتانک به ازای هر لیتر2 قاشق سوپخوری نمک می ریزیم. مثلاً اگر محفظه ما سه لیتراب دارد ۶ قاشق نمک بریزید. توصیه میشه ازنمک دریا یا نمک بدون ید استفاده کنید. تخم منجمد را حدود یک ساعت درآب تازه می ریزیم تا مرطوب بشه بعد آن را به تانک اضافه میکنیم. روشنایی هم براش در نظر بگیریم تا روند هچ سریعتر اتفاق بیفتد. محل قرارگیری تخم میگو ها باید روشن باشه وگرنه عمل هچ صورت نمیگیره و تخم ها خراب میشن. حتما از تخم میگو برای پرورش ماهی زینتی استفاده کنید.

روش: های تغذیه بچه ماهی ها با تخم میگو زنده

بعد از۴۸ ساعت هچ تخم میگو ها اتفاق می‌افتد و می‌توانید پمپ هوا را خاموش کرده. چراغ قوه را در کنار تانک نگه دارید زیرا بچه ماهی سمت روشنایی شنا کرده و جمع می شوند . سپس با استفاده از سرنگ مقداری از آنها را گرفته و سپس از یک تکه پارچه یا حریر عبور داده تا آب اضافی آن گرفته شود سیست را برداشت کرده و به ماهیان بدهید. بعضی افراد آن را از حریر رد می کنند تا فقط لارو باقی بماند و نمک آن از بین برود. سیست به نور خیلی حساسه وقتی نور می بینید همه درنقطه نور تجمع می‌کنند. همه لاروها جمع میشن و شما میتونید آرتمیا خالص را از آن جدا کنید. پس از آن مجدد پمپ هوا را روشن نمایید. یادتان باشد هوادهی را هم از بالا و هم از پایین زوک می‌توانید انجام بدید.

 در ادامه ترفند های دیگری ازهچ تخم میگو برای پرورش ماهی زینتی را آموزش میدیم.

شکل 1 : پرورش ماهی زینتی

 هچ تخم میگوی نوع خشک به صورت کامل  :

 هر ۱۰۰ گرم نمک فاقد ید را به ۵۰ گرم سیست اضافه میکنیم .بعد از مخلوط کردن تخم آرتمیا و نمک، زوک هچ را آبگیری می کنیم و بعد مخلوط تهیه شده را داخل زوک میریزیم. سپس ۲۴ ساعت صبر می کنیم تا تخم ها هچ شوند و آب به رنگ نارنجی در بیاد. وقتی حرکت لرزشی تخم ها رو دیدی این به معنای باز شدن تخمهای آرتمیا است. دراین لحظه میتویند هوای زوک را قطع کنید تا هیچ حبابی خارج نشود و سیست ها ته نشین بشن. وقتی آرتمیا ها ته نشین شدن میتونید ازطریق جریان آب و روش ساکشن آن ها را بیرون بکشیم. آب خارج شده رنگ نارنجی داره که به معنای خارج شدن کامل هچ ماست. در ادامه روش های غذادهی برای پرورش ماهی زینتی را آموزش میدیم.

انواع غذای زنده و نقش آن در پرورش ماهی زینتی :

غذای زنده بیشتر برا ماهی های گوشتخواراستفاده میشه که اکثراً برای تغذیه شان ازماهی جوبی استفاده میشه. غذای زنده را ماهیان زنده تشکیل می دهند چون تکثیر ماهی زنده زیاده. بعضی مواقع برای غذای دیسکس اسکار از بچه ماهی های گوپی استفاده میشه. بچه ماهی ویتامین زیادی داره و برای رشد خیلی موثر است. کرم خاکی یکی دیگرازغذاهای زنده است که دربازارفراوان است. لارو پشه خودتون هم میتونید تهیه کنید به کمک کود حیوانی . انواع این غذا را در زیر آوردیم :

 1. ماهی زنده
 2. میگو
 3. کرم خاکی
 4. دافنی
 5. لارو پشه

 

 

غذاهای فریز شده مناسب تغذیه ماهی های آکواریومی :

یکسری غذا فریز شده برای پرورش ماهی زینتی داریم که وعمدتاً دستی هستند. یعنی خودتان باید تولید و فریز کنید و قالب بندی کنید و بر حسب نیاز به ماهی بدهید. دل و جگر مرغ و گاو و گوسفند از این دسته غذاهاست. از نظر قیمتی دل مرغ ارزان تر از گاو و گوسفند در میاد پس مقرون به صرفه تر است. از انواع دافنی و کرم های خونی و میگو هم میشه برای تغذیه ماهی ها استفاده کرد.

شکل 2: انواع غذای ماهیان زینتی

 غذای دلخواه بچه ماهی ها و نحوه استفاده اش :

اسپیرولینا ازغذاهای دلخواه بچه ماهی هاست که مملواز پروتئینه. بهتره بدونین که پروتئین اسپیرولینا خشک شده از خمیرش بیشتره . شما میتونید بعد ازتهیه کردن خمیرش با دیگرغذاهاتون ترکیبش کنید. ابتدا به اندازه یک بند انگشت از خمیر را داخل ۵ سی سی آب بریزید . بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه که غلیظ شد و به رنگ سبز در می آید و می تونید از اون به بچه ماهی ها بدین. بچه ماهی ها سلول اسپرولینا را می‌خورن به علت داشتن رنگدانه های طبیعی حتماً در رژیم غذایی آنها قرار بدید. رنگدانه های طبیعی موجود دراین غذا باعث ایجاد رنگ طبیعی روی بدن ماهی میشه. به علت خشک بودن فاسد شدنی نیست و تا ۱۰ سال قابل نگهداریه. اسپرولینای خشک یک غذای عالی برای پرورش ماهی به حساب میادکه فواید آن به شرح زیر است :

 • کم بودن میزان جیره غذایی و مصرفی
 • مقاوم کردن بدن ماهی در برابر بیماری ها
 • دارای انواع ویتامین های C ، D و E

 

 

یک میکس غذایی مقوی برای ماهی های زینتی :

 • مواد لازم برای تهیه میکس :
 1. یک عدد هویج متوسط
 2. حدود یک کیلو اسفناج
 3. یک مشت بسته نخود فرنگی تازه یا خشک شده (پودر نشده باشد)
 4. ۴ حبه سیر
 5. تخم مرغ (بهتر است از سفیده استفاده شود.)

* مواد داخل میکس رو به غیرازتخم‌مرغ میتونید تغییر بدید تا تنوع ایجاد بشه مثل کاهو، کدو، فلفل دلمه

 • طرز تهیه میکس :

مواد ذکرشده را داخل مخلوط کن ریخته و به صورت خمیردربیاورید. سپس به مقدار مصرف هر وعده داخل کیسه ریخته و فریز کنید.

برای زمان مصرف مواد رو به نسبت تقریباً مساوی با تخم مرغ قاطی کنید. خوب هم بزنید تا شبیه مایه کوکو سبزی بشه. بعد مواد را داخل پاکت ضخیم بریزید. بهتره ازکیسه فریزرضخیم استفاده کنید که پاره نشه. درشو گره بزنید و داخل آب جوش بجوشانید تا سفت بشه. سپس بعد از کمی خشک شدن غذای به دست آمده رو با رنده خورد کنید. اگر بعضی از قطعات کمی درشت بودن اشکالی نداره وباز هم میتونید به ماهی ها بدید.

نکته : غذا بعد از پخت استفاده بشه و آن را حداکثر سه روز میتوان در یخچال نگهداری کرد.امیدواریم این نکات برای پرورش ماهی زینتی راهگشای شما باشه.

 

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 8525 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 22 تیر 1401 14:15


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400