تغذیه مورد نیاز برای پرورش و تکثیر ماهی های زینتی!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فهرست مطالب

انواع غذای مورد نیاز برای پرورش ماهی زینتی

آشنایی با غذای خشک و انواع آن برای تغذیه ماهی

1-غذای خشک پولکی را چگونه باید استفاده کرد ؟

2-غذای خشک لوفاک ودفعات استفاده از آن برای ماهیان زینتی

3-غذای قرصی را چگونه برای ماهی ها بریزیم ؟

4-کرم های منجمد منبع غذایی سرشار از پروتئین برای ماهی ها

 

انواع غذای مورد نیاز برای پرورش ماهی زینتی :

انواع غذاها را برای رشد و زاد و ولد ماهی ها باید برایشان تهیه کرد. در حقیقت در رژیم ماهیان نباید فقط از یک نوع غذا باشد. برای پرورش ماهی زینتی و فروش در بازار باید تنوع غذایی مناسبی را انتخاب کرد. اومدن غذای ماهی ها رو بسته بندی کردند به سه دسته زنده ،فریز شده و خشک . هر یک از این موارد به چند دسته تقسیم می شود.

آشنایی با غذای خشک و انواع آن برای تغذیه ماهی :

غذای خشک از سایرغذاهابرای پرورش ماهی زینتی استفاده بیشتری دارند واغلب سرشارازویتامین اند . برای ماندگاری بیشتر باید دورازرطوبت و نور نگهداری شوند.غذای خشک غذایی است که نگه داریش خیلی راحته در سطح بازار به وفور وجود دارد. سرشار از ویتامینه و به شکل های پولکی ، قرصی و گلوله ای دیده می شود. به صورت عمده برای تغذیه ماهیان زینتی زنده زا استفاده میشه.

-غذای خشک پولکی را چگونه باید استفاده کرد ؟

 غذای خشک پولکی بسیارشناخته شده و رایجه خصوصاً در چندین سال گذشته درآکواریوم فروشی ها بسیار دیده میشه. غذایی چندلایه با رنگ بندی های متفاوت که به عنوان یک مکمل غذایی برای پرورش ماهی زینتی استفاده میشه. ارزش غذایی بالایی نداره پروتئین کمتری نسبت به بقیه غذاها داره. می‌توانیم غذاهای بهترین جایگزین کنیم که تاثیر و خروجی بهتری داشته باشه. تا اینکه از محصولاتی استفاده کنیم که ارزش غذایی آنچنانی ندارن. این غذای چند لایه به عنوان مکمل استفاده میشه و به صورت تکی ارزش چندانی ندارد. به این معنی که این غذا دارای مقدار کمی پروتئین برای  حفظ تعادل وزن ماهی است ودررشدشان اثرزیادی ندارد. رنگ های مختلف این غذا به مقدار پروتئین آن وابسته است.

شکل 1: پرورش ماهی زینتی

2-غذای خشک لوفاک ودفعات استفاده از آن برای ماهیان زینتی :

این غذا بیشتر به شکل گلوله می باشد و به لوفاک معروف است. غذای گلوله ای خود شامل چندین دسته میشه که در زیر به بررسی آن ها میپردازیم.  

  • لوفاک : غذای قهوه‌ای رنگ وداگ دانه ای است که بوی ماهی میده و سرشارازپروتئین است. لوفاک روشن روی سطح آب می ماند و لوفاک پررنگ‌ ته نشین میشه.
  • غذاهای رنگی : همانند لوفاک بود اما از پروتئین کمتری برخورداره و بیشتر به رنگهای سبز و قرمز موجود است. پس در مقایسه با لوفاک پروتئین کمتری داره و رنگهای ترکیبی داخل آن دیده میشه.
  • مغز میگو: دانه های نارنجی رنگ سرشاراز پروتئین که برای پرورش ماهی زینتی مفید است. مغز میگو را با تخم میگو اشتباه نگیرید.

3-غذای قرصی را چگونه برای ماهی ها بریزیم ؟

غذاهای قرصی مختلفی داریم که ازبرخی مکمل‌های غذایی مثل جلبک تشکیل شده.شاخص ترین غذای قرصی قرص جلبک اسپیرولینا است به دیواره آکواریوم میچسبد و ماهی این قرص رو می خوره.

شکل 2: انواع غذا در رژیم ماهی زینتی

4-کرم های منجمد منبع غذایی سرشار از پروتئین برای ماهی ها :

 بهترین منبع پروتئین برای پرورش ماهی زینتی است که با فشردن کرم هایی چون کرم خاکی ساخته می شود. از معروف ترین آن ها به کرم فشرده و کرم خونی می توان اشاره کرد.

 

5- مغز میگو و ارزش غذایی آن در رژیم ماهی ها :

حدوداً با ۶۰ درصد پروتئین از بهترین غذاهای فریزری به شمار میاد. مغز میگوازرایج ترین غذاها برای تغذیه انواع بچه ماهی هاست . البته ماهی ها مایل به تغذیه با تخم میگو به صورت خشک نیستند ودوست دارن به صورت زنده بخورند. تخم میگو رایج ترین و اصلی ترین غذای بچه ماهی ها که نمی‌توان آن را مستقیم داخل آکواریوم و باید تبدیل بشه. برای تبدیل کردن آن به لاروتجهیزاتی لازم داریم تجهیزاتی که تخم داخلش هچ میشه بهش میگیم زوک میگو. کسی که ماهی کار باشه سالم و آکواریوم داشته باشه میتونه زوک رو براتون تهیه کنه. زوک میگو یک حالت مخروطی داره که با یک شیب به سمت پایین باریک تر میشه. تخم میگو را با کمی نمک داخل آن می ریزند تا تبدیل به لارو بشه.

 تخم میگوبرای پرورش ماهی زینتی ازنظر کیفیت انواع مختلفی دارد مثلاً تخم میگو ارومیه حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ تومان است. البته این قیمت ثابت نیست. تخم میگو یا سیست آرتمیا را می‌توان به صورت کیلویی هم تهیه کرد .آرتمیا دردو مدل مرطوب و خشک که مدل خشک سبک تر و دارای رطوبت کمتری عرضه میشه. ما میخواهیم آرتمیا را هچ کنیم و به عنوان غذا به بچه ماهی ها بدهیم.  میتونید به همه بچه ماهی ها سیست آرتمیا بدید و چون پروتئین بالاتری داره سریع‌ترسایزمیده.

 

خواندن 114 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 آذر 1399 12:55

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

© 1398 طراحی: تیم تحقیقاتی مینی سالن

منو