آشنایی با انواع تجهیزات خانگی و سالنی برای آکواریوم ها!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فهرست مطالب

آشنایی با انواع تجهیزات خانگی و سالنی برای اکواریوم ها

1-انواع فیلتـرهای داخلی و موارد استفاده آن ها

2-تاپ فیلتر(فیلترفوقانی) – تاپ سامپ و تفاوت های آن ها

تاپ فیلتر و تاپ سامپ چه تفاوتی دارند ؟

تامپ سامپ و تاپ فیلتر چه بخش هایی دارند ؟

مزایای و معایب انتخاب فیلترهای فوقانی و تاپ سامپ ها برای اکواریوم ها

 

 آشنایی با انواع تجهیزات خانگی و سالنی برای اکواریوم ها :

افرادی که در زمینه پرورش ماهی زینتی فعالیت دارند حتما اطلاعاتی در زمینه تجهیزات مورد استفاده دارند. بیشتر شما میدانید که از فیلترهای برقی برای  انواع ماهی زنده زا مثل گلدفیش ها نباید استفاده شود. همچنین قسمت های مکنده و شلنگ آن ها باید بیرون از آکواریوم قرار بگیرد. ماهیانی مثل دیسکس، اسکار و گلدن فیش به یک سیستم تصفیه قوی (تاپ فیلتر یا سامپ) دارند. در ادامه این فیلتر ها و تفاوت هایشان را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

1-انواع فیلتـرهای داخلی و موارد استفاده آن ها  :  

فیلترهای داخلی را میتوان به  دوبخش کلی بیولوژیک ومعمولی تقسیم بندی کرد. فیلترهای معمولی فرایند باکتری سازی را برای پرورش ماهی زینتی انجام نمی دهند. انتخاب این نام به این دلیل است که این گونه فیلتر ها درون اکواریوم قرار می گیرند. فیلتر داخلی معمولی دارایی اسفنج بوده و امروزه بسیار مورد استفاده و مرسوم است. فیلتر های بیولوژیک از نظرحجمی نسبت به نوع معمولی بزرگتر هستند. داخل این نوع فیلترها از انواع بیولوژیک ها و تصفیه کننده های شیمیایی استفاده میشود. در فیلتر های بیولوژیک هم فیلتراسیون مکانیکی و هم شیمیایی توام صورت میگیرد. درحالی که فیلتر های معمولی فقط آب را تصفیه میکنند. برای خرید عاقلانه  انواع تجهیزات اکواریومی در ادامه همراه ما باشید.

  از فواید این فیلترها میتوان به مواردی مثل نصب آسان ، بهره وری بالا و فیلتراسیون بیولوژیک اشاره کرد. البته در کنار این محاسن معایبی هم دارندکه در زیر آن ها را برمی شماریم : 

  1. قابلیت شست و شو بسیار دشوار است.
  2. در سالن ایجاد الودگی صوتی میکند.
  3. نورادان تازه متولد و کوچک را به داخل خود مکش می کند.
  4. هزینه خرید آن مقرون به صرفه نیست.

 

 شکل 1:  پرورش ماهی زینتی

2-تاپ فیلتر(فیلترفوقانی) – تاپ سامپ و تفاوت های آن ها :

 یکی از فیلترهای پرطرفدار دربازاربرای پرورش ماهی زینتی تاپ فیلتر وتاپ سامپ هست. سیستم کارکرد این دو فیلتر تقریبا شبیه هم هست .این فیلترها درقسمت فوقانی آکواریوم نصب میشوند. پمپ اب ، اب را به داخل فیلتر مکش کرده و پس از تصفیه مجددا به آکواریوم بازمیگرداند. این فرایند نقش فیلترهای شیمیایی ،مکانیکی و بیولوژیک را ایفا میکند. قبل از اقدام برای خرید انواع تجهیزات اکواریومی خواندن ادامه مطلب را به شما توصیه میکنیم.

تاپ فیلتر و تاپ سامپ چه تفاوتی دارند ؟

تنها تفاوت تاپ سامپ و تاپ فیلترمخزن مورد استفاده در آن هاست. در تاپ فیلتر ها معمولا مخزن های پلاستیکی استفاده میشود اما مخرن تاپ سامپ از جنس شیشه است. از دیگرفواید تاپ سامپ ها دست ساز بودن آن است که با توجه به ابعاد تانک شما ساخته می شود. به علت دست سازبودن و جای دهی مدیاهای بیشتر فضای مناسبی برای رشد باکتری های مفید فراهم می کند. برای خرید هدفمند و مقرون به صرفه انواع تجهیزات اکواریومی ادامه مطلب را دنبال کنید.

تامپ سامپ و تاپ فیلتر چه بخش هایی دارند ؟

1-واترپمپ : میزان و قدرت خروجی این پمپ ها به ابعاد تانک وابسته است.

2-شلنگ رابط : اب را از واترپمپ به مخزن انتقال می دهد.

3- مخزن تاپ : محزن تانک ها را در دو مدل شرکتی (مینی سالن) و یا دست ساز (سامپ ها) میتوان به کار برد. 

 

مزایای و معایب انتخاب فیلترهای فوقانی و تاپ سامپ ها برای اکواریوم ها  :

ازعیوب این فیلتر ها میتوان به  سنگینی وزن آن ها روی  پل اشاره کرد. فواید این فیلتر ها برای پرورش ماهی زینتی  به شرح زیر است :

سهولت نصب وراه اندازی

فیلتراسیون عمقی

بهره وری و بازده بالا

مقرون به صرفه بودن  و هزینه اندک

سهولت در دسترسی به مواد فیلتر

قابلیت شست و شوی آسان

3- فیلتـرآویزان یا معلق در پرورش ماهی زینتی :

 این فیلتر امروزه طرفداران زیادی ندارند. بیشتر برای اکواریوم تراریوم ها به کار برده میشوند.

شکل 2: انواع تجهیزات اکواریومی

 4-انواع فیلترهای سطلی و کارایی هریک از آن ها : 

این فیلتر ها را میتوان در دو دسته شرکتی و دست ساز تقسیم بندی کرد. نوع دستی را میتوانید خودتان شخصاً بسازید. به علت گران بودن استقبال زیادی از این نوع فیلترها در پرورش ماهی زینتی نمی شود. با توجه به قدرت بالا و فیلتراسیون کامل به جرعت میتوان گفت که از بهترین فیلتر های موجود است. به مخزن بزرگ این فیلتر دولوله متصل است.یکی از این لوله ها با مکش اب به داخل ان را تصفیه میکند.لوله دیگر اب تصفیه شده را به اکواریوم باز میگرداند. مخزن این اکواریوم غالبا در خارج و زیر اکواریوم نصب می شود.فیلترسطلی برای مخازن بالای 500 لیتر استفاده میشود. به علت تسریع روند تصفیه این فیلترها مورد استقبال واقع شده اند. لایه های موجود دراین فیلتر بستگی به کیفیت آب مورد انتظار دارد. با توجه به تنوع فیلتر ها در بازار برای خرید انواع تجهیزات آکواریومی بیشتر دقت کنید.

محاسن و معایب انواع فیلترهای سطلی موجود در بازار :

محاسن این فیلتر مواردی چون فیلتراسیون عمیق ، به کار اندازی و سهولت در نصب و بازدهی بالابرای است. در کنار این حسن ها معایب زیر را برای پرورش ماهی زینتی داراست :

  • گران بودن
  • نیاز به وجود یک فضای خارجی برای نصب مخزن در نزدیکی اکواریوم
  • دشوار بودن دسترسی به اتصالات ومتعلقات آن

5- سامپ و بازدهی بالا ی آن ها برای فیلتراسیون  :

یکی از روشهای کارآمد و کامل جهت فیلتر نمودن آب آکواریوم  (مینی سالن ) می باشد . سامپ ها خیلی کاربردی هستند و هموارده در حال تصفیه آب هستند. به دلیل بالا بودن هزینه بیشتر در آکواریوم های آب شور استفاده می شود. بهتر است سامپ، بیشتر از25 درصد فضای اکواریوم پرورش ماهی زینتی را اشغال نکند. برای انتخاب آگاهانه و خرید انواع تجهیزات اکواریومی یهتر است اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کنید.

خواندن 121 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 آذر 1399 04:08

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

© 1398 طراحی: تیم تحقیقاتی مینی سالن

منو