تجهیزات مورد نیاز برای پرورش ماهی های زینتی!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فهرست مطالب

انواع تجهیزات اکواریومی در پرورش ماهی زینتی چیست ؟

1-پمپ هوای مورد استفاده در اکواریوم های خانگی وسالنی

در خرید پمپ هوا به چند نکته دقت کنید

کانال کشی اصولی هوای سالن برای نگهداری اکواریوم

2-سیستم فیلتـراسیون و دلایل استفاده از آن در اکواریوم ها

3-انواع فیلتـرهای اکواریومی و کارایی آن ها

فیلتـرزیرشنی و فواید و معایب این نوع فیلتر ها

انواع تجهیزات آکواریومی در پرورش ماهی زینتی چیست ؟

وجود آکواریوم در محیط اطراف شما در برقراری آرامش شما نقش مهمی ایفا می کند. مخصوصا در محیط های کاری شلوغ یا پر رفت و امد نقش خود را بیشتر نمایان می کند. همچنین میتواند موجب رونق کسب و کار در محیط رستوران ها و حفظ آرامش کارکنان شود. درادامه میخواهیم شما را انواع تجهیزات آکواریومی پرکاربرد آشنا سازیم.

1-پمپ هوای مورد استفاده در اکواریوم های خانگی وسالنی :

پمپ هوا از انواع تجهیزات آکواریوم است که سیستم اکسیژن رسانی و قلب آکواریوم محسوب می شود. پمپ هوا را باید براساس قدرت مورد نیاز انتخاب کنید. درنظر داشته باشید که مثلا برای 15 تا آکواریم 55 وات و اگر بالای 50 آکواریوم است باید 500 وات استفاده کنیم. ماهی ها همانند سایر موجودات زنده نیاز به اکسیژن دارند که باید اکسیژن خود را از آب جذب کنند. بدون وجود تولید اکسیژن، موجودات آکواریومی تلف خواهند شد. به علاوه در محیط های آکواریومی تجزیه هوازی فضولات و مواد زائد باعث مصرف اکسیژن می شود. اگر منبعی جهت تولید اکسیژن کافی نباشد فرایند هوازی به بی هوازی تبدیل می شود. عدم تولید اکسیژن کافی باعث تولید گازهای مضر و بدبو می شود. از هر دو نوع پمپ هوای باکیفیت سیلندری و پولومری می توان استفاده کرد. موقع خرید پمپ هوا یادتان باشد اتصالات آن را نیز خریداری کنید. این اتصالات شامل مواردی مانند شلنگ، شیر تک برای تنظیم درجه هوا، ترمینال، سه راهی می باشد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد انواع تجهیزات آکواریومی برای پرورش ماهی زینتی درادامه ما را همراهی کنید.  

در خرید پمپ هوا به چند نکته دقت کنید:

 • تناسب بین سایز پمپ و اندازه آکواریوم
 • میزان برق مصرفی
 • کیفیت تولید
 • میزان صدای تولیدی
 • آکواریوم کمتر از 1۰۰لیتر پمپ تک لول (یک خروجی
 • آکواریوم های 1۰۰ الی 2۰۰ لیتر دو لول
 • آکواریوم های 2۰۰ الی 5۰۰ لیتر 4 لول
 • آکواریوم های 5۰۰ الی 1۰۰۰ لیتر 6 و 8 لول

 شکل 1: پرورش ماهی زینتی

کانال کشی اصولی هوای سالن برای نگهداری آکواریوم  :

درسالن های تکثیر از پمپ های مرکزی استفاده می شود. با وصل کردن شلنگ به پمپ مرکزی فشار می آید و قدرت آن را کاهش می دهد. برای برداشتن فشار از روی پمپ مرکزی می توان با کمی خلاقیت از لوله های پلیکا به عنوان رابط استفاده کرد. روش کار بدین صورت است که لوله های پلیکا (لوله 63) را دور تا دور سقف و هر جایی را که آکواریوم است لوله می کشیم .سپس این لوله ها را به هم و در نهایت با یک شلنگ به پمپ مرکزی وصل می کنیم. این اتصالات را رابط از لوله پلیکا می گیرند. ریپ رزوه را که از ابزار آبیاری قطره ای است از مغازه های تجهیزات کشاورزی خریداری کنید. یک سر آن  رزوه دارد و سر دیگر آن را باید شلنگ بزنید. لوله پولیکا را سوراخ کرده و رزوه را داخل آن بچرخانید و شلنگ را به آن متصل کنید. وسط شلنگ یک شیر تک برای تنظیم هوا قرار دهید. شاید شما هم به پرورش ماهی زینتی علاقه مند شده باشید بهتر است انواع تجهیزات آکواریومی را بشناسید.

 

2-سیستم فیلتـراسیون و دلایل استفاده از آن در اکواریوم ها  :

سیستم فیلتراسیون از دیگر نکات مهم برای اکواریوم است. سیستم فیلتراسیون قلب آکواریوم محسوب می شود. دلیل اصلی فیلتر نمودن آب جداسازی آلودگی ها ومواد معلق درآن و همچنین پاکسازی شیمیایی و بیولوژیک آن است. تجمع فصولات ماهی ها و بقایای موادغذایی درون آب باعث کثیف (سمی) شدن آن می شود. همچنین سبب ایجاد حساسیت و انواع بیماری میان ماهی ها می شود . چنانچه شما هم به پرورش ماهی زینتی علاقه مندید ادامه مطلب می تواند شما را به هدفتان نزدیک کند. خوب است با انواع تجیزات آکواریومی آشنا شوید.

هر سیستم فیلتراسیون اصولی دارای سه قسمت اصلی زیر می باشد :

1-بخش mekanikal :

در این بخش از عمل فیلتراسیون مواد معلق در اب توسط پدهای اسفنج مانند گرفته می شود.

-2بخش chemical :

این بخش جذب نیترات و مواد شیمیایی آب انجام می گیرد .

3-بخش biologic :

بخش بایولوژیک دو مرحله قبلی همزمان انجام می پذیرد. اصلی ترین بخش یک سیستم فیلترسازی توسط باکتری ها صورت می گیرد. در این حالت ازمواد متخلخل مثل خرده سفال خشک یا سرامیک استفاده می شود. باکتری ها در میان این مواد متخلخل تکثیر شده و مواد زیان آور اب را از بین می برند. بهترین نوع فیلتر است چون یاکتری سازی به وسیله سرامیک انجام میشه و دارای ابری است که فصولات ماهی را جذب می کند. پدهای اسفنجی هم باعث می شود آب زلال تر تصفیه شود و به اکواریوم بازگردد.

انواع تجهیزات آکواریومی

شکل 2: انواع تجهیزات اکواریومی

3-انواع فیلتـرهای اکواریومی و کارایی آن ها :

هر یک از فیلترهای آکواریومی مزایا و معایب خود را دارند که باید در انتخاب خود درنظر بگیرید. فیلتراسیون برای مصارف خانگی و مصارف آکواریومی با هم تفاوت هایی دارند. افرادی که میخواهند برای مصارف خانگی استفاده کنند نیاز نیست که در حد خرید فیلتراسیون آکواریومی هزینه کنند. اگر شما هم به پرورش ماهی زینتی علاقه مندید خوب است با انواع تجیزات آکواریومی آشنا شوید. درادامه می خواهیم شما را با انواع این فیلترها و ویژگی های هریک بیشتر اشنا کنیم. انواع این فیلترها به شرح زیر می باشد :

 • فیلتر زیر شنی
 • فیلتر داخلی
 • تاپ فیلتر
 • فیلتر معلق
 • فیلتر سطلی
 • سامپ

همانطور که در شکل 1: پرورش ماهی زینتی می بینید.

فیلتـر زیرشنی و فواید و معایب این نوع فیلتر ها :    

این فیلتر بیشتر در فضاهای خانگی استفاده می شود و آن را به شلنگ هوا وصل می کنند. فصولات ماهی در زیر این فیلتر جمع می گردد. بهترین شیوه با مناسب ترین قیمت برای فیلتر کردن است. یک صفحه ای پلاستیکی است که توسط شلنگ به پمپ هوا متصل می شود و در کف آکواریوم قرار میگیرد. این فیلتر به وسیله هوایی که به آن متصل است و جریان هوایی زیرش آب آکواریوم را به زیر خود می کشد. از مزایای این فیلتر می توان به قیمت مناسب، نصب آسان، عدم نیاز به واتر پمپ اشاره کرد. از نقاط ضعف این فیلتر ها می توان به تجمع آلاینده ها و گیر کردن مواد دفعی ماهیان در میان شن های کف آکواریوم اشاره کرد. همینطور عدم امکان پاکسازی کامل دربلند مدت باعث افزایش نیتریت و نیترات می شود. در واقع هر بار نیاز به سیفون کردن فیلتر وجود دارد. این فضولات باید هر بار توسط شما جمع آوری شود. اگر شما هم به پرورش ماهی زینتی علاقه مندید بهتر است با انواع تجیزات آکواریومی آشنا شوید.

خواندن 59 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 01 آذر 1399 15:09

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

© 1398 طراحی: تیم تحقیقاتی مینی سالن

منو