معرفی نژاد های ماهی پلاتی و دمشمشیری و شرایط نگهداری آن ها!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فهرست مطالب

ماهی پلاتی و دمشمشیری و نژاد های آن ها

خصوصیات زیستی ماهی های پلاتی به شرح زیر است

خصوصیات زیستی ماهی های سوارتل به شرح زیر است

برخی از نژادهای مختلف ماهی زینتی زنده زا پلاتی به شرح زیر است

    1. نژاد اولی که به آن میپردازیم پلاتی تاکسیدو میباشد
    2. نژاد دومی که به آن میپردازیم پلاتی میکی موس آبی میباشد
    3. نژاد سومی که به آن میپردازیم پلاتی باله بلند میباشد

 

ماهی پلاتی و دمشمشیری و نژاد های آن ها

ماهی پلاتی هم مانند دیگر ماهی زینتی زنده زا، در دمای 24 – 28 درجه سانتی گراد، گیاه خوار، حداکثر سایز 6 سانتی متر و دیگر شرایط زیستی گفته شده در مقالات قبلی را دارند. برخی از نژاد های ماهی پلاتی از جمله تاکسیدو روند تکثیر خوبی را در ایران دارد. در شکل 1 نمونه ای از ماهی پلاتی را مشاهده می کنید.

خصوصیات زیستی ماهی های پلاتی به شرح زیر است:

ماهی پلاتی با نام علمی Xiphophorus maculatus از خانواده ی peocilidane می باشد. حداکثر اندازه ی آن 8 سانتی متر بوده و در عمق میانی آب شنا می کنند. رفتاری صلح طلب و سازگاری خوبی با ماهی های زنده زا و گیاه خوار دارد. پلاتی ها از خوراک های متنوع و خشک تغذیه می کنند. آب مناسب برای پلاتی با دمای  22 - 26 درجه سلسیوس و pH: 6 - 8 است. پرورش و تولید مثل این نژاد آسان است.

ماهی پلاتی زنده زا

شکل 1 ماهی زینتی زنده زا

خصوصیات زیستی ماهی های سوارتل به شرح زیر است:

سوارتل با نام علمی Xiphophorus helleri از خانواده ی peocilidane می باشد. حداکثر اندازه‌ی این ماهی 13 - 14 سانتی متر بوده و در عمق میانی آب شنا می کنند. رفتاری صلح طلب و سازگاری خوبی با ماهی های زنده زا و گیاه خوار دارد. دم شمشیری ها از خوراک های متنوع  خشک تغذیه می کنند. آب مناسب برای سوارتل با دمای  26 درجه سلسیوس و پ هاش 7.3 است. پرورش و تولید مثل این ماهی آسان بوده و به صورت زنده زا تکثیر می شوند. سوارتل ها به خاطر آسانی در مراقبت و پرورش و البته جذابیت و زیبایی که دارند مورد علاقه همه هستند. و در هر آکواریومی می توان آن را دید. دم شمشیری هایی که صلح طلب و آرام تر هستند به رنگ های قرمز، زرد و ... دیده می شوند. فقط یک گونه از سوارتل ها وحشی اند که آنها هم به رنگ سبزند. به این صورت که نر ها سبز کم رنگ و ماده ها سبز پر رنگ می باشند. از دلایل نام گذاریشان دم شمشیر گونه ی آن ها است. در شکل 2 نمونه ای از ماهی دم شمشیری را می بینید.

برخی از نژادهای مختلف ماهی زینتی زنده زا  پلاتی به شرح زیر است:

1. نژاد اولی که به آن می پردازیم پلاتی تاکسیدو می باشد:

این ماهی رفتار و منشی صلح طلب دارد. لکه هایی مشکی رنگ به تعداد زیاد بر روی بدن این ماهی دیده می شود. تاکسیدو از ماهیان آرام آکواریوم های گیاهی است.

2. نژاد دومی که به آن میپردازیم پلاتی میکی موس آبی میباشد:

این ماهی بدنی به رنگ آبی با نقطه‌هایی به رنگ آبی تیره تر در ابتدای دُم و انتهای بدنش دارد. رنگ بدن این ماهی به سیلور یا نقره ای هم می تواند متمایل باشد. میکی موس آبی از پرورش و تکثیر انتخابی دیگر نژاد های پلاتی به وجود آمده اند. این نژاد از نژاد های کمیاب این گونه است. 

3. نژاد سومی که به آن میپردازیم پلاتی باله بلند میباشد:

ماه ماهی و پلاتی جنوبی از دیگر نام های باله بلند است. ماه ماهی، ماهی زینتی زنده زا یی است دورگه که با پرورش انتخابی از دو نژاد دیگر بوجود آمده است. باله ی بالایی ماه ماهی بسیار بلند بوده به گونه ای که تا نزدیکی دم ماهی می رسد. این ماهی از تنوع رنگی بالایی برخوردار است.

4. نژاد چهارم که به آن میپردازیم پلاتی سفید میباشد:

این ماهی از کمیاب ترین نژاد های پلاتی است. پلاتی سفید هم در دسته ی ماهیان پرورش انتخابی است. خصوصیت بدنی این ماهی رنگ سفید با خال های مشکی است. پلاتی نژاد های گوناگونی دارد. که روزانه به خاطر پرورش انتخابی (تکثیر گزینشی) و اصلاح نژاد به نژاد این گونه اضافه می شود. از دیگر نژادهای ماهی های زینتی زنده زا پلاتی به این ترتیب است. پلاتی نیمه سیاه (half black)، میکی موس قرمز، پلاتی آجری، پلاتی آب‌خالدار، آبی فلزی، پلاتی قرمز، پلاتی پرتغالی میکی‌موس و...

 

برخی از نژادهای مختلف ماهی دمشمشیری به شرح زیر است:

1. نژاد اولی که به آن میپردازیم دم شمشیری باله بلند میباشد:

این ماهی طیفی از رنگ های قرمز، زرد و نارنجی است. باله های ماهی دم شمشیری باله بلند، بلند و تیز و دم آن از طرفین کشیده شده و انتهایی تیز دارد.

2. نژاد دومی که به آن میپردازیم دم شمشیری کوی میباشد:

این ماهی بدنی سفید و قرمز رنگ دارد. به این صورت که قسمت زیادی از بدنش سفید و بخشی از سرش قرمز است. در صورتی که دم شمشیری کوی، خوبی پیدا کردید، پیشنهاد می شود که پروشش دهید. خودِ ماهی کوی تخم گذار است. ما ماهی هایی را که در گونه های دیگرند اما شبیه به ماهی کوی هستند پس از اسم گونه نام کوی را برایشان می آوریم. مثل انجل کوی، دم شمشیری کوی، گوپی کوی و...

شکل 2 ماهی زینتی زنده زا

1. نژاد سومی که به آن میپردازیم دم شمشیری نئون میباشد:

اسم این ماهی براساس رنگ درخشان و تابان آن، نئون گذاشته شده است. در ماهی های زنده زا اغلب نرها جذابیت بیشتری دارند. برای مثال ماهی گوپی جنس نر دمی پهن تر و رنگ بندی زیبا تری دارد. به همین ترتیب تشخیص جنسیت ماهی های زنده زا به مراتب آسان تر است. ماهی های زنده زا روش های تکثیر مختلفی دارند. در سالن های پرورش ماهی نمی توان مانند آکواریوم های خانگی رفتار کرد و برای ماهی زینتی زنده زا ی باردار زایشگاه تهیه کرد. در تعداد بالای 500 ماهی، زیر نظر داشتن تغیرات و تشخیص بارداری سخت میشود.

خواندن 82 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 01 آذر 1399 15:02

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

© 1398 طراحی: تیم تحقیقاتی مینی سالن

منو