اصول اولیه و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی آکواریوم!

فهرست مطالب

چه تجهیزاتی را باید برای آکواریوم تهیه کنیم ؟

تانک یا شیشه آکواریوم برای نگهداری ماهی ها!

انواع ابعاد استاندارد برای آکواریوم خانگی را از نظر حجم!

برای ساخت آاکواریوم به چه نکاتی باید توجه کنیم!

2-پایه های آکواریوم و انواع روش های ساخت آن

3- کاربرد سنگ هوا و نقش آن در آکواریوم ها

 

چه تجهیزاتی را باید برای آکواریوم تهیه کنیم ؟

امروزه آکواریوم ها نقش اساسی در برقراری آرامش در محیط ، فروشگاه ها و محل کار را دارند. شاید شما هم از دسته افرادی باشید که به داشتن آکواریوم یا پرورش ماهی زینتی علاقه مندید. فراهم کردن این تجهیزات بسیارهزینه بر است. شما با شناخت دقیق و انتخاب صحیح و اصولی می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید. درادامه مطلب شما را با انواع تجهیزات اکواریومی بیشتر آشنا می کنیم .

 

 

 

تانک یا شیشه آکواریوم برای نگهداری ماهی ها!

اولین و اصلی ترین بخش یک سالن پرورش ماهی زینتی را آکواریم یا تانک تشکیل می دهد. سایز آکواریوم ها می تواند به صورت سلیقه ای هم باشد. در حالت کلی در دو مدل خانگی یا سالنی ساخته می شود. هریک از این مدل ها سایز و ابعاد مخصوصی دارند. سایزهای سالنی را شخصاً هم می توانید درست کنید. در صورتی که تجریه کافی برای ساخت تانک های سالنی را ندارید یهتر است این کار را خودتان انجام ندهید. توصیه می شود این کار را به کارگاه های تولید آکواریوم بسپارید تا آکواریوم باکیفیت برایتان بسازند. اگر چسب آکواریوم تاریخ انقضا شده باشد ممکن است آکواریوم ترک بردارد و بشکند. همچنین ممکن است شیشه ضعیف 4 میل انتخاب کنید و آکواریوم شما توانایی نگهداری این حجم آب را نداشته باشد. در ادامه مطلب میخواهیم شما را با انواع تجهیزات آکواریومی و چیدمان آن ها بیشتر آشنا کنیم.

شکل 1: پرورش ماهی زینتی

انواع ابعاد استاندارد برای آکواریوم خانگی را از نظر حجم!

  • آکواریوم های نانو(5 الی 5۰ لیتر)
  • آکواریوم های کوچک (50 الی 2۰ لیتر )
  • آکواریوم های متوسط (2۰۰ الی 4۰۰ لیتر)
  • آکواریوم های بزرگ (4۰۰ لیتر به بالا)

هر چه سایز آکواریوم بزرگتر باشد تغییر پارامترهای آب، کمتر بوده وماهی کمتر دچار استرس می شود که این یک حُسن است. برای تکثیر نیازمند استفاده از سایزهای استاندارد آکواریوم هستیم البته برخی به سلیقه خود سایزها را کم و زیاد می کنند. اگر شما هم قصد پرورش این مدل از ماهی ها را دارید در ادامه شما را با انواع تجهیزات اکواریومی آشنا می کنیم. 

 برای ساخت آاکواریوم به چه نکاتی باید توجه کنیم!

  • انتخاب ضخامت مناسب شیشه ها
  • برش شیشه ها
  • انتخاب چسب با کیفیت

بهتر است شیشه را از جنس فلوت خریداری کنید که استقامت بیشتری هم دارد. همینطور به تاریخ انقضای چسب و کیفیت آن هم توجه کنید. برای آشنایی بیشتر با انواع تجهیزات اکواریومی ادامه مطلب را دنبال کنید. برای برش از الماس شیشه بری و متر فلزی بایستی استفاده کرد. به علت ظرافت کار برش شیشه را به یک فرد ماهر بسپارید. ضحامت شیشه کف باید با توجه به سایز آکواریوم تعیین شود. سایز مناسب جهت تکثیر ابعاد 4۰*4۰*1۰۰ یا 40*40*80 با ضخامت 6 میلی متر می باشد. سعی کنید ارتفاع بیشتر از 40 سانتی متر نباشد. اگر شما هم از علاقه مندان پرورش ماهی زینتی هستید خواندن ادامه مطلب را به شما توصیه می کنیم. 

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

از کجا کارم رو شروع کنم؟

شما عزیزان علاقمند به راه اندازی مزرعه ، به دو گروه تقسیم میشید.
گروه اول: عزیزانی که هنوزسردرگم هستید و به جمع بندی نهایی نرسیدین.اگه جزو این گروه هستین بر روی تصویر مشاوره خصوصی در زیر کلیک کنید.

گروه دوم: عزیزانی که به جمع بندی نهایی رسیدین و آماده راه اندازی مزرعه هستین اما تجربه کافی رو ندارید و از طرفی دغدغه هایی مثل فروش محصولات تولیدیتون رو دارید.اگر جزو این گروه هستید بر روی تصویر حمایت 0 تا 100 کلیک کنید.
حمایت 0 تا 100
مشاوره خصوصی

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider

 

2-پایه های آکواریوم و انواع روش های ساخت آن

در ساخت پایه و استقامت آن بسیار دقت داشته باشید. سه طیقه در ابعاد40*80 یا 40*100 یعنی حدود نیم تن بار را پایه ها باید تحمل کنند. دوروش برای ساخت پایه ها وجود دارد :

1-استفاده از ورق یک میل یا دو میل اهنی برای ساخت پایه

2-کوچک کردن ابعاد طول پایه

انواع تجهیزات اکواریومی

شکل 2: انواع تجهیزات اکواریومی

پایه های آکواریوم تزئینی کاملا سلیقه ای می باشد و می توانید آنها را به صورت آماده تهیه کنید. در سالنهای تولیدی جهت کاهش هزینه و افزایش آکواریوم ها از پایه آهنی بصورت دو یا سه طبقه ای استفاده می کنند. استفاده از روش دوم هزینه کم تری دارد. در روش دوم طول را به گونه ای کوچک بگیرید که از هر طرف 5 سانتی متر کم باشد. یادتان باشد سایزعرض را تغییر ندهید. اگر شما هم قصد پرورش ماهی های زینتی را دارید در ادامه شما را با انواع وسایل مورد نیاز این کار آشنا می کنیم. 

3- کاربرد سنگ هوا و نقش آن در آکواریوم ها

سنگ هوا بوسیله ی فشار هوای ایجاد شده در شلنگ های متصل به پمپ هوا حباب های ریز ساتع می کند. سنگ ها انواع مختلفی دارند اما غالبا به سه گروه شنی، معمولی، عروسکی تقسیم می شود. بهترین نوع سنگ، سنگ گیلاسی بزرگ است تا فشار هوا را به خوبی برایتان بسازد. اگر شما هم قصد پرورش ماهی زینتی را دارید می توانید با خواندن مطلب بالا درباره انواع تجهیزات اکواریومی مطلع شوید.

 

 

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 396 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 خرداد 1400 18:27


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400