همه چیز درباره تکثیر و پرورش ماهی های زنده زا !

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فهرست مطالب

چگونگی نگهداری ماهی‌های زنده زا و نمونه ای از گونه های آن

شناخته شده ترین گونه های ماهی زنده زا به شرح زیر است:

ماهی زنده زا شرایط نگهداری مخصوص به خود را دارند

ماهی گوپی و ویژگی های مربوط به این ماهی

اولین نژادی که به آن میپردازیم گوپی رد دراگون میباشد

دومین نژادی که به آن میپردازیم گوپی مسکو ابی (بلو مسکو) میباشد

 

چگونگی نگهداری ماهی‌های زنده زا و نمونه ای از گونه های آن

 اکثرا به آماتورها پیشنهاد میشود در ابتدای کار، ماهی های زنده زا را پرورش دهند. چرا که روش تکثیر این گونه ماهی ها راحت تر است. سرعت زاد آوری و تاب آوری نوزاد ها بیشتر است. و چون در 4 ماهگی بالغ می شوند می توان پس از گذشت این 4 ماه به بازار واردشان کرد. بازار فروش این ماهی ها همیشه برقرار است.

شناخته شده ترین گونه های ماهی زنده زا به شرح زیر است:

  1. دم شیری یا سوارتل
  2. گوپی
  3. پلاتی
  4. مولی

درشکل 1 ماهی  زنده زا نمونه ای را مشاهده می کنید.

ماهی های زنده زا شرایط نگهداری مخصوص به خود را دارند:

مطلوب ترین دمای زیستی برای ماهی زنده زا چیزی حدود 26 – 28 درجه سانتی گراد است. پوشش گیاهی با نوع گونه مورد نظر برای پرورش متناسب باشد. این ماهی گیاه خوار بوده و مخارج خوراک این ماهی نسبت به ماهی های تخم گذار کمتر است. در سالن های پرورش ماهی، شیوه نگه داری با یکدیگر متفاوت است. هر نژاد اکواریوم ویژه خود را دارد. ماهی‌های زنده زا سازگاری خوبی با سایر ماهی های گیاه خوار دارند. در ادامه توضیحی از دو گونه گوپی و مولی را خواهیم داشت.

شکل 1 ماهی  زنده زا

ماهی گوپی و ویژگی های مربوط به این ماهی :

ماهی گوپی از ماهی های آب شیرین است که مراقبت و تولید مثل راحتی دارد. Robert John Guppy در سال 1866 گوپی را کشف کرد. لازم به ذکر است که گوپی چند سال قبل از کشف توسط رابرت در کشور آلمان شناخته شده بود. این ماهی از خانواده poecilidane  می باشد. با حداکثر ابعاد 5–6 سانتی متر، که اصطلاحا به آن مولد گافی می گویند. گوپی با همه ماهی های گیاه خوار و آرام از جمله آنجل، پلاتی، مولی، دم شمشیری و... سازگاری دارد. این ماهی از دسته ماهی های زنده زا با سطح شنای میان آبی اند. گوپی از خوراک های خشک متنوعی تغذیه می کند. دمای 26-27 درجه سلسیوس و پی اچ 6.5 – 7.5 از شرایط زیستی این ماهی است. بالا نگه داشتن دما در بالا نگه داشتن سرعت تکثیر موثر است.

ماهی گوپی نژاد های متفاوتی دارد که به  بعضی از انها می پردازیم:

این نژاد زیبا اغلب در اندونزی دیده می شود و ارزش بالایی دارد. طرح و ترکیب رنگ یوزپلنگی پوست و باله های آتشین این ماهی را منحصر به فرد کرده است. دلیل نام گذاری این ماهی هم خصوصیات ظاهری آن است.

دومین نژادی که به آن میپردازیم گوپی مسکو ابی (بلو مسکو) میباشد:

این  نژاد اغلب در مسکو روسیه دیده می شود. طیفی از رنگ های صورتی و بنفش هم در بلو مسکو دیده می شود. این دسته از ماهی ها دوستداران نسبتا زیادی دارد.

سومین نژادی که به آن میپردازیم گوپی مسکو ابی البینو میباشد:

کشور صادر کننده مسکو ابی البینو هم روسیه میباشد. در این گونه رنگ سفید هم در طیف رنگی ابی، صورتی و بنفش اضافه شده. رنگ چشم های مسکو ابی البینو مایل به قرمز است.

چهارمین نژادی که به آن میپردازیم گوپی مسکو مشکی (بلک موسکو) میباشد:

کشور صادر کننده بلک مسکو هم روسیه می باشد. این ماهی بدنی به طور کامل مشکی دارد. ماهی فول بلک نژادی از گوپی های تایلندی است که خصوصیات مشابهی دارد. با این تفاوت که بخشی از قسمت زیرین شکمش سفید است و سیاهیش کم حال تر است. این دو ماهی  از یک نژاد نیستند.

پنجمین نژادی که به آن میپردازیم گوپی موزانیک میباشد:

اوایل دم موزانیک رنگ آبی را می توان به خوبی مشاهده کرد. با رسیدن به عضو دم این رنگ آبی به رنگ هایی با تناژ قرمز تبدیل می شود. خط خطی بودن، طرح دم موزانیک است.

ششمین نژادی که به آن میپردازیم سوپر رد سنگاپور میباشد:

کشور صادر کننده این ماهی سنگاپور است. تمام بدن این ماهی قرمز روشن است. دم و باله ی بالایی سوپر رد بسیار بلند است. این ماهی به خاطر شرایط نگهداری حساس تری که دارد ممکن است در ابتدای پرورشش اندکی تلفات بدهد.

باید توجه داشت که تمام ماهی های زنده زا شرایط نسبتا مشابهی اعم از دما، پ هاش آب و... برای زیست و تکثیر دارند.

ماهی مولی و ویژگی های مربوط به این ماهی:

ماهی مولی هم مانند گونه گوپی تولید مثل و تکثیر راحتی دارد. این ماهی  10 - 11 سانتی متر رشد میکنند. ماهی مولی با همه ی ماهیان گیاه خوار همزیستی مسالمت امیزی دارد. سطح شنای این ماهی میان آب است. شرایط زیستی این ماهیبه این صورت است که: آب با دمای 25 - 28 درجه سلسیوس و پ هاش 7 میباشد. ماهی های مولی صلح جو بوده و به صورت زنده زا تولید مثل می کنند و از انواع غذاهای خشک تغذیه می کنند.

برخی از نژاد های ماهی مولی را در زیر شرح می دهیم:

اولین نژادی که بررسی میکنیم ماهی مولی باله بلند طلایی میباشد:

رنگ ماهی مولی باله بلند طلایی تناژی از نارنجی است. ماهی باله بلند باله هایی شبیه به بادبان کشتی دارد. ماهی مولی طلایی باله های خود را در فصول جفت گیری برای جلب توجه مهیان دیگر باز می کند. شکل 2 ماهی های زنده زا نمونه ای از این گونه ماهی را به نمایش گذاشته است.

دومین نژاد مورد بررسی ماهی مولی بالنی می باشد:

مولی بالینی جز ماهی هایی است که به طور انتخابی پرورش یافته است. از خصوصیات ماهی بالنی پشتی گرد و قوس مانند و شکمی بزرگ است. رنگبندی این گونه در سه رنگ سیاه، سفید و زرد می باشد.

سومین نژاد ماهیان مولی که بررسی میکنیم ماهی دالماسی است:

ماهی دالماسی هم مانند ماهی بالنی به طور انتخابی پرورش و تکثیر یافته اند. این ماهی بدنی سیاه و سفید رنگ دارد.

چهارمین ماهی مورد بررسی ماهی مولی دم برطی می باشد:

این نژاد هم مانند دو نژاد بالا به صورت گزینشی و انتخابی تکثیر شده اند. دم ماهی دم برطی مانند چنگ است و در دو رنگ سیاه و سفید یافت می شود.

 شکل 2 ماهی های زنده زا

پنجمین ماهی مورد بررسی ماهی مولی باله بلند است:

مولی باله بلند با دو اسم مولی بادبان باله و یا مولی غول پیکر معروف است. از مشهور ترین بادبان باله ها پلاتینی و سیاه رنگ اند. باله های این ماهی تشابهی با بادبان های کشتی دارد. مولی باله بلند اکثرا در فصل های جفت گیری باله هایش را باز می کند. دم این نژاد از ماهی پرانتزی مانند است. برای کسب اطلاعات  بیشتر از گونه ماهی های زنده زا که در بالا اورده شدند.

خواندن 46 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 01 آذر 1399 14:27

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

© 1398 طراحی: تیم تحقیقاتی مینی سالن

منو