پرطرفدار ترین ماهی های آکواریومی و شرایط نگهداری!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فهرست مطالب

معرفی ماهی های زینتی دیسکس و تغذیه ی آن ها

تغذیه این ماهی های زینتی به چه صورت است؟

سازگاری زیاد با دیگر ماهی های زینتی دیگر !

پرورش ماهی دیسکس به چه شکل انجام پذیر است؟

با خصوصیات ماهی های دیسکس بیشتر آشنا شوید !

ماهی های آکواریومی فلاور هورن :

 

معرفی ماهی های زینتی دیسکس و تغذیه ی آن ها

ماهی دیسکس پادشاه ماهیان به حساب می آید و بی شک یکی از زیباترین ماهیان آب شیرین است. این ماهی آکواریومی هم از نظر فروش و هم از نظر قیمت گذاری عالی است. پرورش و تکثیر این ماهی چندان ساده نیست. همچنین ماهی بسیار حساسی است. به پارامتر هایی مثل سختی آب ، نیترات و ph واکنش نشان می دهد. بهتر است افراد تازه وارد، برای پرورش این ماهی تا 1 الی 5 سال بعد از شروع کار به فکر پرورش این ماهی نیفتند. برای نگهداری این ماهی شتاب زده عمل نکنید و اگر شما هم علاقه مند به نگهداری این ماهی هستید بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید.

تغذیه این ماهی های زینتی به چه صورت است؟

این ماهی زینتی از انواع غذای زنده ، خشک و منجمد می تواند خود را تغذیه کند. در زیر هر کدام از این موارد را به شما معرفی کرده ایم.

  • غذای زنده مانند کرم خاکی و میگو
  • غذای منجمد مانند دل و جگر گاو و کرم منجمد و ....
  • غذای خشک مانند کرم فشرده ، انواع غذای تجاری مخصوص دیسکس و لوفاک

ماهی زینتی

شکل 1: ماهی زینتی

سازگاری زیاد با دیگر  ماهی های زینتی دیگر !

این ماهی آکواریومی از نظر سازگاری با انواع گونه های خود سازگار است. همچنین با ماهی زینتی انجل هم سازگاری خوبی از خود به نمایش گذاشته است. در برخی موارد با سیچلاید ها و سوروم ها هم سازگار است. نگهداری این ماهی خجالتی و کم رو به صورت تکی بیشتر توصیه می شود.

پرورش ماهی دیسکس به چه شکل انجام پذیر است؟

ماهی زینتی دیسکس یک ماهی تخم گذار است. چون تشخیص ماده سخت است اصولا گله آن را خریداری می کنند. ولی نیاز نیست که ماهیان درشتی را برای گله خریداری کنید. بعد ازاین که متوجه شدید که ماهی ها به هم علاقه مندند و قلمرو تعیین کردند آن ها را به آکواریوم جدا منتقل کنید. از بدن مولد شیره ای ترشح می شود که بچه ماهی ها از آن تغدیه می کنند. اگر شیره این ماهی مولد تاثیر چشمگیری در رشد بچه ماهی ها داشته باشد پس بچه ماهی والد دیگر را هم برای تغذیه به این آکواریوم منتقل می کنند. در ابتدای کار سایزهای بزرگ نگیرید. برای ضرر کم تر اندازه پشت ناخنی بگیرید و بعد سایز آن را به 2 اینچ و 3 اینچ گسترش دهید. بهتر است 3 الی 4 بار روند پروار کردن را انجام دهید. اگر توانستید اندازه آن را به 2 یا 3 اینچ برسانید می توانید روند تکثیر را شروع کنید. دقت کنید که بزرگ شدن سالم یک ماهی در پرورش دیگر ماهیان و تکثیر اثر مثبت دارد. در چند بار اول پروار سازی ممکن است تلفات داشته باشید. روش تکثیر این ماهی مثل ماهی آنجل است. افرادی که به راحتی می توانند ماهی انجل را تکثیر کنند میتوانند برای تکثیر ماهی دیسکس اقدام کنند.

با خصوصیات ماهی های دیسکس بیشتر آشنا شوید !

حداکثر طول این ماهی به 15 سانتی متر می رسد. افرادی که به راحتی می توانند ماهی آنجل را تکثیر کنند برای تکثیر ماهی زینتی دیسکس اقدام کنند. این ماهی آکواریومی تنوع رنگ بالایی دارد و اکثر طیف های رنگی را در برمی گیرد. علاوه بر داشتن این طیف رنگی گسترده باید الگوهای نقطه ای ، ماری ، اسپوت و ... را هم افزود. با این که شرایط نگهداری این ماهی ساده نیست ولی زیبایی خیره کننده آن موجب انتخاب این ماهی می شود. این ماهی زیبا بسیار آرام و صلح طلب است.

ماهی زینتی آکواریومی

شکل 2: ماهی آکواریومی

ماهی آکواریومی فلاور هورن :

یکی دیگر از ماهی های زیبا و پرطرفدار آکواریومی کاهی فلاور هورن است. اگر قرار است این ماهی را در آکواریوم خود نگه دارید بهتر است قید نگهداری ماهیان دیگر را بزنید. طول این ماهی حداکثر به 30 سانتی متر می رسد. این ماهی بسیار نا آرام و پرخاشگر است. این ماهی زینتی با هم نوعان خود هم سازگاری زیادی ندارد چه برسد به ماهیان دیگر. بنابراین بهتر است تکی نگهداری شود.  بسته به رنگ بندی قیمت این ماهی متفاوته برای رنگبندی بهتر می توانید از رنگدانه ها استفاده کنید.  بهتر است از رنگدانه طبیعی( دارای جلبک استرولا ) استفاده کنید. رنگدانه شیمیایی را برای مولدها استفاده نکنید. ماهی هایی را که میخواهید بفروشید یک تا دو هفته قبل از فروش می توانید رنگدانه شیمیایی بزنید. پرورش و تکثیر این ماهی کار بسیار سختی است.

تغذیه گونه فلاور ماهی به چه صورت است ؟

برای تغذیه این ماهی زینتی بهتر است از مواد پروتئینی خالص استفاده شود. غذاهایی مانند میگو ، ماهی کوچک زنده ، دل و جگر گاو گزینه های مناسبی برای تغذیه این ماهی است.

 

برای پرورش فلاور ماهی چه اقداماتی باید انجام شود؟   

برای پرورش این ماهی آکواریومی از روش شیشه گذاری استفاده می شود. یک ماهی را جدا کرده و بین آن و دیگر ماهیان یک شیشه قرار می دهند. پس از گذشت چند روز متوجه می شوید که دو ماهی بیشتر به هم علاقه نشان می دهند. سپس شیشه را بردارید و آن دو ماهی را به آکواریوم قرنطینه منتقل کنید.

 

خواندن 42 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 01 آذر 1399 14:19

سوالتو از این قسمت بپرس

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما

© 1398 طراحی: تیم تحقیقاتی مینی سالن

منو