کاشت درخت پالونیا جهت تولید چوب ؛ یک سرمایه گذاری مطمئن

پالونیا

 

کاشت درخت پالونیا جهت تولید چوب چند سالیه که در کشورمون مطرح شده و حدود 20 ساله که از کارهای مطالعاتی اولیه بر روی این حوزه میگذره. و مزایای پرورش پالونیا در مقایسه با رقبای قدیمی مانند صنوبر ، در نیاز آبی کمتر و تولید چوب بهتر اون هست و مثل همه شاخه های پرورش موافقان و مخالفانی داره. که طبق روال معمول تعداد موافقان اون بیشتر از تعداد مخالفانش هست چرا که هم نیاز کشور به چوب رو برطرف میکنه و هم ظرفیت اشتغال زایی بسیار بالایی داره.

 

آیا ایران نیاز به تولید چوب با پرورش پالونیا و سایر گونه ها داره یا خیر؟

کشور ما در زمینه چوب ، وارد کننده بوده و با وجود جنگل کاری ها و زراعت چوبی که طی سالها صورت گرفته همچنان در این زمینه نیازمند واردات هستیم که اگه با توسعه زراعت چوب و پرورش پالونیا و سایر گونه ها اقدام به رفع نیاز داخلی کنیم ، ظرفیت اشتغال زایی بیش از 10 هزار نفر در این زمینه وجود داره.

به طور مثال در شش ماهه اول سال 97 طبق آمار رسمی ، بیش از 180 هزار تن الوار وارد کشور شد ؛ از طرفی اگر فردی به زراعت چوب بپردازه و در یک دوره پرورش 200 تن چوب تولید کنه ، از درآمد متوسطی برخورداره (حداقل دو برابر خقوق پایه کشوری) . و با تقسیم واردات صورت گرفته یعنی 180 هزار تن  بر 200 تن به عدد 900 میرسیم. یعنی به ازای واردات 180 هزار تن ، 900 شغل ما به ازا وجود داره. و بر همین مبنا برای نیاز یک سال 1800 فرصت شغلی ایجاد میشه ، و چون دوره های پرورش پالونیا میانگین 6 ساله هستن ، 1800 رو در 6 ضرب میکنیم که عدد 10 هزار و 800 رو به ما میده. که این عدد تعداد شغلیه که در زمینه زراعت چوب وجود داره.

سود دهی درخت پالونیا چند ساله هست؟

دوره رشد و پرورش درخت پالونیا بسته به اقلیم ، به طور میانگین 6 الی 8 ساله هست ، یعنی بعد از 6 الی 8 سال ، محصول قابل برداشته. اما در کشت تلفیقی درخت پالونیا که مد نظر تیم تخقیقاتی مینی سالن هست ، و با اولویت شمال کشور ، این دوره ها به دوره های 3 ساله تقسیم میشن. یعنی بعد از هر 3 سال ، محصول قابل برداشت بوده و اصل سرمایه به همراه سود به ما برگردونده میشه.  ضمن این که بر اساس مدل های مد نظر تیم مینی سالن از همون سال اول امکان کشت سایر گیاهان و سبزی ها در بین نهال های پالونیا وجود داره که باعث میشه مزرعه ما  ازهمان ابتدا درآمد زا بشه.

 پالونیا

سود کاشت درخت پالونیا چقدره؟

بدون در نظر گرفتن کشت های تلفیقی پالونیا با سایر گیاهان که در بالا به اون اشاره شد ، و محاسبه سود صرفا بر اساس کاشت نهال پالونیا ، سود تجمیعی یک دوره 6 ساله به طور میانگین ، از 900 درصد  تا 5400 درصد هست. منظور از سود تجمیعی ، جمع سود کل سالهای دوره پرورش هست که در اینجا 6 سال هست.

و اختلاف بسیار زیاد سود تجمیعی در حالت های مختلف وابسته به فاکتورهایی مثل : منطقه پرورش ، استفاده از کارگر یا انجام کار به وسیله خودمون و همچنین مالک بودن یا استیجاری بودن زمین بستگی داره.

اما در هر صورت همونطور که مشاهده میشه ، این حوزه بسیار مناسب سرمایه گذاری بوده و مورد تایید تیم تحقیقاتی مینی سالن بعنوان کسب و کار سودده هست.

جهت پرورش درخت پالونیا آیا حتما باید صاحب زمین باشیم؟

طبق برنامه ریزی تیم تخقیقایتی مینی سالن جهت کار تیمی در این زمینه  هیچ الزامی جهت داشتن زمین وجود نداره. و کار تیمی به صورتیه که برخی از عزیزان صاحب زمین بوده و برخی از دوستان هم سرمایه گذار هستن. و تیم مینی سالن با تجمیع قوا و اشتراک منابع این امکان رو فراهم میکنه تا شما علاقمندان به پرورش درخت پالونیا کارتون و بصورت تیمی و در کنار مینی سالن شروع کنید.

 پالونیا

زمین هایی که جهت کاشت درخت پالونیا استفاده میشن متعلق به چه کسانی هستن؟

بر اساس مذاکرات و پیشنهادهایی که به تیم تحقیقاتی مینی سالن ارائه میشه ، سه گروه زمین جهت بهره برداری وجود داره:

گروه اول زمین هایی که متعلق به اشخاص هست و درخواست مشارکت در یک پروژه رو دارن.

گروه دوم زمین هایی که در مراکز دولتی و سازمان ها و نهادها مستقره که قابل اجاره هستن.

و گروه سوم زمین هاییه که از منابع طبیعی و در راستای طرح های اعلامی دولت قابل دریافته.

طرح هایی مثل احداث باغات در اراضی شیب دار.

جهت ورود به کسب و کار پرورشش درخت پالونیا باید از کجا شروع کنیم؟

جهت ورود به کسب و کار پرورش پالونیا و رسیدن به بهترین نتیجه در این حوزه بر روی لینک زیر کلیک کرده و بر اساس 8 گام کلیدی که توسط تیم تحقیقاتی مینی سالن تعربف شده قدمهاتون رو بردارید.

 

teleg تولید پنیر الاغ برای اطلاع از جدیدترین مطالب آموزش کاشت پالونیا عضو کانال تلگرامی پالونیا شوید 

خواندن 3880 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 شهریور 1400 15:54


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400