فصل و مدت زمان مناسب در دوره پرواربندی بره چقدر اهمیت داره؟

 

 پرواربندی بره گوسفند یکی از شاخه های پرورش گوسفند هست که در کنار کار پرورش گوسفند داشتی ، متقاضیان زیادی داره و طی چند سال اخیر هم برای کسانی که اصول پرورش و مسائل مربوط به بازار رو رعایت کردن از سوددهی خوبی برخوردار بود.  

در پرورش گوسفندان به منظور پروار کردنشون ، یکی از مهم ترین نکاتی که باید بهش توجه بشه زمان مناسب برای خرید گوسفند هست.

به علت اهمیت موضوع پرواربندی بره گوسفند دراین مقاله کوتاه به نکات کلیدی مربوط به این حوزه میپردازیم.

قبل از پرداختن به ادامه مبحث دوره پرواربندی بره ، خوبه بدونید که پرورش موفق گوسفند ، شامل دانستن و رعایت صدها

نکته است که دانستن اهمیت فصل و مدت زمان مناسب در پرواربندی گوسفند ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همین نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش گوسفند به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

 

دوره پرواربندی بره گوسفند و توليد گوشت قرمز، مثل بقیه محصولات دامی در ايران، بستگي زیادی به ميزان بارندگی ساليانه داره .

 

 بنابراين در سالهای پرباران انتظار می ره با توجه به شرايط مساعد مراتع، دامداران داشتی بره هاشون رو برای مدت طولانی تری در مراتع ييلاقی و ارزون نگهداری کنن و با وزن بيشتری به بازار برای فروش و يا براي پرواربندی بره گوسفند به متقاضيان ارائه کنن.

 

هر چند در سال های اخير روش های جدیدی براي فحلی خارج از فصل در خصوص گوسفندان ابداع شده و امكان زايش در بقیه فصول هم فراهم شده  ولی عموماً به دليل فحلی و جفت گيری فصلی در گوسفند ، اغلب زايش ها در اواخر زمستان تا پايان ارديبهشت ماه اتفاق میفته و بر اين اساس بهترين موقع خريد بره های نر اوایل خرداد ماه تا اواسط تابستان و در پايان شيرخوارگی شون هست.

هر چند با توجه به ميزان بارندگی ساليانه و وضعيت مراتع ، بعضی از دامداران داشتی ، بره های خودشون رو در مراتع سرسبز و ارزان تر برای چرا میبرن  و اواخر تابستان به بازار عرضه مي کنن كه پروار اين بره ها به دلیل اينكه رشد بدنيشون کامل بشه و در وزن های بالايی عرضه بشن، عموماً از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نيستن .

به طوركلي براي مناطق سردسير ، بهترين فصل برای دوره پرواربندی بره ، اواسط بهار و تابستانه و براي مناطق گرم هم در صورت پيش خريد علوفه و خوراك، مناسب ترين فصل ، پاييز و زمستان هست.

 

مدت مناسب برای دوره پرواربندی بره گوسفند به عوامل زیادی بستگی داره از جمله :

 

تیک  نژاد دام

تیک نمره وضعيت بدني در شروع پروار

تیک افزايش وزن روزانه 

تیک ضريب تبديل غذا

تیک وزن انتهایی پروار

تیک وضعيت و شرايط بازار و توان و نقدينگي پرواربند

تیک نوع دام انتخابي از تركيب گله

 

 همونطور كه قبلا گفته شد، طول دوره پروار بره در ايران با توجه به عوامل ذكر شده از 70 تا 120 روز متغيره.

 

 

در ارتباط با مناسب ترين طول دوره پروار ، مطالعات زیادی انجام شده كه برخي از اونها  از جمله "بررسي اقتصادی جهت تعيين مناسب ترين سن كشتار در بره هاي نژاد قزل " باصرفه ترين مدت پروار رو برای اين نژاد ، چهار ماه برآورد میکنه.

 

به طور خلاصه میتونیم بگیم: علاوه بر اجرای مديريت صحيح، مناسب بودن شرايط بازار از لحاظ قيمت هم در سود واحد پرواربندی موثره .

 

بنابراین لازمه پرواربند با توجه به كليه این عوامل در انتخاب طول دوره پروار اقدام کنه . به هر حال وزن نهايی پروار میتونه معيار مناسبی براي پایان دادن دوره پرواربندی ، چه از لحاظ فنی و چه اقتصادی باشه.

 

 

راي مناطق سردسير بهترين فصل پرواربندی گوسفند اواسط بهار و تابستان بوده و براي مناطق گرم هم در صورت پيش خريد علوفه و خوراك، مناسب ترين فصل پروار فصول پاييز و زمستان هست.

 

وزن نهايی پروار و افزايش وزن روزانه بره :

 

 تعيين مناسب ترين سن براي شروع پروار دام ، تحت تاثير شرايطی قرار مي گيره كه برخی از اونها تحت اختيار پرواربند نيستن.

 

عواملي مثل شرايط بازار و نقدينگي دامدار میتونه عامل انتخاب مناسب ترين سن شروع پروار رو تحت الشعاع خودش قرار بده.

 

در هر صورت شروع پرواربندی بايد در سنی باشه كه دام در ابتدای دوره رشد بدنی خودش باشه تا از ظرفيت رشد حيوان حداكثر استفاده رو بشه کرد.

 

سن پايان شيرخوراگی كه معمولاً سنين سه ماهگی هست، بعنوان بهترين سن برای شروع پروار در نظر گرفته میشه.

وبه تجربه ثابت شده كه سنين پايين تر و بالاتر از اون  میتونه ميزان افزايش وزن روزانه دام و توليد نهايي رو تحت تاثير قرار بده.

 

اما به دلیل تنوع محيط پرورشی و خوراك در ايران مخصوصا در مورد دام سبك و در شرايط سنتی توليد، وزن بعضی از دام ها با سنشان، براساس منحنی رشد مطابقت نداره، بنابراین معيار وزن در اين خصوص شاخص مناسب تریه.

 

تشخيص به موقع و مناسب وزن انتهای پروار و خارج کردن گروهی از دام ها كه به انتهاي توليد و افزايش وزن نهايي دست پیدا کردن به معنی جلوگيری از استفاده اونها از خوراك اضافی تلقی میشه که اين عمل به جلوگیری از صرف هزينه اضافی بر مصرف دام و اقتصادي شدن حرفه پرواربندی منجر میشه.

 

به عبارتي در اقتصاد پرواربندی ، شناخت نقطه نهايی توليد كه در اون رشد عضله منفی میشه و همچنان نمودار رشد چربی ادامه داره، حائز اهمیته. 

 

همچنين با توجه به منطقه مورد نظر و شرايط اقليمی در هر سال می توان دو تا سه بار اقدام به پروار بره کرد.

 

 

مديريت روش پروار بره باید به چه صورت باشه؟

مطالعات ميدانی از واحدهای توليد كننده گوشت گوسفند نشون میده كه در بسياری از موارد با اينكه پرواربند نسبت به رعايت همه نكات پرورشی و بهداشتی دام قبل از خريد و در شروع پرواربندی، توجه لازم رو داره، نتايج مطلوبی رو از افزايش وزن نهايی در پايان پروار به دست نمیاره. 

بررسي ميزان افزايش وزن روزانه دام هر دو هفته يكبار از طريق ركوردگيری وزن ازجمله نكات فنی هست و انجام اين عمل به تفكيك دام های با استعداد پرواری مناسب كمك كرده و از هدر رفتن خوراك جلوگيری میکنه و به مصرف بهينه خوراك ختم میشه.

شناخت توان يا بازده غذايي دام در طول دوره در تعيين زمان تصميم گيري براي حذف دام از چرخه توليد و جايگزيني اون بسيار موثره.

داشتن زمين زراعي و تامين بخشي از نيازهاي غذايي دام توسط پرواربند به افزايش ضريب سود آوري واحد كمك میکنه. همچنين استفاده از پس چر غلات نظير گندم و جو و صيفي جات و چراگاه هاي اطراف در جهت كاهش هزينه هاي تغذيه مفيده.

نکاتی در مورد رعایت اصول بهداشتی در پرواربندی بره :

رعايت اصول بهداشتی و جلوگیری از آلوده شدن دام ها به بيماری، منجر به افزايش سلامتی دام ها و سود آور بودن واحد توليدی میشه.

در اين مورد لازمه، مواردی مدنظر پرواربند قرار بگیره تا بر اساس اونها دستورالعمل مشخصی رو بعنوان برنامه بهداشتی واحد خودش لحاظ کنه و از ابتدا تا انتهای فعاليت توليدی به انجام  اونها پايبند باشه.

تنها در اين صورت میتونه از اقتصادي بودن فعاليت توليدی و پيشگيری از بروز بيماري هاي ميكروبی و تغذيه ای به اطمينان برسه.

 

 اين موارد شامل چند گام اساسي به شرح زیر هست:

تیک  ضدعفوني جايگاه قبل از ورود و پذيرش دام ها
تیک  قرنطينه دام هاي خريداري شده مطابق با دستورالعمل و ضوابط مشخص سازمان دامپزشكي
تیک  انجام واكسيناسيون هاي لازم و ضروري دام ها
تیک  خوراندن داروهاي ضدانگل داخلي

تیک  ضدعفوني دام ها ضد انگل هاي خارجي و حمام ضد كنه در طول دوره پروار
تیک  بررسي خوراك دام ها از لحاظ شرايط نگهداري و انبارداري و عاري بودن از عوامل ضد تغذيه اي

 

در ادامه پیشنهاد می کنم به تماشای فیلم های آموزشی پرورش گوسفند چندقلوزا و مطالعه مقالات کوتاه آموزشی پرورش گوسفند چندقلوزا بنشینید و از مطالب و فیلم های مفید و کاربردی بهره ببرید.

 

 برگرفته از کتاب راهنمای پرورش گوسفند و بز (سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی - سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی)

 

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 19362 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 تیر 1400 19:54


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400