1398-01-03 ساعت 12:00:00

روش های پروار بندی بره و بزغاله

  •  
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

parvar2 روش های پروار بندی بره و بزغالهشرايط خوب براي پرواربندي:

1- اگر مقدار زيادي علوفه (يونجه، شبدر، اسپرس و كا ه) داريد كه حمل آن به شهر صرف نمي كنه میتونيد تعداد مناسبي گوسفند خريداري و با استفاده از علوفه موجود پرواربندي کنید.

2- اگر محل دامداري و سكونت شما كنار كارخانه قند واقع شده ميتونيد با استفاده از تفاله چغندر و ملاس كارخانه با مقدار هزينه كمتري پرواربندي كنيد.

3- اگر آغل مناسبي در كنار كشتارگاه شهر بزرگي داريد مي تونيد از اين محل براي پرواربندي استفاده كرده و گوسفندان پروار خودتون رو به قيمت مناسبتري به مرور به كشتارگاه بفرستيد.

4- اگر تعدادي گوسفند داشتي داريد كه بايد حذف و فروخته بشن ، بهتره اون ها رو پروار كرده و بفروشيد.

 

5- اگر باغ يا سبزي كاري يا زراعتي داريد كه برگ درخت يا بر گهاي اضافي سبز آن مصرف ندارن، مي تونيد پرواربندي كنيد و براي باغ و زراعتتان نيز كود مناسبي توليد نمائيد.

6- اگر سر راه كوچ ايلات واقع شد ه ايد و در محل اقامت شما علوفه خوب بعمل میاد مي تونيد گوسفندان لاغر ايلات رو خريده و پروار نمائيد.

 

parvar3 روش های پروار بندی بره و بزغالهپروار بندی مرتعی:

اين روش توسط دامداران روستايي و عشايري كه داراي گله هاي داشتي هستن ،صورت میگیره و معمولاً درمورد بره ها انجام شده و دركشورهايي نظيراستراليا و نيوزلندكه مراتع از كيفيت و كميت بهتري برخوردارن هم اين روش مرسوم هست. در اين روش دام هاي جوان پس از پايان دوره شيرخوارگي از مراتع ييلاقي تعليف نموده و بعد ازرسيدن به وزن موردنظر به بازار عرضه میشن . البته به دليل فقدان كميت و كيفيت مناسب مراتع غالباً دام ها به وزن مطلوب و نهايي توليد نمي رسن و معمولاً گله داران، اين دام ها رو به پرواربندان حرفه اي به منظور قرارگرفتن دريك دوره فشرده پروار مي فروشن .اين روش در برخي از مناطق آذربايجان – زاگرس مشاهده مي شه.

پرواربندی مرتعی- پس چری:

اين روش توسط اون دسته از دامدران روستايي كه داراي گله هاي داشتي با امكانات مكفي براي دسترسي به انواع پسچر و معمولاً در مناطقي كه داراي نژادهاي پيش رسمي باشن، صورت مي گيره. در اين روش دام ها پس از بازگشت از مراتع ييلاقي بر روي پسچر انواع نباتات زراعي و باغي تا اواسط و اواخر پاييز تعليف مي شن و پس از رسيدن به وزن تقريباً مناسب جهت كشتار يا پروار مجدد توسط پرواربندان حرف هاي (دام ه ايجوان تر) به بازار عرضه ميشن. در اين روش دام ها با وزن مطلوب تري نسبت به روش اول عرضه میشن.

پرواربندي با تغذيه دستي

اين روش عمدتاً توسط پرواربندان حرفه اي، فاقد گله هاي داشتي كه ممكنه تعدادي از اونها فاقد پروانه فعاليت نيز باشن، صورت مي گیره . در اين روش دامهاي نر و ماده حذفي (ندرتاً) و دام هاي جوان نر و ماده مازاد بر تركيب گله توسط پرواربندان حرفه اي از دامداران پرورش دهنده گله هاي داشتي خريداري و با توجه به نوع دام، نژاد،  وزن، سن دام و غيره بين 70 تا 120 روز با خوراك دستي در سيستم بسته تغذيه و پس ازاتمام دوره پروار، روانه كشتارگاه میشن . اين پرواربندان معمولاً خواهان نژادهاي پيش رس و مستعد، با افزايش وزن روزانه بالا بوده و خوراك دام مورد نياز توسط پرواربند توليد و يا از بازار تهيه میشه.

پرواربندي با شير:

اين شيوه در مورد بره ها انجام شده و بيشتر در واحدهايي كه به روش صنعتي و نيمه صنعتي مبادرت به پرورش و نگهداري دام میکنن ، صورت میگیره  كه در ايران به دليل
غالب بودن سيستم سنتي پرورش گوسفند،گران بودن و توليدات اندك شير گوسفند در يك دوره شيرواري به ندرت و در تعداد اندكي از واحدهاي داشتي انجام میشه.

 در ادامه پیشنهاد می کنم به تماشای فیلم های آموزشی پرورش گوسفند چندقلوزا و مطالعه مقالات کوتاه آموزشی پرورش گوسفند چندقلوزا بنشینید و از مطالب و فیلم های مفید و کاربردی بهره ببرید.

 

filmgus_zire_maghalat روش های پروار بندی بره و بزغالهmaghalegus_zire_maghalat روش های پروار بندی بره و بزغاله

call-sheep-1 روش های پروار بندی بره و بزغاله

 

 برگرفته از کتاب راهنمای پرورش گوسفند و بز(سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی - سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی)

teleg روش های پروار بندی بره و بزغالهبرای اطلاع از جدیدترین مطالب آموزشی پرورش گوسفند اینجا کلیک کنید

  


4 گام خرید اصولی گوسفند بومی چندقلوزا
تصاویر دوره ها و مراکز آموزشی مینی سالن
آشنایی با 4 نوع مشاوره تیم مینی سالن جهت راه اندازی مزرعه موفق پرورش
 

 

منبع : minisalon.ir (استفاده از این مطلب با ذکر منبع لینک دار مانعی نداره)

مطالبی که بهتره در پرورش گوسفند بدانید:


خواندن 2401 دفعه آخرین ویرایش در 1398-11-15 ساعت 11:29:49

¤ تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما ¤

از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما


 شماره های تماس جهت مشاوره ، خرید و ثبت نام دوره های آموزشی: ۰۹۱۱۸۹۲۸۹۲۱ ♡ ۰۹۱۱۸۹۲۸۹۲۰ ♡ ۰۹۱۱۴۸۶۱۶۲۳

⏰ ساعات مشاوره: همه روزه ۹ الی ۱۶ روزهای غیرتعطیل | پنجشنبه ها ۹ الی ۱۳

منو