مرغ لوهمن (مرغ نژاد لوهمن) بهتر است یا مرغ بومی اصلاح شده؟

 
مرغ لوهمن: حدود دو سالیه(از سال 1396) که شاهد اعلام عرضه مرغ تخمگذار لوهمن هستیم و خیلی از علاقمندان به پرورش مرغ بومی جهت تولید تخم مرغ محلی (تخم مرغ با پوست قهوه ای) علاقمند به خرید مرغ لوهمن شدن.

اما سوال مهمی که باید در موردشون به جواب برسیم اینه که، آیا مرغ لوهمن گزینه مناسبتری جهت تولید تخم مرغ پوست قهوه ای هست و اساسا آیا مرغ لوهمنی که در بازار عرضه میشه ، مرغ لوهمن هست یا نه؟

 

در واقع باید به جواب دو سوال برسیم:

سوال اول اینکه آیا مرغ لوهمن  که در کشور عرضه میشه، اصیل هست؟

و سوال دوم اینکه آیا مرغ لوهمن در مقایسه با مرغ های بومی اصلاح شده درجه یک خودمون (و نه هر مرغ بومی) از سوددهی بیشتری برخورداره یا نه؟

 

 قبل از پرداختن به مبحث مرغ لوهن تخمگذار، خوبه بدونید که پرورش موفق مرغ ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است که بررسی مرغ لوهمن یا مرغ بومی اصلاح ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش مرغ به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی
 

 آیا مرغ لوهمن ای که در کشور عرضه میشه، اصیل هست؟

قبل از بررسی و مقایسه سوددهی مرغ لوهمن با مرغ بومی اصلاح شده خودمون (از مزارع مورد تایید مینی سالن) ، باید بدونیم که مرغ های رنگی وارداتی(مانند مرغ لوهمن) به صورت رسمی وارد کشور نمیشن و یک بار هم که به شکل رسمی وارد کشور شدند(سال 95) هم پیگیریهای تیم مینی سالن ، متوجه این قانون شدیم که اساسا مرغ لوهمن قهوه ای در دسته مرغ های صنعتی میگنجه و اجازه پرورش این مرغها به واحدهای کوچک وجود نداره و فقط دارندگان مجوزهای مرتبط با مرغ تخمگذار اجازه خرید این نژاد رو دارن.

اما بجز واردات رسمی ، واردات غیررسمی (قاچاق) مرغ های رنگی تخمگذار هم به کشور صورت میگیره که غالب این واردات به صورت تخم نطفه دار و از کشور ترکیه هست که پس از واردات این تخم ها به داخل کشور از اونها جوجه کشی میکنن و جوجه های نسل اول رو به دست میارن و جوجه های تولیدی رو جهت تشکیل گله مادر نگهداری میکنن و نهایتا جوجه های تولیدی این گله ها رو وارد بازار میکنن.

در واقع جوجه های تولیدیشون که وارد بازار میشه نسل دوم هستن که در مقایسه با نسل اول که در دست خودشون هست به مراتب از تولید کمتری برخورداره. یعنی اگه مرغ لوهمن نسل اول 300 تخم در سال تولید کنه ، از مرغ لوهمن نسل دو، امید تولید تخم بیش از 250 تخم رو نمیشه داشت و چه بسا در شرایطی این میزان تخمگذاری به کمتر از 200 تخم در سال هم میرسه.

 

 

مرغ لوهمن

آیا مرغ لوهمن در مقایسه با مرغ های بومی اصلاح شده درجه یک خودمون از سوددهی بیشتری برخورداره؟

اگه مرغ لوهمنی که به دستمون میرسه از نسل دوم باشه که قطعا از سوددهی کمتری در مقایسه با مرغ بومی اصلاح شده خودمون برخورداره اما اگه مرغ لوهمن که تهیه میکنیم از نسل اول باشه چطور؟

مرغ رنگی پرتولید تیم تحقیقاتی مینی سالن به طور میانگین سالانه 240 تخم مرغ تولید میکنه و مرغ لوهمن قهوه ای نسل اول ، 300 تخم مرغ در شرایط استاندارد تولید میکنه. اما سوددهی پرورش کدوم گزینه بهتره؟ مرغ رنگی پرتولید یا مرغ لوهمن؟

 

 

 

در زیر به مقایسه این دو مورد میپردازیم:

 به تصویر زیر نگاه کنید:

 تصویر شماره 1 تخم مرغ نژاد لوهمن قهوه ای است که کاملا یکدست و پررنگ میباشند و تخم مرغ شماره 2 مربوط به مرغ بومی رنگی پرتولید(متعلق به تیم مینی سالن) میباشد که کمی تنوع رنگ داشته و کمرنگ تر از شماره 1 هستن.

تخم مرغ شماره 1 مدتی هست که وارد بازار شده و جالب اینکه مردم در شهرها به اون واکنش مثبتی نشون نداده و اون رو تخم مرغ محلی نمی دونن و همین امر سبب شده که قیمت به مراتب پایینتری نسبت به تخم مرغ شماره 2 داشته باشن.

در حال حاضر (در زمان نگارش مقاله) بطور میانگین قیمت تمام شده تخم مرغ شماره 1 در یک واحد خانگی و متوسط حدود 500 تومان بوده و قیمت تمام شده تخم مرغ شماره 2 حدود 600 تومان هست.

 از طرفی قیمت فروش تخم مرغ شماره 1 ، 650 تومان و تخم مرغ شماره 2،  800 تومان هست. یعنی سود خالص هر تخم مرغ شماره 1 ، 150 تومان و سود خالص هر تخم مرغ شماره 2 ، 200 تومان است.

حال اگر 240 را در 200 ضرب کنیم میشود: 48.000 تومان سود خالص هر 1 قطعه مرغ رنگی پرتولید

و اگر 300 را در 150 ضرب کنیم میشود: 45.000 تومان سود خالص هر 1 قطعه مرغ لوهمن قهوه ای

همونطور که میبینیم سود پرورش مرغ رنگی پرتولید بیشتره.

 

نکته: صرفا تولید بیشتر یک پرنده را مبنا قرار ندهید و همه پارامترها را در کنار هم قرار بدین

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 34925 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 31 خرداد 1400 19:05


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400