آموزش دریافت مجوز پرورش مرغ بومی به همراه مشکلات و راهکارهای آن

 

 مجوز پرورش مرغ بومی یکی از اصلی ترین مواردی هست که قبل از شروع راه اندازی مزرعه بهش فکر میکنید و پیگیری جهت اخذ مجوز رو شروع کرده و بر اساس اطلاعات اولیه خود به ادارات و مراکزی که از نظر شما میتونن کمکی به دریافت مجوز کنن مراجعه کرده و بر اساس منطقه خود با پاسخ هایی کاملا متفاوت روبرو میشیم به داستان های واقعی زیر توجه کنید

 

مجوز پرورش مرغ بومی

پیگیری مجوز پرورش مرغ بومی از طریق اداره جهاد شهرستان الف

یکی از عزیزان علاقمند به پرورش (مرغ یا بلدرچین یا بوقلمون و ...) به اداره جهاد شهرستان مراجعه میکنه و بعد از مطرح کردن اینکه قصد راه اندازی یک واحد کوچک (غالبا تحت عنوان مشاغل خانگی) پرورش رو داره با بی مهری و تهدید (به پلمپ) مسئول مربوطه مواجه می شه.

 

 پیگیری مجوز پرورش مرغ بومی از طریق اداره جهاد شهرستان ب

در همون روز مسئول مربوطه اداره جهاد شهرستان دیگه با تیم مینی سالن جهت اعطای وام به متقاضیان شهر خودشون برای پرورش تماس میگیره و خودش پیگیر راه اندازی واحدهای پرورش متقاضیان میشه. و متاسفانه داستان اول در غالب مواقع اتفاق می افته.

 

 قبل از پرداختن به ادامه مبحث ، خوبه بدونید که پرورش موفق مرغ ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است که نحوه دریافت مجوز پرورش مرغ بومی ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش مرغ به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی
 

 بسته بندی تخم مرغ محلی

 پیگیری مجوز پرورش مرغ بومی از طریق بسیج سازندگی شهرستان  الف

یکی از متقاضیان بسته بندی تخم مرغ تحت عنوان مشاغل خانگی به بسیج سازندگی شهرستان خود مراجعه میکنه و پاسخی که از مسئول مربوطه میشنود اینست: " ما اصلا چنین مجوزی نداریم و نمیدیم "

 پیگیری مجوز پرورش مرغ بومی از طریق بسیج سازندگی شهرستان ب

در همان زمان در شهرستان دیگر مسئول بسیج سازندگی تمام کمکهای لازم رو جهت اعطای مجوز بسته بندی به متقاضی خودش میده و کمکی بیش از توقع متقاضی میکنه و در زمان کمی مجوز مربوطه صادر میشه.

براستی مشکل کار از کجاست؟

از عدم شفافیت قوانین مربوطه از دید متقاضی و عدم دسترسی آسان متقاضی به اطلاعات و قوانین که ناشی از ضعف در روشنگری هست. 

پرورش مرغ بومی مانند سایر شاخه های بومی که غالبا در مقیاس کوچک و متوسط راه اندازی میشن دارای ساماندهی مناسبی نبوده و تا به امروز بارها متولی ساماندهی این شاخه ها تغییر کرده ، زمانی اداره کار و تعاون متولی اون بود ، زمانی بسیج سازندگی پیگیریش رو میکرد ، در زمانی دیگر واحد مشاغل خانگی جهاد شهرستان ها و بعدها  نظام صنفی کشاورزی شهرها.

و امروز هم بسته به شهرستانی که قصد دریافت مجوز پرورش مرغ بومی از اون شهر رو دارید یکی از این مراکز میتواند کمک های لازم رو به شما رسونده تا مجوز پرورش مرغ بومی رو گرفته و مزرعه خودتون رو راه اندازی کنید.

البته طبق اطلاعاتی که بصورت روزانه از عزیزان اقصی نقاط کشور به ما میرسه و همچنین از طریق  تماسهایی که از برخی ادارات و مراکز مرتبط با صدور مجوز با ما برقرار میشه شاهد هستیم که در برخی شهرستانها مسئولان مربوطه تمام عزمشون رو برای اشتغال زایی در این زمینه گذاشته و از هیچ تلاشی دریغ نمیکنن و در نقطه مقابل اون در برخی شهرستان ها ، نه تنها همراهی لازم رو ندارن بلکه با زبانی که بیشتر به تهدید نزدیکه تا دلسوزی قصد انصراف شما از این کار رو داره ، که این افراد هم به دو علت اقدام به این گونه برخوردها میکنن.

 

 


مجوز پرورش مرغ بومی

علت اول: بالا بودن سطح آلودگی در شهرستان

 در برخی مناطق و شهرستانها سطح آلودگی ها و بیماریهای مرتبط با پرورش طیور بالا بوده و  از اونجایی که برخی واحدهای کوچک پرورش مرغ بومی اصول بهداشتی پرورش رو رعایت نکرده و باعث انتشار آلودگی در منطقه میشن ازاین رو ، مسئولان مربوط به صدور مجوز در آن منطقه ، نسبت به دادن مجوز پرورش مرغ بومی حساس بوده و هیچ گونه همکاری با شما نخواهند داشت. 

البته این گونه برخورد با شخص متقاضی حتی در مناطقی با حداکثر آلودگی ها یک رفتار کاملا غیر حرفه ای بوده و مسئولان مربوط به اشتغال زایی در اون شهرستان موظف به طراحی سیستمی هستن که هم مجوز پرورش مرغ بومی ارائه بشه و هم با مدیریت و کنترل صحیح ، مانع از ایجاد آلودگی توسط  اون واحد کوچک بشن.

علت دوم:  مسئولیت ناپذیر بودن مسئول مربوطه 

در برخی از شهرستانها مشکل عدم صدور مجوز پرورش مرغ بومی ، ناشی از سطح بالای آلودگی و بیماری در سطح منطقه نیست ، بلکه ناشی از اینه که مسئولین مرتبط با اشتغال زایی و مشاغل خانگی از سطح پایین مسئولیت پذیری بهره مند هستن.

 

نتیجه ندادن مجوز پرورش مرغ بومی چیست؟

بنا به دو علتی که در بالا ذکر شد شاهد هستیم که در کشور ما ، غالب مزارعی که جهت پرورش مرغ بومی راه اندازی میشن دارای مجوز نبوده و هیچ گونه نظارتی بر عملکردشون وجود نداره و نتیجه این میشه  ایجاد آلودگی خارج از کنترل که دودش به چشم مزارع مجوزداری میره که تمام سرمایه زندگیشون رو صرف راه اندازی مزرعه کردن. 

 

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 41421 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 31 خرداد 1400 14:08


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400