مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشود و یک مرغ چند سال عمر میکند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(58 رای‌ها)

زمان تخمگذاری مرغ

این که مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشود و این که یک مرغ تا چند سال عمر میکند وابسته به دو فاکتور نژاد مرغ و شرایط نگهداری شامل سیستم بسته (پرورش فقط در سالن) و سیستم نیمه باز (پرورش در سالن و مرتع بصورت همزمان) هست. 

 

و بر این اساس مرغها به دودسته تقسیم میشن:

1- مرغهای سفید صنعتی

2- مرغ های بومی

که در ذیل به تشریح این دو مورد میپردازیم.

 قبل از پرداختن به ادامه مبحث ، خوبه بدونید که پرورش موفق مرغ ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است که سن تخمگذاری مرغ و عمر مرغ تخمگذار ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش مرغ به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی

مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟

مرغهای سفید صنعتی بسته به نژاد به طور میانگین در سن چهار و نیم ماهگی تخمگذار میشن و مرغ های بومی بر اساس نژاد و شرایط نگهداری از چهار و نیم الی شش ماهگی شروع به تخمگذاری میکنند. 

البته اولین تخمهای گله که به آنها نشانه گفته میشه ، ممکنه 2 الی 3 هفته زودتر از سنین گفته شده مشاهده بشه. 

 

به طور مثال در مرغ های بومی تخمگذار که توسط تیم تحقیقاتی مینی سالن در سال های اخیر عرضه شده، اون دسته ای که به نام مرغ اصلاح شده بومی عرضه شدن ، به طور میانگین در سن چهار و نیم الی پنج و نیم ماهگی شروع به تخمگذاری کردن. 

اما مرغ هایی که با نام نژاد رنگی تیم مینی سالن عرضه شدن، به طور میانگین در سن چهار و نیم الی 5 ماهگی شروع به تخمگذاری کردن.

 

 

چه عواملی باعث تاخیر در شروع تخمگذاری مرغ میشه؟

 در مرغ های سفید صنعتی به علت رعایت استانداردها و نگاه حرفه ای تر به این کسب و کار ، غالبا با مشکل تاخیر در تخمگذاری مواجه نیستن ، اما در مرغهای بومی به علت عدم رعایت اصول مدیریتی در سن بلوغ پرنده و در زمان شروع تخمگذاری با مشکل مواجه هستن. 

 

به طور مثال در گله مرغهای رنگی تیم مینی سالن که به مزارع مختلف ارسال میکنیم، سن شروع تخمگذاری در یک مزرعه چهار و نیم ماهگی و و در مزرعه ای دیگه پنج و نیم ماهگی گزارش میشه.

 

زمان تخمگذاری مرغ

 

بلوغ دیررس مرغ و تاخیر در زمان شروع تخمگذاری چه پیامدهایی به دنبال داره؟

 

وقتی گله ما تاخیر در شروع تخمگذاری داشته باشه به این معناست که پرنده هایی که داریم، دان مصرف میکنن اما تخم مرغی تولید نمیکنن که در واحدهای متوسط و بزرگ حتی میتونه باعث ورشکستگی اون واحد بشه.

 

به طور مثال در یک واحد 2000 قطعه ای از مرغ بومی تخمگذار در سنین قبل از تخمگذاری ، به طور میانگین روزانه 220 کیلو دان مصرف میکنن و اگه به طور میانگین ، یک ماه تاخیر در شروع تخمگذاری داشته باشیم به این معنا هست که به مدت 30 روز ، روزانه 220 کیلوگرم دان رو از دست دادیم.

یعنی جمعا 6600 کیلو ؛ که اگه قیمت پایه جیره رو 3000 تومان در نظر بگیریم ، مبلغ 19 میلیون و 800 هزار تومان از دست داده ایم.

 

 

چه کار کنیم که تاخیر در شروع تخمگذاری مرغ نداشته باشیم؟

 

 بلوغ به موقع وابسته به عواملی چون :

ساعات روشنایی ، شدت روشنایی ، جیره مصرفی مرغ ، دمای سالن و برخی فاکتورهای مدیریتی هست که در دوره های آموزشی پرورش مرغ بومی به طور مفصل به همه این نکات پرداخته میشه و همین که در مزرعه خود اون نکات رو رعایت میکنید کافیه. 

  

 زمان تخمگذاری مرغ

مرغ چند سال عمر میکنه؟

 

یک مرغ میتونه بیش از پنج سال زنده بمونه و تا سه سال هم تخمگذاری داشته باشه.

اما در نگاه اقتصادی داستان متفاوته و میزان تخمگذاری هست که تعیین میکنه تا چه زمانی مرغها رو نگه داریم.

 

به طور میانگین میشه گفت مرغهای صنعتی 12 ماه تولید دارن که اگه در چهار و نیم ماهگی به تخم اومده باشن در سن 16 ماهگی عمر اقتصادی اونها پایان یافته و فروخته میشن و سپس گله های جوان (میانگین سه ماهه) که به اونها پولت گفته میشه ، جایگزین میشن. 

در مورد مرغ بومی ، عمر اقتصادی وابسته به نژاد بین 8 الی 12 ماه هست (یعنی میانگین 10 ماه) ، و اگه پرنده ما در سن 5 ماهگی به تخم اومده باشه در نتیجه در سن 15 ماهگی عمر اقتصادی پرنده به پایان میرسه و به صورت زنده به بازار عرضه میشه.

 

هرچند که در روستاها چون نگاه اقتصادی به پرورش مرغ بومی ندارن ازین رو مرغ ها رو تا سن 3 سالگی نگه داشته و ازشون تخم میگیرن.

 

این مطلب رو از دست ندین : چهار عامل تاثیرگذار بر بازار خرید و فروش تخم مرغ های محلی

 

  تصاویر مراکز آموزشی و دوره ها

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 178556 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 فروردين 1400 13:53

از کجا کارم رو شروع کنم؟

شما عزیزان علاقمند به راه اندازی مزرعه ، به دو گروه تقسیم میشید.
گروه اول: عزیزانی که هنوزسردرگم هستید و به جمع بندی نهایی نرسیدین.اگه جزو این گروه هستین بر روی تصویر مشاوره خصوصی در زیر کلیک کنید.

گروه دوم: عزیزانی که به جمع بندی نهایی رسیدین و آماده راه اندازی مزرعه هستین اما تجربه کافی رو ندارید و از طرفی دغدغه هایی مثل فروش محصولات تولیدیتون رو دارید.اگر جزو این گروه هستید بر روی تصویر حمایت 0 تا 100 کلیک کنید.
حمایت 0 تا 100
مشاوره خصوصی

منو