مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشود و یک مرغ چند سال عمر میکند؟

زمان تخمگذاری مرغ

این که مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشود و این که یک مرغ تا چند سال عمر میکند وابسته به دو فاکتور نژاد مرغ و شرایط نگهداری شامل سیستم بسته (پرورش فقط در سالن) و سیستم نیمه باز (پرورش در سالن و مرتع بصورت همزمان) هست. 

 

و بر این اساس مرغها به دودسته تقسیم میشن:

1- مرغهای سفید صنعتی

2- مرغ های بومی

که در ذیل به تشریح این دو مورد میپردازیم.

 قبل از پرداختن به ادامه مبحث ، خوبه بدونید که پرورش موفق مرغ ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است ، که این که مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشود ویک مرغ تا چند سال عمر میکند ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش مرغ به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی
 

مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشود؟

زمان تخمگذاری مرغ یعنی اینکه مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشود در مرغهای سفید صنعتی بسته به نژاد به طور میانگین در سن چهار و نیم ماهگی تخمگذار میشوند و سن تخمگذاری مرغ بومی بر اساس نژاد و شرایط نگهداری از چهار و نیم الی شش ماهگی شروع میشه

البته اولین تخمهای گله که به آنها نشانه گفته میشه ، ممکنه 2 الی 3 هفته زودتر از سن تخمگذاری مرغ بومی مشاهده بشه. 

 

به طور مثال در مرغ های بومی تخمگذار که توسط تیم تحقیقاتی مینی سالن در سال های اخیر عرضه شده، اون دسته ای که به نام مرغ اصلاح شده بومی عرضه شدن ، به طور میانگین سن تخمگذاری این مرغ ها چهار و نیم الی پنج و نیم ماهگی بود. 

اما مرغ هایی که با نام نژاد رنگی تیم مینی سالن عرضه شدن، به طور میانگین در سن چهار و نیم الی 5 ماهگی شروع به تخمگذاری کردن.

 

 

چه عواملی باعث تاخیر در شروع تخمگذاری مرغ میشه؟

 در مرغ های سفید صنعتی به علت رعایت استانداردها و نگاه حرفه ای تر به این کسب و کار ، غالبا با مشکل تاخیر در تخمگذاری مواجه نیستن ، اما در مرغهای بومی به علت عدم رعایت اصول مدیریتی در سن بلوغ پرنده و در زمان شروع تخمگذاری با مشکل مواجه هستن. 

 

به طور مثال در گله مرغهای رنگی تیم مینی سالن که به مزارع مختلف ارسال میکنیم، سن شروع تخمگذاری در یک مزرعه چهار و نیم ماهگی و و در مزرعه ای دیگه پنج و نیم ماهگی گزارش میشه.

 

زمان تخمگذاری مرغ

 

بلوغ دیررس مرغ و تاخیر در زمان شروع تخمگذاری چه پیامدهایی به دنبال داره؟

 

وقتی گله ما تاخیر در شروع تخمگذاری داشته باشه به این معناست که پرنده هایی که داریم، دان مصرف میکنن اما تخم مرغی تولید نمیکنن که در واحدهای متوسط و بزرگ حتی میتونه باعث ورشکستگی اون واحد بشه.

 

به طور مثال در یک واحد 2000 قطعه ای از مرغ بومی تخمگذار در سنین قبل از تخمگذاری ، به طور میانگین روزانه 220 کیلو دان مصرف میکنن و اگه به طور میانگین ، یک ماه تاخیر در شروع تخمگذاری داشته باشیم به این معنا هست که به مدت 30 روز ، روزانه 220 کیلوگرم دان رو از دست دادیم.

یعنی جمعا 6600 کیلو ؛ که اگه قیمت پایه جیره رو 3000 تومان در نظر بگیریم ، مبلغ 19 میلیون و 800 هزار تومان از دست داده ایم.

 

 

چه کار کنیم که تاخیر در شروع تخمگذاری مرغ نداشته باشیم؟

 

 بلوغ به موقع وابسته به عواملی چون :

ساعات روشنایی ، شدت روشنایی ، جیره مصرفی مرغ ، دمای سالن و برخی فاکتورهای مدیریتی هست که در دوره های آموزشی پرورش مرغ بومی به طور مفصل به همه این نکات پرداخته میشه و همین که در مزرعه خود اون نکات رو رعایت میکنید کافیه. 

  

 زمان تخمگذاری مرغ

مرغ چند سال عمر میکند؟

 

طول عمر مرغ میتونه بیش از پنج سال باشه و تا سه سال هم تخمگذاری داشته باشه.

اما داستان عمر اقتصادی مرغ متفاوته و میزان تخمگذاری هست که تعیین میکنه تا چه زمانی مرغها رو نگه داریم.

 

به طور میانگین میشه گفت مرغهای صنعتی 12 ماه تولید دارن که اگه در چهار و نیم ماهگی به تخم اومده باشن در سن 16 ماهگی عمر اقتصادی مرغ پایان یافته و فروخته میشن و سپس گله های جوان (میانگین سه ماهه) که به اونها پولت گفته میشه ، جایگزین میشن. 

در مورد عمر مرغ بومی ، عمر اقتصادی وابسته به نژاد بین 8 الی 12 ماه هست (یعنی میانگین 10 ماه) ، و اگه پرنده ما در سن 5 ماهگی به تخم اومده باشه در نتیجه در سن 15 ماهگی عمر اقتصادی مرغ به پایان میرسه و به صورت زنده به بازار عرضه میشه.

 

هرچند که در روستاها چون نگاه اقتصادی به پرورش مرغ بومی ندارن ازین رو عمر مرغ و خروس به بیش از 3 سالگی میرسه.

  

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider

خواندن 233215 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 خرداد 1400 16:36


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400