نوک چینی مرغ و یا همان سوزاندن نوک مرغ

 

نوک چینی پرنده نوک چینی به عملیاتی گفته میشه که طی اون نوک پرنده رو کوتاه کرده و سپس میسوزونن تا جلوی نوک زدن پرنده ها به هم گرفته بشه و عملیات قطع نوک و سوزاندن نوک مرغ و سایر پرنده ها به وسیله دستگاهی که به آن نوک چین گفته میشه صورت میگیره.

نوک چینی پرنده ها در چه سنی انجام میشه؟

 نوک چینی دارای روشهایی است. اما بهترین روش آن روش انسدادی است که در سن یک هفتگی ( ۶ تا ۱۰ روزگی) انجام میشود. روش اجرای آن بدین صورت است که:

جوجه را طوری نگه میدارند که انگشت شست پشت سر او قرار گرفته و انگشت نشانه زیر گلویش باشد .
منقار بسته را در داخل سوراخ دستگاه قرار می دهیم و فشار ناچیزی برگلوی جوجه وارد می نمائید تا زبان او به عقب بازگردد .
 
نوک منقار با ماشه دستگاه برخورد کرده، تیغه پایین آمده و نوک جوجه بطور اتوماتیک قطع می شود .بین محل قطع نوک بالائی و سوراخهای بینی باید به اندازه ۲ میلیمتر فاصله وجود داشته باشد .

 قبل از پرداختن به ادامه مبحث ، خوبه بدونید که پرورش موفق مرغ ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است که نوک چینی پرنده ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش مرغ به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی
 

نکات مهم در نوک چینی پرنده 

 
نوک پایین باید کمی بلندتر از نوک بالائی باشد برای این منظور هنگام قرار دادن نوک جوجه در داخل دستگاه باید سر اورا مقداری بطرف پایین شیب داد .
منقارهای سخت باید دقیقاً ۲ ثانیه در تماس با تیغه داغ قرار گیرند و این کار توسط تایمری که بر روی دستگاه نوک چین نصب شده انجام می شود .
اگر بیش از این مدت نگه داشته شوند استرس زیادی به آنها وارد می شود و اگر زمان کوتاهتر از این باشد منقار مجدداً رشد خواهد کرد .
 
در یک نوک چینی خوب باید در هر دقیقه ۱۵ جوجه نوک چینی شوند .پس از سوزاندن نوک ۳۰۰۰ جوجه ، تیغه را باید تعویض کرد .
 
مراقب باشید که هنگام نوک چینی چشم جوجه ها داغ نشود .
 
* نوک بالا و پایین خروس باید بصورت مساوی قطع گردد.
 
 
جهت مشاهده فیلم نحوه آموزش نوک چینی پرنده ویديوی زیر را دانلود نمایید
 
نوک چینی پرنده

قیمت دستگاه نوک چینی  چقدره؟

عرضه دستگاه نوک چین مرغ که کار قطع کردن و سوزاندن نوک مرغ رو به طور همزمان انجام میده بسیار محدوده و جهت خرید اون باید جستجوی زیادی کنیم ، اما در صورت خرید دستگاه نوک چین نیمه اتومات در زمان نگارش این مطلب باید هزینه ای حدود 4 میلیون تومان پرداخت کنیم.

نحوه عملکرد این دستگاه هم به این صورته که نوک مرغ  رو در سوراخی که وجود داره قرار میدیم سپس کاتر دستگاه که بسیار هم تیزه نوک مرغ رو قطع کرده و سپس قسمت داغ دستگاه که دمایی حدود 800 درجه سانتی گراد داره به مدت 2 ثانیه روی نوک مرغ قرار میگیره تا جلوی رشد مجدد نوک رو بگیره و خوبه که بدونید این عملیات برای پرنده دردناک نیست.

 

 

نوک چینی پرنده

آیا همه پرندگان باید نوک چینی شوند ؟

نوک چینی و سوزاندن نوک مرغ و سایر طیور  غالبا در سیستم های بسته پرورش و در تراکم بالا انجام میشه ، منظور از سیستم بسته ، سالن پرورشیه که پرنده در اون به صورت شبانه روزی زندگی میکنه و وارد مرتع و فضای باز نمیشه.

همچنین در سیستم های بسته برای رسیدن به حداکثر سود پرنده ها به صورت متراکم نگهداری میشن و اگه این تراکم بیش از اندازه باشه و یا سایر نکات مدیریتی که در مبحث کانیبالبیسم (لینک بشه به مقاله کانیبالبیسم) به اون پرداختیم ، رعایت نشه پرنده ها شروع به نوک زدن به هم و زخمی کردن همدیگه میکنن که میتونه تلفات و زیان های اقتصادی جدی به دنبال داشته باشه.

از همین رو در چنین سیستمی نوک چینی صورت میگیره. اما در سیستم های نیمه بسته که پرنده ساعاتی از روز رو به بیرون از سالن میاد و طی شب به سالن برمیگرده نیازی به نوک چینی در این سیستم نیست.

با این حال حتی در سیستم های بسته نیز در زمینه پرورش طیور بومی غالبا نوک چینی صورت نمیگیره.

نوک چینی پرنده

مزایا و معایب نوک چینی طیور

همونطور که در بالا به اون اشاره شد مهم ترین مزیت نوک چینی و سوزاندن نوک مرغ و طیور جلوگیری از کانیبالبیسم یا همان همدیگرخواری پرنده هاست که در سیستم های پرورشی بسته و با تراکم بالا با آن مواجهیم.

اما نوک چینی عوارضی هم به دنبال داره که مهم ترین اون کاهش وزن گیری پرنده پرواری و کاهش میزان تخمگذاری پرنده در آینده هست ، و به همین جهته که در مزارع کمی اقدام به نوک چینی پرنده میکنن ، مگر در حالتی که مجبور به این کار جهت جلوگیری از همدیگرخواری بشه و همونطور که گفته شد به علت تاثیر در وزن گیری پرنده پروار مانند مرغ گوشتی و بوقلمون گوشتی در مزارع پروار و گوشتی از نوک چینی استفاده نمیشه . و این کار مخصوص مزارع تخمگذاره.

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 35770 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 26 تیر 1400 12:13


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400