علت پر خوردن مرغ چیست و راه درمان کانیبالیسم با نمک

کانیبالیسم

 

کانیبالیسم یا همان همدیگر خواری به حالتی در مرغ و سایر پرندگان گفته میشه که مرغها همدیگر رو میزنن که این نوک زدن به همدیگر ممکن هست شامل نوک زدن به پرها ، نوک زدن به پا و نوک زدن به مقعد همدیگه باشه که در صورت عدم مدیریت صحیح میتونه تلفات بسیار زیادی رو به دنبال داشته باشه. در واقع کانیبالیسم یک بیماری مدیریتی محسوب میشه که با مدیریت صحیح میتونیم جلوی این اتفاق رو بگیریم.

 قبل از پرداختن به مبحث پرخوردن مرغ ، خوبه بدونید که پرورش موفق مرغ ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است که نوک زدن جوجه ها به یکدیگر یا همدیگر خواری یا پر خوردن مرغ و درمان کانیبالیسم ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش مرغ به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی
  

علت پر خوردن مرغ چیست و چرا مرغها همدیگر رو میزنند؟

همونطور که در بالا به آن اشاره شد پر خوردن مرغ و یا همدیگر خواری یک بیماری مدیریتی محسوب میشه و علتهای اصلی پرخوردن مرغ در گله عبارتند از :

شدت نور زیاد سالن

بالانس نبودن جیره

کمبود نمک در جیره

تراکم بالای سالن

تهویه غیر استاندارد سالن

و کمبود دسترسی به دانخوری و آبخوری

همونطور که میبینید تمامی علتهای اصلینوک زدن جوجه ها به هم در گله مربوط به مسایل مدیریتی هست. و با داشتن علتهای مدیریتی و اجرای اون به راحتی میتونیم جلوی همدیگرخواری و یا همان خودخوری مرغ رو بگیریم. 

درمان کانیبالیسم چیست و راه درمان خود خوری مرغ

در بالا علت های پر خوردن مرغ  رو بیان کردیم و رعایت همون نکات تنها راه پیشگیری و درمان کانیبالیسم مرغ محسوب میشه. اما به طور خلاصه باید گفت تراکم مرغ در هر متر مربع نباید بیش از 22 کیلوگرم وزن زنده باشه و جیره مصرفی حتما باید از طریق آزمایشگاه آنالیز شده و بر اساس جدول هایی باشه که ما ارائه میدیم.

همچنین نمک جیره باید به اندازه کافی باشه و در واقع یکی از راهه ای مهم درمان کانیبالیسم با نمک هست. 

شدت نور سالن هم باید طوری باشه که به ازای هر 9 متر مربع یک لامپ LED 9 وات نصب شده باشه. و میزان تهویه سالن هم بر اساس فرمولی باشه که در فیلمها و مقالات سایت به اون پرداختیم و همچنین میزان دانخوری و آبخوری به تعدادی باشه که در فرمول ها  به آن پرداخته شد.

 

در دوره های آموزشی به محاسبه و بررسی تک تک موارد پرداخته میشه و هدف از این آموزش پیشگیری از مشکلاتی مثل کانیبالیسم هست چرا که در پرورش مرغ در صورت عدم پیشگیری هزینه های درمان بسیار سنگین خواهد بود و در خیلی از موارد منجر به ورشکستگی پرورش دهنده میشه.

  کانیبالیسم

 

با مرغهایی که درگیر کانیبالیسم شده اند چه باید کرد؟

زمانی که کانیبالیسم در گله اتفاق می افته مرغها شروع به نوک زدن به هم میکنن و از همین رو برخی از مرغها زخمی شده و خون از بدنشان جاری میشه و همین رنگ قرمز خون ، باقی مرغها رو همن تحریک به نوک زدن میکنه.  در نتیجه از مقدماتی ترین کارهایی که باید انجام داد اینه که بخشی از سالن رو محصور کرده و پرنده های زخمی رو به اونجا منتقل کنیم تا به مدارای اونها بپردازیم و از طرفی از لامپ های قرمز در سالن استفاده میکنیم تا جلوی شیوع بیشتر این بیماری مدیریتی رو بگیریم. و همزمان با این رو راهکار مجموع نکات مدیریتی که در بند قبل به اون پرداختین رو اجرا میکنیم.

مرغهایی که به بیمارستان مزرعه منتقل کردیم تحت مراقبت قرار داده و بر محل زخم اونها از اسپری های ضد عفونی کننده مانند ...... استفاده میکنیم.

 

 

چرا درمان کانیبالیسم با نمک جهت درمان پرخوری مرغ بیش از سایر روش ها پیشنهاد میشه؟

پرخوری مرغ (  PAR KHORI)   یا همان خود خوری مرغ علتهای زیادی داره اما طبق تحربه اصلی ترین علت این بیماری کمبود نمک در جیره هست و در اکثر موارد با افزودن نمک به جیره طبق مشاوره کارشناس و یا پزشک مشکل کانیبالیسم برطرف میشه ولی پیش از آن که به بیماری خود خور دچار شویم باید با آموزش صحیح از این بیماری پیشگیری کنیم.

کانیبالیسم

خود خوری و یا همان همدیگر خواری تا چه میزان تلفات به همراه داره؟

بیماری همدیگر خواری یک بیماری کوچک محسوب نمیشه و اهمیت اون به اندازه ای هست که در صورت عدم مدیریت صحیح در گله ممکنه بیش از نیمی از گله خودتون رو از دست بدین.

در یکی از مزراع  تحت مشاوره تیم تحقیقاتی مینی سالن در ورامین و در یک گله 11 هزار قطعه ای از مرغ بومی بیش از 3000 مرغ بومی از این مزرعه درگیر همدیگر خواری شده و به علت مدیریت ضعیف مدیر مزرعه و عدم رعایت اصول مدیریتی تلفات سنگینی به این مزرعه وارد شد و در صورتی که از مشاوره به موقع استفاده نمیکرد این امکان وجود داشت که تمام مزرعه از بین بره.

در واقع کانیبالیسم میتونه از هر بیماری ویروسی خطرناکتر باشه اگه بهش بی توجه باشیم.

چطور از کانیبالیسم پیشگیری کنیم؟

همانطور که در بالا اشاره شد در دوره های آموزشی تیم مینی سالن که در مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان برگزار میشه به تمام نکات مدیریتی پرورش مرغ پرداخته میشه که یکی از این حوزه ها مدیریت کانیبالیسم هست اما همونطور که عدم مدیریت میتونه منجر به کانیبالیسم بشه ضروریه سایر نکات مدیریتی رو هم رعایت کنیم تا هم جلوی بیماری های دیگه رو بگیریم و هم حداکثر تولید رو در مزارع خودمون داشته باشیم.

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 102777 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 خرداد 1400 00:29


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400