ساخت لانه مرغ تخمگذار و استانداردهای لانه مرغ

لانه مرغ تخمگذار

 

استانداردهای ساخت لانه مرغ تخمگذار و لانه تخمگذاری بوقلمون

ساخت لانه مرغ تخمگذار و لانه تخمگذاری بوقلمون از ضروری ترین تجهیزات جهت رسیدن به حداکثر تولید محسوب میشه و هیچ واحد بزرگ و اقتصادی بدون لانه تخمگذاری وجود نداره. و با این که ساخت لانه تخمگذاری هزینه ای رو به دنبال داره اما زیان های نداشتن لانه تخمگذاری بسیار بیشتر هست.

ازین رو نیازه که با استانداردهای ساخت لانه مرغ تخمگذار و بوقلمون آشنا بشیم.

 

 قبل از پرداختن به ادامه مبحث ساخت لانه مرغ تخمگذار ، خوبه بدونید که پرورش موفق مرغ ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است که ساخت لانه مرغ تخمگذار و استانداردهای ساخت لانه ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش مرغ به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی
 

مشکلات نداشتن لانه تخمگذاری در مزرعه

هدف از نگهداری مرغ و بوقلمون تخمگذار تولید تخم خوراکی و یا تخم نطفه دار هست. که در هر دوی این موارد تمیز بودن تخم مرغ بر روی سود ما بسیار اثرگذاره. یعنی در صورتی که تخم مرغ خوراکی ما کثیف باشه ، برای تمیز کردنش وقت زیادی از ما گرفته میشه و در خیلی از مواقع قابل پاک شدن نیست، که همین موضوع باعث میشه تخم مرغهای تولیدی ما از ارزشش کاسته بشه و باازر پسندیش رو از دست بده .

طبیعتا در تعداد کم مرغ ، تمیز کردن تخم مرغ کار سختی نیست ، اما وقتی مزرعه مون بزرگ میشه ، این کار بسیار هزینه بر و سخت میشه.

این حساسیت در تمیز بودن تخم مرغ در تخم های نطفه دار ، ده ها برابر مهم تره. چرا که تخم نطفه داری که تمیز نباشه اساسا مناسب جوجه کشی نیست و در این شرایط زیانی که به دنبال داره بسیار میتونه جدی باشه.

استفاده از لانه تخمگذاری یکی از اولین نتایجی که به دنبال داره تولید تخم تمیز هست و برای تمیز بودن این تخم باید پوشالی که در کف لانه تخمگذاری قرار میدیم ، بلافاصله پس از کثیف شدن ، تمیز و تعویض بشه.

 

استانداردهای ساخت لانه مرغ تخمگذار و لانه تخمگذاری بوقلمون

در ساخت لانه مرغ تخمگذار و بوقلمون ، باید به چند نکته توجه کرد تا پرنده در زمان تخمگذاری از آسایش کافی برخوردار باشه.

نکته اول اینه که جای تخمگذاری مرغ و بوقلمون دارای تهویه کافی باشه. و به این جهت بر روی لانه سوراخ ها و فضای بازی در نظر گرفته میشه تا هوا جریان داشته باشه.

و نکته دوم این که در لانه مرغ تخمگذار باید از پوشال جهت بستر استفاده بشه. تا هم تخم مرغها تمیز بمونن و هم پرنده در زمان تخمگذاری احساس راحتی بیشتری داشته باشه.

و نکته سوم این که ابعاد لانه مرغ تخمگذار و بوقلمون باید طوری باشه که نه فضای زیادی اشغال کنه و نه برای پرنده تنگ باشه ، از همین رو ابعاد تقریبی استاندارد جهت ساخت لانه مرغ تخمگذار باید به طول 30 و عرض 30 و ارتفاع 45 باشه. و ابعاد لانه تخمگذاری بوقلمون باید حدود طول 40 و عرض 50 و ارتفاع 60 باشه.

 

 

روش های سنتی و ارزان ساخت لانه تخمگذاری

در روش های سنتی ساخت لانه مرغ تخمگذار و لانه تخمگذاری بوقلمون از مصالحی مثل آجر ، کاشی و حلب های بزرگ روغن ، سبدهای پلاستیکی و جعبه های چوبی استفاده میشه.


لانه مرغ تخمگذار

و در مقایسه با لانه های تخمگذار استاندارد ، هزینه های به مراتب کمتری رو به دنبال دارد.

اما نکته مهمی که وجود داره اینه که استاندارد بودن لانه از گرون بودن لانه بسیار مهم تره. به طور میانگین در حال حاضر قیمت لانه استاندارد به ازای هر قطعه مرغ چیزی حدود 10 هزار تومان هست، یعنی ارزش معادل 10 تخم.

اما همین شرایط استاندارد لانه تخمگذاری میتونه سود دهی بیشتری رو به خاطر تولید تخم مرغ های تمیز تر و ترغیب بیشتر پرنده به تخمگذاری در لانه رو فراهم کنه.

در ساخت لانه مرغ تخمگذار و لانه تخمگذاری بوقلمون به صورت استاندارد از ورقهای گالوانیزه استفاده میشه. که این لانه ها در مرغ تخمگذار 2 طبقه بوده و برای بوقلمون یک طبقه هست.

 

 

محل استقرار لانه تخمگذاری بوقلمون و مرغ کجای سالن باشه؟

بصورت پیش فرض لانه تخمگذاری بوقلمون و مرغ در دو طرف سالن و در راستای دیواره های طولی سالن و متصل به دیواره ها قرار داده میشه. و در صورتی که فضای کافی در کناه های سالن جهت استقرار لانه تخمگذاری وجود نداشته باشه از وسط سالن هم جهت جایگذاری لانه استفاده میکنیم . که طبیعتا در وسط سالن از لانه های دو طرفه استفاده میکنیم تا دسترسی به آن برای همه پرنده ها راحت تر باشه.

لانه مرغ تخمگذار

قیمت تقریبی لانه مرغ تخمگذار و بوقلمون

در صورت اقدام به خرید لانه استاندارد تخم گذاری در زمان نگارش این مطلب ، قیمت لانه مرغ به ازای هر قطعه حدود 10 هزار تومان و قیمت لانه تخمگذاری بوقلمون به ازای هر قطعه حدود 18 هزار تومان هست. و اگه قصد ایجاد لانه با مصالح ارزان رو داشته باشیم این مبلغ میتونه تا 80 درصد کاهش پیدا کنه.

از کجا میتونیم لانه تخمگذاری استاندارد تهیه کنیم؟

همانطور که در بالا به اون اشاره شد ، لانه تخمگذاری استاندارد تاثیر چشمگیری بر میزان تخمگذاری و تولید تخم تمیز به دنبال داره که طبیعتا اثر چشمگیری بر میزان سود ما خواهد داشت. و به همین علت هست که تیم تحقیقاتی مینی سالن در مزارع خود به جای لانه های دست ساز ارزن از لانه های استاندراد استفاده میکنه چرا که با وجود هزینه بیشتر سود بیشتری رو هم به دنبال داره.

 

این لانه های تخمگذاری در کارگاه تولید تجهیزات مرغداری تیم تحقیقاتی مینی سالن واقع در استان مازندران تولید و به سراسر کشور ارسال میشه.

 

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 67987 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 30 خرداد 1400 16:32


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400