راه اندازی مرغداری کوچک تخمگذار به همراه محاسبات مالی دقیق

راه اندازی مرغداری کوچک

 

راه اندازی مرغداری کوچک غالبا با هدف پرورش طیور بومی مثل مرغ بومی، بوقلمون بومی و ... راه اندازی میشه.

اما موارد کمی هم وجود داره که در یک مرغداری کوچک اقدام به پرورش مرغ گوشتی سفید می کنند که این دسته از مرغداری های گوشتی کوچک مرغ های خود را مستقیما به مردم همان روستا عرضه می کنند.

خیلی از ماها تصور می کنیم که یک مرغداری کوچک استاندارد های مورد نیاز یک مرغداری صنعتی را ندارد؛ اما واقعیت این است که حتی اگر قصد راه اندازی یک مرغداری ده متری را هم داشته باشین باید استاندارد های لازم را رعایت کنید وگرنه قطعا از کار پرورش خود بهترین نتیجه و حداکثر سود را نخواهید گرفت.

 قبل از پرداختن به ادامه مبحث ، خوبه بدونید که پرورش موفق مرغ ، شامل دانستن و رعایت صدها نکته است که راه اندازی مرغداری کوچک به همراه محاسبات مالی دقیق ، یکی از این صدها نکته هست و رعایت همه نکات در کنار هم موفقیت شما رو تضمین می کنه. در فیلم های آموزش آنلاین پرورش مرغ به همه این نکات پرداخته شده؛جهت تهیه و مشاهده این فیلم روی تصویر زیر کلیک کنید:

https://minisalon.ir/dooreh/doreh-amoozeshi.html
دوره آموزشی مرغ بومی
 

ممکنه این سوال به ذهنتون خطور کنه که در روستا بدون رعایت استاندارد اقدام به پرورش می کنند و تولید هم دارند اما درست به همین علت یعنی عدم رعایت استاندارد هاست که روستاییان گاها با داشتن گله ای چندصد قطعه ای بر روی آن به عنوان یک شغل حساب باز نمی کنند و درآمدشون کمتر از حالتی است که بخوان استاندارد ها رو رعایت کنند.

در زیر، به محاسبات مورد نیاز جهت راه اندازی مرغداری کوچک پرداخته شد اما خوبه بدونید که تمام اطلاعات مورد نیاز پرورش اعم از راه اندازی مرغداری، جیره نویسی، شناخت و درمان بیماری ها در دوره های فشرده ی دور روزه تیم تحقیقاتی مینی سالن که در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی همدان و یا کرج برگزار میشه به صورت کاملا کاربردی آموزش داده میشه.

در دوره آموزشی چه میگذرد : نشست مشاوره ای ، نشستی جهت رسیدن به همه سوالات شما

 

و اما مراحل  و محاسبات راه اندازی سالن مرغداری :

راه اندازی مرغداری

از مهمترین عوامل در تعیین سود دهی و یا عدم سود دهی پرورش مرغ ، محاسبات درست تجهیزات مورد نیاز پرورش مرغ در سالن مورد نظره.

طبق سرکشی ای که از سالنهای مرغداری صنعتی داشتیم علت زیان ده بودن اکثر اونها (بجز سیاستهای زیبای دولت و فضای نامناسب مدیریت بازار مرغ) قدیمی بودن سیستم مرغداریهاست.

اکثر مرغداریهای تخمگذار هنوز از سیستم قفس منبری استفاده میکنن که بسیار جاگیره و هزینه کارگری رو بالا میبره و سالنها از استاندارد بسیار کمی در امر تهویه، گرمایش و سرمایش برخوردارند.

 

یعنی در یک زمان یک مرغداری قدیمی میتواند زیان ده باشد و یک سالن استاندارد در همان شرایط سود ده.

 

 

 

 

و اما محاسبات راه اندازی مرغداری کوچک :

 

۱-اینلت ۳۰ سانت زیر سقف نصب میشود. و هر اینلت ۲۳۰۰ مترمکعب هوا را وارد میکند.

 

۲-پنجره هوادهی در تابستان استفاده میشود و اینلت در زمستان

۳-پنجره هوادهی در ابتدای سالن(در عرض) و مابقی عرض، اینلت نصب شود.

 

 

۴-در مرغ تخمگذار سرمایش مهمتر است و در مرغ گوشتی تهویه

۵-ارتفاع سالن برای مناطق گرم بالای ۳ متر و برای مناطق سرد ۲.۴ بهتر است.

۶-از تله نورگیر یا بادشکن در پشت اینلتها استفاده شود.

 

۷-فرمول محاسبه مقدار مترمکعب بر ساعت هوایی که نیاز داریم:

کیلوگرم کل سالن*ماکزیمم دمای منطقه به فارنهایت*۰.۰۰۰۷۵*۶۰

برای ۴۰۰ مرغ تخمگذار با حداکثر وزن ۱.۷ کیلوگرم و حداکثر دمای ۳۷درجه معادل ۱۰۰ درجه فارنهایت:       ۶۰*۰.۰۰۰۷۵*۱۰۰*۶۸۰ = ۳۰۶۰

 

 

۸-پنجره هوادهی مورد نیاز: مترمکعب هوای مورد نیاز  تقسیم بر ۳۶۰۰ و نتیجه تقسیم بر ۳ (یا ۱.۸ درصورتیکه قبل پنجره از پد سلولوزی استفاده شود)

 

برای سالن ۴۰۰ تایی:  ۳۰۶۰/۳۶۰۰ =۱ (تقریبا) ۱/۳=۰.۳ (تعداد پنجره هوادهی مورد نیاز با سایز ۱*۳۰) معادل ۲ پنجره هوادهی ۰.۵*۰.۱۵ در دو طرف ابتدای سالن (عرضی)

9-هواکشها در فاصله ۵۰ سانت از کف

مرغداری کوچک9

 

10-دور هواکشها را با دیمر تنظیم میکنیم.

 دیمر مرغداری

* در زمستان تهویه بر اساس ترموستات(گازهای مضر) و تهویه سیکل زمانی(هر ۵ تا ۸ دقیقه یکبار تعویض کل هوا) صورت میگیرد و در تابستان بر اساس دما

 راه اندازی مرغداری

بهترین راه تهویه حداقلی تهویه عرضی است.یعنی هواکشها و اینلتها در عرض قرار گیرند

 

در تهویه انتقالی باید هوا در ۲ دقیقه تخلیه شود

در تهویه تونلی کل هوای سالن باید در ۱ دقیقه عوض شود.تهویه تونلی برای پرندگان جوان مناسب نیست بعلت خطر سرماخوردگی و افزایش هزینه سوخت

 

در دمای بالاتر از ۳۵ درجه  تهویه بدون پد خنک کننده میتواند حتی سالن را گرمتر کند.

 سیستم خنک کننده تبخیری برای دمای بالای ۲۸ درجه است و هر هفته باید بالشتک تمیز شود و با افزایش بالای ۷۰ درصد رطوبت پمپ آبش خاموش شود و برای سن قبل از ۲۸ روزگی نباید استفاده شود.

 مرغداری

۱1-سیستم گرمایش:

 راه اندازی مرغداری      مرغداری کوچک

طبق سایت دما تجهیز به ازای هر متر مکعب ۴۰ کیلوکالری  ظرفیت گرمایش در نظر گرفته شود.

 

 برای سالن ۲.۵*۶*۲.۷=۴۰.۵ متر مکعب یک هیتر ۱۶۰۰کیلوکالری جواب میدهد(اگر موجود باشد)

 

۱2-روشنایی مرغداری کوچک:

هر ۹متر مربع یک لامپ ۶۰وات رشته ی و یا یک لامپ 9 وات LED و یا یک لامپ 15 وات کم مصرف

 

*نحوه محاسبه تعداد لامپ مورد نیاز : مترمربع فضا(۱۵)*لوکس مورد نیاز(مثلا ۳۰) تقسیم بر ضریب k لامپ * وات لامپ (ضریب k هر لامپ ۱۰۰وات رشته ای حدود ۵ است)

 

یعنی برای سالن ۱۵متر مربعی با لوکس ۳۰ و لامپ ۶۰ وات : ۵*۶۰ /۱۵*۳۰ =۱.۵ لامپ

 

۱3-بهتر است طول سالن ۴تا ۵ برابر عرض باشد.

 

۱4- تعداد دانخوری:

برای هر مرغ بومی اصلاح نژاد شده بالغ به ۷ سانتی متر فضای دانخوری نیازمندیم.(این مقدار برای نژادهای مختلف مرغ و بسته به تخمگذار ، گوشتی و یا مادر بودن مرغ بین ۵ تا ۱۵ سانت متفاوت میباشد)لبه دانخوری باید هم سطح پشت جوجه باشد.

دانخوری سینی: این نوع دانخوری به قطر ۴۰ سانت برای ۱۰ روز اول دوره پرورش مناسب است و هر دانخوری سینی برای ۷۵ جوجه مرغ بومی کافیست.بجز روز اول هیچگاه دانخوری را بیش از نصف پر نمیکنیم.

لوازم راه اندازی مرغداری

نکته: بعد از ۱۰ روز اول بلافاصله دانخوری سینی جمع آوری نشود و تا عادت کردن جوجه ها به دانخوری جدید (به مدت چند روز) در کنار سایر دانخوریها باشد.

 

 

دانخوری سطلی دستی برای راه اندازی مرغداری: 

قطر این دانخوریها ۳۵ سانتی متر و در نتیجه محیط آن ۱۱۰ سانتی متر میباشد.بازده این دانخوری ۲۰ درصد بیشتر از سایر دانخوریها که در ادامه می آید میباشد. پس محیط آنرا با افزایش ۲۰ درصد به ۱۱۰ میشود ۱۳۲ سانتی متر

در نتیجه دانخوری سطلی برای حدود ۱۹ مرغ بومی اصلاح نژاد شده کافیست.(۱۳۲ تقسیم بر ۷=۱۸.۸۵)

راه اندازی لوازم مرغداری

 

دانخوری بشقابی اتوماتیک:

این دانخوریها با بشقابهای با فاصله ۷۵ سانت(مرکز به مرکز بشقابها) و ظرفیت ۵۰ مرغ برای هر دانخوری میباشند که هر بشقاب ظرفیت ۷۰ کیلوگرم را دارد.

مرغداری کوچک

دانخوری تراف یا ناودانی دستی:

طول این ناودانیها بین ۱ تا ۱.۵ متر میباشد(چون دو طرفشان قابل استفاده هست در نتیجه ۲متر الی ۳ متر محسوب میشوند) و در صورت ساخت دستی میتواند به هر متراژی باشد.البته دانخوریهای ناودانی دستی باید دارای پایه تنظیم ارتفاع باشند تا متناسب با سن جوجه قابل تنظیم باشد.

یک دانخوری ناودانی ۱.۵ متری (که ۳ متر فضای دانخوری در دو طرف دارد) برای حدود ۴۳ مرغ بومی اصلاح نژاد شده کافیست.

( ۳۰۰ سانتی متر تقسیم بر ۷= ۴۲.۸)

لوازم مرغداری کوچک

 

 دانخوری ناودانی (تراف) اتوماتیک یا زنجیری:

 
این دانخوری مانند دانخوری ناودانی دستی میباشد و فقط توزیع دان آن بصورت اتومات صورت میگیرد.اجزای تشکیل دهنده آن عبارتند از: ناودانی(تراف یا کانال دانخوری) ، زنجیر، پایه تراف(جهت تنظیم ارتفاع) ، زاویه ها و پایه ، هاپر (مخزن دان)
 
لوازم راه اندازی مرغداری کوچک

 

آبخوری:

برای هر مرغ بومی اصلاح نژاد شده بالغ به ۲.۵ سانتی متر فضای آبخوری نیازمندیم.(این مقدار برای نژادهای مختلف مرغ و بسته به تخمگذار ، گوشتی و یا مادر بودن مرغ بین۱.۳ تا ۳ سانت متفاوت میباشد).آبخوریها باید طوری تنظیم ارتفاع شوند که از روز ۱۸ به بعد کف آبخوری همسطح پشت پرنده باشد.

 آبخوری سطلی(دستی) یا کله قندی:

این آبخوری با ظرفیت ۲ تا ۴ لیتر برای سن یک روزگی ۷روزگی میباشد و هر آبخوری سطلی ۴لیتری برای ۱۰۰ جوجه مرغ کافیست.

مرغداری کوچک تخمی

 

آبخوری آویز یا  اتوماتیک سیفونی یا زنگوله ای: این آبخوریها برای سن ۷ روزگی به بعد مورد استفاده قرار میگیرند و هر آبخوری سیفونی با قطر ۵۰ سانت(محیط ۱۵۷ سانت) و با احتساب ۲۰درصد افزایش بازدهی(یعنی کلا ۱۸۸ سانت) برای  حدود ۷۵ مرغ کافیست.مخزن تامین آب این آبخوریها باید با شیب ملایم در ارتفاع قرار گیرد.

لوازم مرغداری   

 برشی از آبخوری زنگوله ایمرغداری

 

آبخوری نیپل(اتومات):

هر نیپل برای ۱۲ سر مرغ بومی کافیست.نیپلها باید در ارتفاعی نصب شوند که در روز اول گردن جوجه هنگام نوشیدن زاویه ۳۰ درجه با افق داشته باشد.بعد از روز اول تا پایان هفته اول زاویه ۶۵ درجه و بعد از هفته اول تا پایان دوره زاویه ۷۵ درجه.

سیستم آبخوری نیپل باید دارای فشارشکن باشد تا فشار آب متناسب با سن پرنده تغییر کند.

 

راه اندازی مرغداری کوچک  راه اندازی مرغداری

 

 مرغداری کوچک تخمی

 

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 100386 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 22 شهریور 1400 14:58


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از
 شاخه های جدید و سودده کشاورزی و دامپروری و فرصت های جدید سرمایه گذاری مطلع شوید


تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400