نحوه خرید قفس مرغ تخمگذار و محاسبه قیمت قفس مرغ تخمگذار

قفس مرغ تخمگذار

 

جهت پرورش طیور از دو سیستم قفس و بستر استفاده میشه. مزیت استفاده از قفس مرغ تخمگذار در مقایسه با سیستم بستر اینه که تعداد بیشتری پرنده رو میتونیم در سالنمون نگهداری کنیم و نقطه ضعف قفس مرغ هم این هست که هزینه بیشتری به دنبال داره.

در این مطلب قصد داریم در مورد سیستم قفس مرغ تخمگذار صحبت کنیم.

قفس مرغ هم برای پرورش مرغ گوشتی و هم برای پرورش مرغ تخمگذار کاربرد داره اما کاربرد اصلی اون به عنوان قفس مرغ تخمگذار هست که به اون میپردازیم.

تعیین قیمت قفس مرغ تخمگذار هم وابسه به نوع قفس ، ظرفیت مورد تقاضا و نو یا کهنه بودن آن هست که در ادامه بهش میپردازیم.

 

 

انواع قفس مرغ تخمگذار

قفس مرغ تخمگذار به سه دسته اصلی تقسیم میشه:

1- قفس عمودی یا باتری 

2- قفس منبری یا پلکانی 

3- قفس فری رنج 

که اون چیزی که در کشور ما مورد استفاده قرار میگیره قفس مرغ تخمگذار از نوع یک یا دو هست و قفس مرغ فری رنج در ایران تولید و عرضه نمیشه. 

قفس مرغ تخمگذار عمودی و یا باتری

این نوع قفس مرغ همونطور که از نامش پیداست بصورت عمودی بوده و غالبا در چهار طبقه تولید و عرضه میشه .

ابعاد هر سلول قفس مرغ  60 در 60 سانتی متر بوده و با استانداردهای ایران جهت نگهداری 9 قطعه مرغ تخمگذار صنعتی(سفید) استفاده میشه و در صورتی که بخوایم مرغ بومی تخمگذار رو در اون نگهداری کنیم طبق تجربه ما بهترین حالت قرار دادن 4 قطعه مرغ تخمگذار بومی در هر سلول هست و در هیچ شرایطی بیش از  5 مرغ بومی رو در یک سلول قرار ندیم چون که دچار استرس میشن و با مشکلاتی مثل همدیگرخواری و کاهش تولید مواجه میشیم. 

این قفس ها غالبا بصورت صنعتی تولید و عرضه میشن و جهت واحدهای کوچک و واحدهای خانگی طراحی و تولید نمیشن.

و از اونجایی که اولویت تیم تحقیقاتی مینی سالن خدمات به واحدهای کوچک پرورشی هست ،کارگاهی جهت تولید قفس عمودی مرغ مخصوص واحدهای کوچیک و متوسط در استان مازندران راه اندازی کرده که در صورت نیاز میتونید اقدام به مشاوره و خرید از طریق مشاوران تیم کنید. 

لازم به ذکره که سیستم جمع آوری کود در این قفس ها بصورت سینی کود بوده و قفس ها تمام گالوانیزه هستن. 

 

 

 

نمونه هایی از قفس مرغ تخمگذار بصورت عمودی 

قفس عمودی مرغ تخم گذار

 

قفس مرغ تخمگذار پلکانی و یا منبری

نوع دوم قفس های مرغ تخمگذار که در ایران مورد استفاده قرار میگیره ، قفس های منبری و یا پلکانی هستن. هرچند که این قفس ها منسوخ شده هستن ، اما هنوز هم در خیلی از واحدهای قدیمی استفاده میشن و بصورت دست دوم هم در بازار عرضه میشن.

و علت منسوخ شدنش این هست که از استاندارد کافی برخوردار نیست و فضای زیادی از سالن رو اشغال میکنه. در واقع استفاده از قفس منبری مرغ ، صرفه جویی در استفاده از قفس مرغداری رو به دنبال نداره.

این قفس مرغ غالبا در 3 الی 4 طبقه ساخته میشه و طراحی اون طبق تصویر زیر به گونه ای هست که فضله مرغ در طبقات بالا به پایین ریخته و گاها این فضله ها با مرغ طبقات پایین برخورد کرده و همین موضوع علت اصلی منسوخ شدن این نوع از قفس ها هست. 

کودهایی که در بستر مرغداری ریخته میشن، هم بصورت دستی جمع آوری میشن (بوسیله بیل) و هم در موارد پیشرفته تر ،

یک نوار نقاله رو در پایین طبقات گذاشته و کود رو به وسیله اون جمع آوری و منتقل میکنن. 

ابعاد هر سلول از این قفس مرغ  40 در 40 سانتی متر بوده و با استانداردهای ایران ، مناسب جهت نگهداری 4 قطعه مرغ تخمگذار صنعتی هست. و اما در مورد مرغهای بومی تخمگذار این نوع از قفس مرغ مناسب 2 قطعه مرغ بومی هست. 

 

 

نمونه هایی از قفس مرغ تخمگذار بصورت پلکانی یا منبری

 قفس منبری

 

قفس مرغ فری رنج

همونطور که در ابتدای متن اشاره کردیم این نوع از قفس مرغ ، در بازار ایران تولید و عرضه نمیشه و تفاوت این نوع از قفس مرغ با دو نوع قفس دیگه که بهش اشاره کردیم در این هست که در قفس فری رنج ، مرغها در طول روز از قفس خارج شده و وارد فضای باز میشن و در شب به سالن برگشته و وارد قفسهاشون میشن.

اما در دو قفس دیگه یعنی قفس عمودی و قفس پلکانی ، مرغها تا پایان عمر اقتصادی در قفس بوده و بعد از اون این مرغها بصورت زنده به بازار عرضه میشن که بهشون مرغ پایان دوره میگیم.

 

نمونه هایی از قفس مرغ تخمگذار بصورت فری رنج

قفس فری رنج

 

مبنای محاسبه قیمت قفس مرغ تخمگذار 

                                                                   

       نوع قفس                      ظرفیت مرغ صنعتی                                ظرفیت مرغ بومی در هر سلول         
عمودی        9       4 - 5
ارزان         4        2

 

 قیمت قفس مرغ تخمگذار ارزان به ازای هر قطعه مرغ صنعتی 3900 تومان  و  به ازای هر قطعه مرغ بومی 7800 تومان.

قیمت قفس عمودی به ازای هر قطعه مرغ صنعتی 10.000 تومان و به ازای هر قطعه مرغ بومی 18000 تومان.

آیا استفاده از قفس مرغ تخمگذار جهت مرغ بومی پیشنهاد میشه یا نه؟

پرورش مرغ بومی در قفس مزایای خودش رو داره از جمله صرفه جویی در فضا ، کنترل دقیق تر هر سلول ، عدم وجود بیماری های بستر و.....

اما در شرایطی بهتره که به سراغ سیستم بستر بریم چون مزایای بیشتری رو به دنبال داره ، مثلا وقتی قصد عرضه تخم مرغ محلی به بازارهای خاص رو دارین که کیفیت تخم مرغ براشون مهم هست و بهای این کیفیت رو هم میپردازن در این صورت بهتره که از سیستم بستر به جای سیستم قفس استفاده بشه که در دوره های آموزشی و نشست های مشاوره ای متناسب با شرایط شما و منطقه پرورش مشخص میکنیم که کدوم سیستم برای بازار شما مناسب تره.

 

 

این مطلب رو برای دوستانت بفرست

تصاویر مراکز آموزشی و دوره های مینی سالن

تصویر کلاس پرورس گوسفند چندقلوزا دی ماه 98
نشست مشاوره ای در آمفی تئاتر
Shadow
Slider
خواندن 100357 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 28 خرداد 1400 13:39

تیم تحقیقاتی مینی سالن ، همراه قدم به قدم شما | از مشاوره اولیه جهت انتخاب بهترین زمینه فعالیت متناسب با شرایط شما ، تا خرید تضمینی محصولات تولیدی شما در کنار شماییم

تمامی حقوق برای وبسایت مینی سالن محفوظ میباشد | 1392 - 1400