پرورش مرغ بومی تخمگذار | 8 گام طلایی که در زمینه ی پرورش مرغ بومی باید بردارید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پرورش مرغ بومی تخمگذار، 8 گام طلایی که در زمینه ی پرورش مرغ بومی باید بردارید

 

پرورش مرغ بومی تخمگذار یا مرغ محلی تخمگذار از بهترین و پرسودترین زمینه های پرورش مرغ محسوب میشه. مرغ های بومی تخمگذار بخاطر مقاومت بالا در مقابل انواع بیماری، راندمان تخمگذاری بسیار بالا(بسته به نژاد بین ٢۴۰ تا ٣٢۰ تخم در سال )، وزن گیری مطلوب(وزن مرغ تا ٣.٢۰۰ کیلوگرم و وزن خروس تا ۴.١۰۰ کیلوگرم) و نگهداری راحت تر، بهترین گزینه برای پرورش دهندگان محسوب میشن. در ادامه 8 گام طلایی که قبل از شروع پرورش باید به اون ها توجه کنید، توضیح داده میشه.

 

  نکته: اگر در زمینه ی پرورش مرغ بومی تخمگذار به نتیجه رسیدین این صفحه رو مطالعه کنین و اگه هنوز به نتیجه نرسیدین پیشنهاد می کنم  صفحه مشاوره گام به گام رو مطالعه کنین.

 

تیم تحقیقاتی مینی سالن نقشه ی راه پرورش مرغ بومی تخمگذار رو در 8  گام برای شما ترسیم کرده تا قبل از اینکه که کار خودتون رو بعنوان پرورش دهنده مرغ بومی شروع کنین اطلاعاتتون کامل باشه و بهترین تصمیمات رو بگیرین . برای موفقیت در زمینه پرورش مرغ بومی، لازمه این 8 مرحله پله پله و به ترتیب طی بشه تا ان شا الله در این کار موفق بشید. این مراحل شامل:

 

 

 

مراحل 8 گانه ای که شما رو به نتیجه مطلوب میرسونه:

 

 

  گام اول:  مقدمه؛ آنچه در مورد پرورش مرغ بومی لازمه بدونید

 

  گام دوم:  مطالعه ی طرح توجیهی پرورش مرغ بومی

 

  گام سوم: مشاوره های تلگرامی ،مشاوره های تلفنی

 

  گام چهارم: مشاهده ی فیلم های آموزشی پرورش مرغ بومی

 

  گام پنجم:  دوره آموزشی پرورش مرغ بومی

 

  گام ششم:  گذروندن طرح کار در مزرعه

 

 گام هفتم:  پیوستن به سامانه مشاغل جهت کسب بیشترین سود از پرورش مرغ بومی

 

  گام هشتم:  راه اندازی مزرعه

 

 


 گام اول: مقدمه؛ آنچه در مورد پرورش مرغ بومی لازمه بدونید:

در زمینه های مرتبط با پرورش ، پرورش مرغ بومی اعم از مرغ بومی تخمگذار و یا مرغ بومی جهت تولید نیمچه و عرضه به بازار از بیشترین تقاضا برخورداره و علت اون قدمت زیاد اون نسبت به سایر طیوره و همه ما به شکلی تجربه پرورش مرغ بومی رو بطور مستقیم و غیرمستقیم داریم.

اما نکته مهم اینه که وقتی بصورت اقتصادی به مقوله پرورش مرغ بومی نگاه میکنیم داستان بسیار متفاوت تر از حالت سنتیه که هممون در اطرافمون دیدیم.در سیستم سنتی پرورش مرغ بومی خیلی چشم داشتی به درآمدزایی نداشتن و فقط نیازهای خودشونو تامین میکرد و نهایتا یه درآمد جانبی بسیار کوچیک براشون بود.لازمه بدونید تخم مرغ بومی، بازار با ثبات تری نسبت به تخم مرغ صنعتی داره و برای پرورش مرغ بومی با هر تعداد خیلی آسون تر میشه مجوز گرفت.

اما امروزه علاقمندان به پرورش مرغ بومی نگاه کاملا اقتصادی به این حوزه دارن و اینجاست که باید بسیار با مطالعه قدم برداشت.اولین گامی که ضروریه گذروندن دوره پرورشه تا علم این کار رو بدست بیاریم و بدون گذروندن این دوره قطعا با شکست مواجه میشیم.

سالهاست که در این زمینه به تولید فیلم ها و نکات کوتاه ولی کاربردی  به صورت مطلب پرداختیم.جهت مشاهده و مطالعه مطالب مرتبط با پرورش مرغ بومی روی لینک زیر کلیک کنید:

 

 نکته: محصول تولیدی (تخم مرغ محلی) شامل خرید تضمینی تیم تحقیقاتی مینی سالن هست.


گام دوم: مطالعه ی طرح توجیهی پرورش مرغ بومی( اگر قبلا  این طرح را مطالعه کردید، به گام بعدی برید)

قبل از اینکه دست به کار بشید خوبه بدونید که به ازای سرمایه ای که می ذارید در پایان سال چقدر سود می کنید برای همین لازمه  که دست به ماشین حساتون خوب باشه. در ادامه طرح توجیهی شاخه ی پرورش مرغ بومی که تقریبا به روز هست رو مروری داشته باشید و توجیه اقتصادی پرورش مرغ بومی رو ببینید. برای مطالعه ی طرح توجیهی مرغ بومی  روی لینک زیر کلیک کنید:

مطالعه ی طرح توجیهی پرورش مرغ بومی

 


گام سوم: مشاوره های تلگرامی، مشاوره های تلفنی

 

همچنین ما مشاوره های رایگانی هم داریم که شما میتونید از طریق مشاوره های تلگرامی و سایت و یا مشاوره های تلفنی ، اطلاعات روز رو از مشاوران ما  بگیرید و نهایتا بخواین استارت کار خودتون رو بزنید.

 

مشاوره ی تلفنی: جهت مشاوره ی تلفنی لطفا به شماره ی ۰٩١١۴٨۶١۶٢٣ پیامک داده و درخواست ساعت مشاوره نمایید.

مشاوره ی تلگرامی: جهت مشاوره ی تلگرامی به شماره ی ۰٩١١۴٨۶١۶٢٣ در تلگرام پیام دهید؛ در همان روز به سوالاتتون پاسخ داده میشه.

 

 


گام چهارم: مشاهده ی فیلم های آموزشی پرورش مرغ بومی

تیم تحقیقاتی مینی سالن با تولید فیلم های آموزشی در تلاشه تا به شما کمک کنه تا با تماشای فیلمهای آموزشی و کسب اطلاعات کافی، کار خودتون رو شروع کنین.جهت مشاهده ی فیلم های آموزشی مرغ بومی روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده ی فیلم های آموزشی پرورش مرغ بومی

 


گام پنجم: دوره ی آموزشی پرورش مرغ بومی

اصلی ترین علت عدم موفقیت در پرورش نداشتن اطلاعات کافی و درست در مورد پرورشه.قبل از شروع به امر پرورش، ضروریست اطلاعات خود را در مورد پرورش ، اصول پرورش و نکات کلیدی موفقیت در پرورش بالا ببرید.

تیم تحقیقاتی مینی سالن  با برگزاری دوره ی آموزش پرورش مرغ بومی قصد داره شما عزیزان علاقه مند را با تمام نکات مربوط به پرورش  از سالن و تجهیزات گرفته تا شناسایی طیور و نکات کلیدی پرورش و غیره آشنا کنه.  در صورتی که در زمان برگزاری دوره سالن پرورش خالی باشه بازدید از سالن هم وجود داره. برای مشاهده ی دوره ی پرورش مرغ بومی روی لینک زیر کلیک کنید.

دوره ی آموزشی پرورش مرغ بومی

 


گام ششم: گذروندن طرح کار در مزرعه

 

 در دوره های آموزش پرورش ، شما  با کل اصول پرورش بصورت کامل آشنا میشید؛اما اکثر شماها خواستار کار در مزرعه به مدت چند روز جهت اجرایی کردن آموخته هاتون هستید.

 از اینرو تصمیم به برگزاری طرح کار در مزرعه نمودیم تا  شمایی که دوره های آموزش رو گذروندید بتونید بصورت عملی در مزرعه چند روزی فعالیت داشته باشید.

شرکت در طرح شامل هزینه هست که مربوط به هزینه اقامت ، پذیرایی و آموزش حین کاره که مبلغ این هزینه ها در زمان اجرای طرح اعلام میشه. برای هماهنگی با شماره هایی که در بالا (گام سوم) نوشته شده می تونید تماس بگیرید یا در تلگرام پیام بذارید.

 


گام هفتم: پیوستن به سامانه مشاغل جهت کسب بیشترین سود از پرورش مرغ بومی

وقتی عضو سامانه مشاغل میشید، در واقع به یک بازار بزرگی وصل میشین که بازار مصرف بزرگی برای محصولات شماست و نگرانی شما برای فروش محصولاتتون قبل از شروع پرورش  رو برطرف میکنه.  همچنین فرصت های درآمدی جانبی هم بهتون معرفی می کنه تا مجموع درآمدتون افزایش پیدا کنه. جهت درک بهتر موضوع پیشنهاد می کنم فیلم زیر رو مشاهده کنین.

(عزیزانی که از سرعت اینترنت پایینی برخوردارند می توانند متن فیلم را با کلیک روی لینک زیر فیلم بخونند.)  

 

  جهت مطالعه ی متن فیلم کلیک کنید

 

جهت آشنایی  بیشتر با سامانه ی مشاغل و گردشگری و پیوستن به سامانه روی لینک زیر کلیک کنید.

آشنایی با سامانه ی مشاغل و گردشگری

 

 


گام هشتم: راه اندازی مزرعه

 

حالا شما اطلاعات کافی و آمادگی لازم جهت شروع کار پرورش رو دارید. حالا وقتشه که مزرعه ی خودتون رو راه اندازی کنید.

 

منبع : minisalon.ir (استفاده از این مطلب با ذکر منبع مانعی نداره)

 

خواندن 31990 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 11 خرداد 1398 ساعت 23:27
این مطلب رو به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ها   

0 #65 vahid tehrani 1398-03-25 11:32
سلام
ببخشید چطور میشه رنگ زرده تخم مرغ ها رو پررنگ کرد؟
***********
سلام دوست عزیز
رنگ زرده بعلت وجود رنگیزه هایی مانند گزانتوفیل میباشد که از طریق خوراک مصرفی جذب و در نهایت در زرده تخم مرغ ذخیره میگردد.

حال شما میتوانید با افزودن مواد حاوی گزانتوفیل به جیره مرغ رنگ زرده را کنترل و به رنگ دلخواه خود درآورید.

ذرت، گلوتن ذرت و پودر یونجه دارای سطح گزانتوفیل بالاتری نسبت به سایر اقلام مواد خوراکی جیره دارند.

نوع منبع چربی در میزان رنگ زرده هم موثر است بطوریکه چربی‌‌ها حاوی اسید‌‌های چرب اشباع (روغن جامد یا پیه) نسبت به اسیدهای چرب غیراشباع (روغن آفتابگردان) زرده‌‌های پررنگ تری ایجاد می‌‌نمایند.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #64 مصطفی 1398-03-20 00:12
سلام، بابت زحمات شما سپاسگذارم
سوال اول، بفرمایید با دون کیلویی 3 تومن هر مرغ سود خالصش چند تومن میشه؟ با احتساب فروش تخم مرغ 800 تومن، و با میانگین 60 درصد تولید، در شش ماه، که پیک تخم گذاری هست،
سوال دوم، اگر مرتع رو به پروش اضافه کنیم، چه مقدار از هزینه دان کم میشه؟
و سوال سوم، مرتع ما در شمال کشور هست، و در زمستان هم مقداری سبزه، پروش در زمستان در مرتع رو هم بفرمایید، تشکر بی حساب بابت اینکه بدون، خود خواهی به همه ما کمک میکنید و اطلاعات خودتون رو منتقل میکنید
یا علی
***********
پاسخ
سلام بزرگوار
دوره مفید تخمگذاری مرغ بومی میانگین 7 ماه است که سود خالص با کسر هزینه های دوره برای هر صد قطعه حدود 200 هزار است.
در استفاده از مرتع تا حدود 20 درصد در هزینه جیره میشه صرفه جویی کرد.
در فصل سرد در دمای حدود 18درجه میتونید استفاده کنید به شرط اینکه ساعات روشنایی و فرصت دان خوردن مرغ را به صورت استاندارد در نظر بگیرید.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #63 امیر 1398-03-16 01:24
با سلام
من ۵۰۰ تا جوجه مرغ بومی ۱ ماهه خریدم... یک ماه اولی که نگهداری کردم عالی بودند تا اینکه برا اولین بار واکسن نیوکاسل ب۱ رو بصورت آشامیدنی بهشون دادم و بعد دو روز شروع به عطسه، کم اشتهایی، و بعضیها انگشت شمار بیحال که بعدا یکم خوب شدند و دو سه تا هم افتادگی بال و همچنین چند مورد تنفس با دهان باز و یک مورد دیگر اینکه تعدادی از جوجه ها در یک نقطه کنار هم جمع میشن... تو شهر ما متاسفانه هیچ دامپزشکی نیست که از جوجه سردربیاره منم روستا هستم بهم کمک کنید راهنماییم کنید... البته طبق گفته یک دامپزشک برم هگزین و فلورفنیکل دادم که به نظرم یکم خوب شدن...
شرمنده مزاحم شدم
**********
پاسخ
سلام دوست عزیز
قبل از زدن واکسن باید از سلامت جوجه مطمئن باشید که هیچ نوع بیماری و عفونتی نداشته باشن زیرا با زدن واکسن علایم بیماری مشخص و باعث تلفات میشه .
طبق نظر دامپزشک عمل کنید و شرایط دمایی مناسب باشد انشاالله بهبود پیدا میکنن.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
+1 #62 lمرتضی ریوندی 1398-03-07 00:59
با سلام و تشکر از سایت خوبتون
من یه اتاقک مسقف تو پشت بام خونه درست کردم که دورشو با توری فلزی گرفتم حالا میخواستم 50 تا مرف محلی تو این اتاقک نگهداری گنم . میخواستم بدونم نیازی به تهویه داره یا نه ؟
دوم برا اساس جدول نور که فرمودین نور اگر تعداد ساعتش بیشتر باشه مشکلی پیش نمیاد ؟
3 . بستر اتاق چی باشه بهتره ؟ خاک ، کاه ، یا ....؟
هدف فعلا تامین نیاز خودم و خانوادمه واینکه تا حدودی با این نوع حیو.ان و کار باهاش بیشتر اشنا بشم تا ایشالله بتوونم یهبعدا یه سال چند هزاری احداث کنم .
*********
پاسخ
سلام بزرگوار
برای نگهداری پرنده به شکل خانگی تا هرجا که امکانات داشتید اصول و رعایت کنید ولی برای واحدپرورش و تولید حتما تمام اصول نوردهی و تهویه و دما و جیره رعایت شود.
در بستر میتونید از پوشال استفاده کنید.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #61 مجید 1398-03-05 15:37
سلام وقتتون بخیر
من در یزد زنگی میکنم برای خرید جوجه مرغ تخم گزاری بومی اصلاح شده باید به کجا مراجعه کنم ؟؟؟
از کجا میشه اعتماد کرد به شما و فروشنده؟؟
********
پاسخ
سلام دوست عزیز
برای خرید جوجه و شروع کار به صورت اصولی به مسافت فکر نکنید واز هر شرکتی که مطمئن هست خرید کنید و حتما در هنگام تحویل گواهی سلامت هم تقاضا کنید و خودتون حضور داشته باشید.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #60 مجتبی 1398-03-02 12:54
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.اگر فن تهویه هوای خروجی رو تو سقف قرار باشه جاساز کنم کدوم قسمت از سقف باعث عملکرد بیشتر برای خروجیه هوای سالن میشه؟با تشکر.
********
پاسخ
سلام بزرگوار
بهترین حالت تهویه عمودی است که فنها درقسمت شمالی یا جنوبی سالن قراردارد و پنجره ها در ضلع شرقی و غربی روبروی هم و تهویه سقفی معمولا برای زمستان مناسب است که به علت نشستن هوای سرد در پایین باعث جابجایی و تهویه هوا میشود که بهتر است در راستای طولی سقف قرار گیرد.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #59 Bahram 1398-03-01 20:49
سلام خسته نباشید. ممنون بابت سایت بسیار مفید مینی سالن
1- خواستم بدونم قیمت خرید هر عدد تخم مرغ محلی در خرید تضمینی از طرف شما چقدر است؟
2- لطف می کنید که حداقل سرمایه و فضای مناسب برای احداث یک مزرعه 3 هزار قطعه ای مرغ بومی چقدر است؟
3- آیا احداث یک واحد 3 هزار قطعه ای احتیاج به مجوز دارد یا خیر؟ (چونکه جهاد کشاورزی کرمانشاه مجوز نمیدهد و گفتند که اگه پرورش تا حدود 100 الی 150 قطعه مرغ باشد نیازی به گرفتن مجوز نیست)
4- در صورت نداشتن مجوز آیا امکان فعالیت در یک منطقه روستایی را دارم؟ با توجه به اینکه قصد راه اندازی مزرعه 3 هزار قطعه ای را دارم و در صورت امکان میخواهم تعداد را تا حداکثر 6 هزار قطعه توسعه دهم
**********
پاسخ
سلام دوست عزیز
قیمت خرید تضمینی تخم مرغ بسته به فصل فرق میکنه و حدود 700 تومان است .
برای پرورش سه هزار مرغ بومی تخمگذار در بستر حدود 150 میلیون سرمایه اولیه برای خرید جوجه و دان و تجهیزات نیاز دارید.
متاسفانه در دادن مجوز بسیار سختگیری میشود و اگر فارم شماخارج از منطقه مسکونی باشه و حدود مجاز رعایت شود مشکلی پیش نمی آید.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #58 شمس 1398-03-01 10:11
سلام وتشکر از راهنمایتون
مرع چند ماهگی شروع میکنه به گذاشتن تخم ؟؟؟وچند سال تخم میزاره؟؟؟برای سفارش نژاد پرتولید رنگی چکار باید کنم؟؟
*****
پاسخ
سلام بزرگوار
1_با توجه به عملکرد شما برای تهیه جیره استاندارد و نور دما و رطوبت مناسب و.....از 5ونیم ماهگی به تخم میاد
2_ مرغ بومی تخمگذار حدود 6الی 8ماه راندمان مفید تخمگذاری داره که بعد از آن راندمان کاهش و برای شما توجیه نداره
3_ نژاد پر تولید رنگی از یک ماه قبل ثبت سفارش میشه که جهت ثبت سفارش با شمارهای زیر تماس بگیرید
09118928921
09114861623
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #57 میرابی 1398-03-01 10:03
با سلام واحترام

اولا :چرا تیم شما فقط درمورد مرغ بومی اطلاعات می ده ودر مورد مرغ صنعتی هیچی؟

ثانیا: فرق پرورش مرغ بومی ومرغ صنعتی درچیست؟
*********
پاسخ
سلام دوست عزیز
در زمینه طیور صنعتی فعالیت نداریم و هدف شرکت کارافرینی در سطح کوچک و مشاغل پایدار روستایی است.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #56 خلیل 1398-02-31 22:36
سلام جایی از سایت خوندم که فرمودین از پنج و نیم تا شش ماهگی که مرغ شروع ب تولید میکنه حدودا هشت ماه توجیه اقتصادی داره و بعد باید جوجه جایگزین کرد یا همون مرغ ها رو تولک برد مجددا شروع ب تخم گذاری کنن..ببخشید اگر اشتباه گفتم این ذهنیت رو پیدا کردم از سوال و جواب ها اگر غلطه صحیحش رو بفرمایین و اینکه اگر همین هشت ماه پیک تخم گذاری و صرفه اقتصادی باشه تو این (هشت ماه) تقریبا نژاد رنگی چند تخم میزاره حداقل؟چون فرمودین در (سال )220حداقل
**********
پاسخ
سلام دوست عزیز
بله بعد از اینکه مرغ بومی تخمگذار کاهش راندمان داشت باید یا با نیمچه تعویض شود و یا یک دوره تولک برده و بعداز یکماه دوباره ازش تخم بگیرید.
راندمان تولید مرغهای نژاد رنگی حدود 70 درصده .
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

سوالتو از این قسمت بپرس


GOTO_TOP

تماس با ما

 

شماره مشاوره :

 

09118928921 و 09114861623  و 09118928920

 

(پاسخگویی فقط در ساعات 9 الی 16 هر روز (بجز ایام تعطیل))

 

 

 شماره ثبت سفارش و ثبت نام در دوره آموزشی:

 

01152211494 و 09118928921 و 09114861623  و 09118928920

 

(پاسخگویی 9 الی 16)

 

 

تلگرام:

 

09118928921 و 09114861623  و 09118928920

آدرس مراکز تیم تحقیقاتی مینی سالن(حضور فقط با هماهنگی قبلی)

آدرس دفتر مشاوره مازندران : مازندران - چالوس - بلوار امام رضا - جنب ترمینال شهسوار - ساختمان دریا

آدرس دفتر مشاوره همدان: همدان- جورقان - مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی - پارک علم و فناوری

آدرس اقامتگاه بوم گردی آموزشی: همدان ، امزاجرد

آدرس مزرعه گوسفند چندقلوزا و شیری: همدان ، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه مرغ: تهران (یکروزه) و همدان(یکروزه و نیمچه)

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه بوقلمون: زنجان (یکروزه و یکماهه) یا همدان(یکروزه و یکماهه)

آدرس دفتر کارگاه تولید تجهیزات مرغداری: مازندران ، بابل، جاده قدیم آمل به بابل ، خشرودپی

آدرس مزرعه گیاهان دارویی: همدان و مرکزی ، اراک

آدرس مزرعه الاغ شیری: فارس ، خرامه