» تخم مرغ خوب

 

تخم مرغ خوب

وقتی نگاهی اجمالی به اطرافمان میندازیم متوجه ارزش تخم مرغ بومی و یا همان تخم مرغ محلی نزد مردم میشویم بطوریکه حاضرند برای یک تخم مرغ محلی با وزن به مراتب کمتر از تخم مرغ صنعتی سفید بهای به مراتب بالاتری بپردازند.

مثلا در فصول سرد مانند زمستان قیمت تخم مرغ محلی برخی نقاط کشور به 900 تومان هم میرسد.

 

اما چرا مردم حاضرند بهای بالایی بابت تخم مرغ محلی بپردازند؟

بهای بالای تخم مرغ محلی بخاطر سلامت بالای آن میباشد که ریشه در تغذیه مرغ دارد.یعنی به صرف محلی بودن یک مرغ و حتی بدتر از آن به صرف قهوه ای بودن تخم مرغ نمیتوان گفت ارزشی بالاتر از تخم مرغ صنعتی دارد.

 

راهکار چیست و چه میتوان کرد؟

تیم اجرایی مینی سالن در نظر دارد برای بلند مدت ، واحدهایی که تحت پوشش قرار میدهد آموزش درست دهد تا تولید کننده تخم مرغهای با کیفیت بالا تولید و با بسته بندی واحد به بازار مصرف عرضه نماید.

برای طی چنین مسیری باید برنامه جامعی توام با مطالعات پیوسته داشت.مصرف کننده به دنبال کیفیت است و حاضر است بهای آنرا بپردازد.

چون تخم مرغ غذای همه اقشار جامعه است ( اعم از غنی و فقیر) و از معدود چیزهایی است که غالب اقشار میتوانند بهای کیفیت بالای آنرا بپردازند.

 

 

 

 

حالا آیا رنگ پوسته تخم مرغ مهم است؟

بله.

بهر حال در کشور ما و غالب کشورهای دنیا مرغهای بومی و کلاسیک با رنگ تخم مرغ قهوه ای از لحاظ روانشناسی دارای اولویت و ارزش بالاتری هستند و کافیست نژادهای بومی (اعم از ایرانی یا غیر ایرانی) از تغذیه مناسبی برخوردار باشند تا تخم مرغهای خوش طعم و با کیفیتی تولید نمایند.

لازم به ذکر است داشتن گردشگاه و گردش مرغ در طی روز در گردشگاه و کاشتن یونجه و شبدر  و ... جهت تغذیه جانبی مرغ (در کنار جیره اصلی) میتواند در تولید بالا و با کیفیت تخم مرغ بسیار موثر باشد.

 

دیدگاه‌ها   

-1 #2 مهدی 1395-04-10 16:35
با سلام و تشکر
چرا بعضی صفحات و مقالاتتون نمیشه سوال پرسید و نظر گذاشت؟
لطفا محدود نکنین. :-|
*****************************
پاسخ:
سلام بزرگوار
اصلاح شد
بعلت درج نظرات بیش از حد مجازه.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
0 #1 محمدرضا باروتیان 1395-01-21 03:01
باسلام:باتوجه به مطلب شما نتیجه می گیریم که مرغ نیاز به گردشگاه دارد واین باتولیدتخم مرغ درقفس تناقض دارد؟بفرمائید چه باید کرد؟
*****************************
پاسخ:
سلام
پیشنهاد ما جهت تولید تخم مرغ با کیفیت و خوشمزه پرورش در بستر بهمراه گردشگاه دارای یونجه و شبدر و خواب شبانه در سالن با دمای کنترل شده میباشد.
اما مزایای قفس مربوط به مسایل مدیریتی و سوددهی هست که اگه در جیرشون در قفس از موادی مانند سبزیجات و کرم (هنوز تست نکردیم) استفاده کنید و طعم و کیفیت تخم مرغ افزایش پیدا کنه(شبی سازی تغذیه در گردشگاه) قفس میتونه سود بیشتره رو داشته باشه
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

نوشتن دیدگاه


GOTO_TOP