سیل، ریزگرد، خشکسالی و گرانی ارز | فرصت یا تهدید

403

سیل ، ریزگرد، خشکسالی و گرانی ارز | فرصت یا تهدید

 

سال 98 شروعش همراه بود با حوادث غیرمترقبه ای مثل سیل و در برخی نقاط هم زلزله.

و این موضوع هم پیوند خورد با اتفاقات سال گذشته که همون افزایش شدید قیمت ها و کاهش شدید ارزش پول کشورمون بود.

و طبیعتا وقتی ما با اخبار مربوط به این حوادث مواجه میشیم و فضاهای مجازی باعث میشه که کمی ناامیدی بخواد در همه ما به وجود بیاد و بسیار هم طبیعی هست.

 

اما وقتی از نگاه یک کارآفرین ما به قضیه نگاه میکنیم داستان بسیار متفاوت هست.

 

 یک کارآفرین وقتی با سیل ، خشکسالی ، ریزگرد ، کاهش ارزش پول مواجه میشه ، به این فکر میکنه که از دل یک موضوع چطور میتونم یک فرصتی و دربیارم. یک اشتغال زایی و داشته باشم و یک کسب و کار جدید رو بخوام راه اندازی کنم.

 

به طور مثال ما ظرف این سالها با خشکسالی مواجه بودیم و خیلی از عزیزان در اقصی نقاط کشور کار کشاورزی شون رو رها کردن و زمین های بسیار زیادی بلا استفاده موندن.

 

اما در کنارش ، ما  شاهد این بودیم طی سالهای اخیر که تعدادی از عزیزان در نقاط مختلف کشور کار تحقیقاتی شون رو در همین راستا شروع کردن. 

 

نتیجه اش هم این شد که به بذر اصلاح شده گیاهانی مثل سالیکورنیا یا خارشتر دست پیدا کردن. و نتیجه بسیار خوبی از این کار گرفتن که برخی از این گیاهان مقاوم به خشکسالی هستن و نیاز آبی شون بسیار پایین هست. و بخش قابل توجهی از نیاز علوفه ای کشور رو تامین میکنه.

 

بخشی از این گیاهان هم مقاوم به شوری هستن و در واقع برای جاهایی که نمک زار هست و آب شور در دسترس هست، قابل کشت هستن و بهره خوبی هم از این کار مطالعاتیشون گرفتن و سود خوبی کردن و طبیعتا برای سالهای بسیار طولانی میتونن از این موضوع سود ببرن. 

 

همچنین بعد از گرانی های اخیری که ما در سال 97 باهاش مواجه بودیم طبیعتا نهاده های وارداتی مثل ذرت و سویا خیلی افزایش پیدا کرد. و طبیعتا خیلی از عزیزانی که کارشون با ذرت و سویا بود به مشکل برخوردن، تهیه اش در برخی از نقاط سخت شد.

به خصوص واحدهای کوچیک و متوسطی که موضوع صحبت ما هستن در تهیه ذرت و سویا با مشکل مواجه بودن. و افزایش قیمت و کمبود دسترسی باعث شد که در برهه هایی بخوان سالن خودشون رو خالی نگه دارن. و یک انرژی منفی در بین پرورش دهندگان به وجود اومد.

 

اما در عین حال عزیزانی هم بودن که مطالعه کردن روی این که حالا که ما دسترسی مون محدوده و قیمت ها هم خیلی زیاده. چکار میتونیم کنیم و چطور از این فرصت استفاده کنیم.که تیم مینی سالن هم یکی از همون مراکزی بود که روی این موضوع کار کرد.

 و همونطور که میدونید سالهاست روی بحث جیره جایگزین طیور داریم کار میکنیم.

 

اما این افزایش قیمتهای اخیر بهانه ای شد که ما سرعت عمل بسیار بیشتری به این موضوع ببخشیم.

و به لطف خدا نتیجه اش هم این شد که به جیره ای دست پیدا کردیم با حداقل نیاز به ذرت و سویا.

و با کاهش قیمت به میزان معنا داری و نکته مهم هم اینه که این جیره ای که ما بهش دست پیدا کردیم، هم از لحاظ قیمت پایین تر هست در مقایسه با زمانی که ما بخوایم از نهادهای وارداتی استفاده کنیم، هم از لحاظ راندمان ما با کاهش راندمان مواجه نیستیم، راندمان حفظ شده.

 

در اینجا ما کمک گرفتیم از گیاهان داروئی، جوانه ها و یه سری پسماندها و تفاله ها. و با رعایت استاندارد یکی از متخصصین جیره طیور طبیعتا در این کار نیاز بود که استفاده کنیم. که اخبارش رو مفصلا در اختیار شما دوستان میذاریم. 

 

در مقابله با اتفاقاتی مثل ریزگردها و سیل هم باز داستان از همین قراره .

وقتی با این موضوعات مواجه میشیم ، طبیعتا سازمانها و ارگانهای مربوطه مثل منابع طبیعی ، آبخیز داری و..... این دغدغه در اونها جدی تر میشه  که چکار میتونیم کنیم که با این موضوع برای سالهای بعد بخوایم مقابله کنیم. 

یکی از راهکارها طبیعتا تقویت پوشش گیاهی و کاشت درختها هست. که در اینجا هم سازمانهای مربوط مثل منابع طبیعی ، این آمادگی و دارن که شما عزیزان بخواین پیشنهاداتی رو بهشون بدید.

 

به طور مثال کاشت گیاهان در محل هایی که بارش باران کم هست ما بخوایم پیشنهاداتی رو بدیم که گیاهی مثل خار شتر کاشته بشه که هم مقابله میکنه با ریزگردها و هم از طرفی نیاز آبیش کمه و هم درآمدزایی بسیار جدی رو به دنبال داره.

 

یعنی شما وقتی به یک تفاهم برسید ، صدها و هزاران هکتار زمین به رایگان در اختیار شما هست که بخواین بهره برداری کنید و از طرفی هم کمک به منابع طبیعی و مقابله با ریزگردهاست.

 

 

 

 

 

 

 


جهت دریافت مشاوره رایگان، خرید (گوسفند، بوقلمون، مرغ ) و راه اندازی مزرعه خود در ساعات اداری با شماره های زیر تماس بگیرید:

شماره مشاوره و ثبت نام :

۰٩١١٨٩٢٨٩٢١ - ۰٩١١۴٨۶١۶٢٣- ۰٩١١٨٩٢٨٩٢۰

 


 

دوره ی آموزش کاربردی پرورش مرغ بومی تخمگذار

سوالتو از این قسمت بپرس


GOTO_TOP

تماس با ما

 

شماره مشاوره :

 

09118928921 و 09114861623  و 09118928920

 

(پاسخگویی فقط در ساعات 9 الی 16 هر روز (بجز ایام تعطیل))

 

 

 شماره ثبت سفارش و ثبت نام در دوره آموزشی:

 

01152211494 و 09118928921 و 09114861623  و 09118928920

 

(پاسخگویی 9 الی 16)

 

 

تلگرام:

 

09118928921 و 09114861623  و 09118928920

آدرس مراکز تیم تحقیقاتی مینی سالن(حضور فقط با هماهنگی قبلی)

آدرس دفتر مشاوره مازندران : مازندران - چالوس - بلوار امام رضا - جنب ترمینال شهسوار - ساختمان دریا

آدرس دفتر مشاوره همدان: همدان- جورقان - مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی - پارک علم و فناوری

آدرس اقامتگاه بوم گردی آموزشی: همدان ، امزاجرد

آدرس مزرعه گوسفند چندقلوزا و شیری: همدان ، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه مرغ: تهران (یکروزه) و همدان(یکروزه و نیمچه)

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه بوقلمون: زنجان (یکروزه و یکماهه) یا همدان(یکروزه و یکماهه)

آدرس دفتر کارگاه تولید تجهیزات مرغداری: مازندران ، بابل، جاده قدیم آمل به بابل ، خشرودپی

آدرس مزرعه گیاهان دارویی: همدان و مرکزی ، اراک

آدرس مزرعه الاغ شیری: فارس ، خرامه