مراحل خالص سازی گوسفند اصلاح شده بومی استان های مختلف

64

مراحل خالص سازی گوسفند اصلاح شده بومی استان های مختلف
در ویدئوی قبل راجع به این موضوع صحبت کردیم که میش های معمولی منطقه خودتون رو اگه ظرفیت ها و پتانسیل لازم جهت چندقلوزایی و شیری و در واقع ظرفیت های لازم جهت اصلاح رو داره بخواین انتخاب کنید و اون ها رو به سمت چندقلوزایی و شیری ببرید اما نکته ای که بسیار کلیدی هم هست و وجود داره اینه که شما هم زمان که میش های بومی منطقه خودتون رو به سمت اصلاح و بهبود میبرید باید همزمان به فکر خالص سازی گله هم باشید . با یک مثال این موضوع رو براتون بیشتر روشن میکنم . فرض کنید که شما میخواین میش های شال که مربوط به استان قزوین هستن رو به سمت چندقلوزایی ببرید. یعنی ژن چندقلوزایی رو در این گوسفندها شما بخواین تثبیت کنید. از این رو شما میاین یک قوچ که هومو هم هست و این ژن رو منتقل میکنه که میتونه یک قوچ هوموی نژاد افشار برولا و یا برولا باشه رو تلاقی میدین با یک میش صد در صد خالص شال. یعنی پیش فرض ما اینه که اون میشی که انتخاب میکنیم صد در صد خالص هست.
در این صورت بره ای که به دنیا میاد چون حاصل تلاقی یک قوچ هومو و یک میش معمولی هست، بره ها همشون هترو هستن. یعنی ژن چندقلوزایی رو دارن . اما در اینجا یک اتفاقی افتاده و اون این که درسته که بره ها ژن چندقلوزایی رو دارن اما از لحاظ خلوص ، میزان خلوص شال بودنشون به طور میانگین 50 درصد هستیم.
حالا ما باید در گام های بعدی این گله رو به سمت خالص سازی ببریم. یعنی میزان خلوصش وبه سمت بالای 98 درصد ببریم. برای این کار ما میایم بره هایی که به دنیا اومدن و همشون هم هترو هستن و 50 درصد خلوص شال رو دارند رو ، نرهای درجه یکش رو جدا میکنیم. و اون نرها رو ما میایم تلاقی میدیم با میش های معمولی شال که دوباره از یک گله دیگه ما میایم جداشون میکنیم. بنابراین از تلاقی این ها ، بره هایی که به دنیا میاد چون حاصل تلاقی قوچ های هترو و میش های معمولی هستن، قطعا 50 درصد از بره هایی که به دنیا میان هترو و 50 درصدشون هم معمولی میشن. اما به میزان خلوصشون افزوده شده چرا که بره هایی که به دنیا میان از یک پدری هستن که 50 درصد خلوص شال رو دارن . از مادری هستن که 100 در 100 . و به طور میانگین این ها بین این دو عدد میشن که تقریبا میشه 75 . یعنی بره هایی که به دنیا میان در عین حال که هترو هستن. و اون ژن چندقلوزایی رو دارن . در عین حال میزان خلوصشون هم 75 درصده. و این فرایند رو ما تا اونجایی ادامه میدیم که میزان خلوصش به بالای 98 درصد برسه . و در این صورت هست که ما میتونیم بگیم نژاد شال رو اصلاح کردیم و ژن چندقلوزایی رو در اونها تثبیت کردیم. در عین حال خلوصش رو هم حفظ کردیم. یعنی اگه ما بخوایم به خلوصش توجه نکنیم اتفاقی که میفته اینه که بعد از مدت ها میبینیم چیزی تحت عنوان نژاد بومی برای ما نمی مونه. اتفاقی که متاسفانه در حوزه طیور بومی حاصل شد. اما موضوعی که هست اینه که تمام این مراحل و طی کردیم و به خلوص بالای 98 درصد رسیدیم و بره های ما هم دیگه هترو هستن. حالا میخوایم خودشون رو با هم تلاقی بدیم تا بره هایی رو بگیریم که هم هترو باشن و هم هومو.
در اینجا یک نکته بسیار مهمی به وجود میاد و اون اینه که ما نمیتونیم بره هایی که به دنیا اومدن، میش ها و قوچ هاش و با هم تلاقی بدیم چرا که اینها در پدر و مادر با هم اشتراکاتی دارن. از این رو ما باید از همون ابتدای کار دو تا گله موازی و در واقع دو تا لاین کاملا موازی رو همزمان با هم پیش ببریم که از ریشه باهم متفاوت باشن یعنی از پدر و مادر از همون اول متفاوت باشن تا زمانی که دو تا لاین و پیش بردیم و به خلوص 98 درصد و بالاتر رسیدیم اون وقت ما بخوایم قوچ ها و میش های این دو گله رو به شکل ضربدری با هم تلاقی بدیم یعنی ما قوچ های لاین یک رو با میش های لاین دو و قوچ های لاین دو رو با میش های لاین یک تلاقی بدیم.
یکی از مشکلات اساسی در اصلاحات دام و طیور در کشورمون تا به امروز داشتیم ، ناشی از این بود که به همین نکته توجه نشد . ازین رو گله هایی که اصلاح شدند غالبا با مشکل همخونی مواجه بودن.

سوالتو از این قسمت بپرس


GOTO_TOP

تماس با ما

راه های ارتباطی با ما:

شماره مشاوره :

09114861623 و ۰۹۱۱۸۹۲۸۹۲۰ و ۰۹۱۱۸۹۲۸۹۲۱

(پاسخگویی مشاوره فقط در ساعات 9 الی 15 هر روز (بجز ایام تعطیل))

شماره ثبت سفارش و ثبت نام در دوره آموزشی:

01152211494 و 09114861623 و ۰۹۱۱۸۹۲۸۹۲۱(پاسخگویی 9 الی 14)

ایمیل: info@minisalon.ir

تلگرام: 09114861623 و ۰۹۱۱۸۹۲۸۹۲۰ و ۰۹۱۱۸۹۲۸۹۲۱

آدرس های ما

آدرس:

آدرس دفتر مشاوره : مازندران - چالوس - بلوار امام رضا - جنب ترمینال شهسوار - ساختمان دریا (فقط با هماهنگی قبلی)

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه مرغ: تهران (یکروزه) و همدان(یکروزه و نیمچه)

آدرس مزرعه گوسفند چندقلوزا و شیری: همدان ، مرکز تحقیقات سازمان جهاد

آدرس آزمایشگاه تولید جنین گوسفند چندقلوزا و شیری: همدان ، مرکز تحقیقات سازمان جهاد

آدرس مزرعه الاغ شیری: فارس ، خرامه

آدرس دفتر کارگاه تولید تجهیزات مرغداری: مازندران ، بابل، جاده قدیم آمل به بابل ، خشرودپی (فقط با هماهنگی قبلی)