مراحل خالص سازی گوسفند اصلاح شده بومی استان های مختلف

377

مراحل خالص سازی گوسفند اصلاح شده بومی استان های مختلف


در ویدئوی قبل راجع به این موضوع صحبت کردیم که میش های معمولی منطقه خودتون رو اگه ظرفیت ها و پتانسیل لازم جهت چندقلوزایی و شیری و در واقع ظرفیت های لازم جهت اصلاح رو داره بخواین انتخاب کنید و اون ها رو به سمت چندقلوزایی و شیری ببرید اما نکته ای که بسیار کلیدی هم هست و وجود داره اینه که شما هم زمان که میش های بومی منطقه خودتون رو به سمت اصلاح و بهبود میبرید باید همزمان به فکر خالص سازی گله هم باشید . با یک مثال این موضوع رو براتون بیشتر روشن میکنم . فرض کنید که شما میخواین میش های شال که مربوط به استان قزوین هستن رو به سمت چندقلوزایی ببرید. یعنی ژن چندقلوزایی رو در این گوسفندها شما بخواین تثبیت کنید. از این رو شما میاین یک قوچ که هومو هم هست و این ژن رو منتقل میکنه که میتونه یک قوچ هوموی نژاد افشار برولا و یا برولا باشه رو تلاقی میدین با یک میش صد در صد خالص شال. یعنی پیش فرض ما اینه که اون میشی که انتخاب میکنیم صد در صد خالص هست.
در این صورت بره ای که به دنیا میاد چون حاصل تلاقی یک قوچ هومو و یک میش معمولی هست، بره ها همشون هترو هستن. یعنی ژن چندقلوزایی رو دارن . اما در اینجا یک اتفاقی افتاده و اون این که درسته که بره ها ژن چندقلوزایی رو دارن اما از لحاظ خلوص ، میزان خلوص شال بودنشون به طور میانگین 50 درصد هستیم.
حالا ما باید در گام های بعدی این گله رو به سمت خالص سازی ببریم. یعنی میزان خلوصش وبه سمت بالای 98 درصد ببریم. برای این کار ما میایم بره هایی که به دنیا اومدن و همشون هم هترو هستن و 50 درصد خلوص شال رو دارند رو ، نرهای درجه یکش رو جدا میکنیم. و اون نرها رو ما میایم تلاقی میدیم با میش های معمولی شال که دوباره از یک گله دیگه ما میایم جداشون میکنیم. بنابراین از تلاقی این ها ، بره هایی که به دنیا میاد چون حاصل تلاقی قوچ های هترو و میش های معمولی هستن، قطعا 50 درصد از بره هایی که به دنیا میان هترو و 50 درصدشون هم معمولی میشن. اما به میزان خلوصشون افزوده شده چرا که بره هایی که به دنیا میان از یک پدری هستن که 50 درصد خلوص شال رو دارن . از مادری هستن که 100 در 100 . و به طور میانگین این ها بین این دو عدد میشن که تقریبا میشه 75 . یعنی بره هایی که به دنیا میان در عین حال که هترو هستن. و اون ژن چندقلوزایی رو دارن . در عین حال میزان خلوصشون هم 75 درصده. و این فرایند رو ما تا اونجایی ادامه میدیم که میزان خلوصش به بالای 98 درصد برسه . و در این صورت هست که ما میتونیم بگیم نژاد شال رو اصلاح کردیم و ژن چندقلوزایی رو در اونها تثبیت کردیم. در عین حال خلوصش رو هم حفظ کردیم. یعنی اگه ما بخوایم به خلوصش توجه نکنیم اتفاقی که میفته اینه که بعد از مدت ها میبینیم چیزی تحت عنوان نژاد بومی برای ما نمی مونه. اتفاقی که متاسفانه در حوزه طیور بومی حاصل شد. اما موضوعی که هست اینه که تمام این مراحل و طی کردیم و به خلوص بالای 98 درصد رسیدیم و بره های ما هم دیگه هترو هستن. حالا میخوایم خودشون رو با هم تلاقی بدیم تا بره هایی رو بگیریم که هم هترو باشن و هم هومو.
در اینجا یک نکته بسیار مهمی به وجود میاد و اون اینه که ما نمیتونیم بره هایی که به دنیا اومدن، میش ها و قوچ هاش و با هم تلاقی بدیم چرا که اینها در پدر و مادر با هم اشتراکاتی دارن. از این رو ما باید از همون ابتدای کار دو تا گله موازی و در واقع دو تا لاین کاملا موازی رو همزمان با هم پیش ببریم که از ریشه باهم متفاوت باشن یعنی از پدر و مادر از همون اول متفاوت باشن تا زمانی که دو تا لاین و پیش بردیم و به خلوص 98 درصد و بالاتر رسیدیم اون وقت ما بخوایم قوچ ها و میش های این دو گله رو به شکل ضربدری با هم تلاقی بدیم یعنی ما قوچ های لاین یک رو با میش های لاین دو و قوچ های لاین دو رو با میش های لاین یک تلاقی بدیم.
یکی از مشکلات اساسی در اصلاحات دام و طیور در کشورمون تا به امروز داشتیم ، ناشی از این بود که به همین نکته توجه نشد . ازین رو گله هایی که اصلاح شدند غالبا با مشکل همخونی مواجه بودن.

 

 منبع : minisalon.ir (استفاده از این مطلب با ذکر منبع مانعی نداره)

 

 

 

دوره ی آموزشی پرورش گوسفند چندقلوزا

 

 دوره ی آموزشی پرورش گوسفند چندقلوزا،8 و 9 و 10 اسفندماه در مرکز تحقیقات همدان برگزار خواهد شد.

    (جهت مشاهده سرفصل های دوره ی آموزشی گوسفند چندقلوزا کلیک کنید)

 

 شماره مشاوره و ثبت نام :  ۰٩١١٨٩٢٨٩٢١ - ۰٩١١٨٩٢٨٩٢۰

 

نظرات تعدادی از شرکت کنندگان در دوره های آموزشی پرورش

 

 برای اطلاع از جدیدترین مطالب آموزشی پرورش گوسفند چندقلوزا عضو کانال تلگرامی ما شوید.

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 پرویز 1397-11-06 16:06
سلام مهندس ایا میشه اینطور گفت که
هومو + میش ساده =هیترو صد در صد
هیترو + میش ساده =۵۰ درصد هیترو
هومو + هیترو = هومو
هیترو + هیترو= ؟ چقد احتمال داره هومو باشه؟
ایا درست فهمیدم
******
پاسخ
سلام دوست عزیز
خدمت شما عرض کنم مسئله این قدر ساده نیست و اینها در حد احتمالات است.
همو در تلاقی با هترو در واقع هترو میدهد و حدود 30 درصد هم احتمال دارد به شما همو بدهد و در تلاقی هترو با هترو شما بره های هترو خواهید داشت و چند درصد هم احتمال دارد همو بتوانید بگیرید.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

سوالتو از این قسمت بپرس


GOTO_TOP

تماس با ما

راه های ارتباطی با ما:

شماره مشاوره :

09114861623 و09118928921 و 09118928920

(پاسخگویی مشاوره فقط در ساعات 9 الی 15 هر روز (بجز ایام تعطیل))

شماره ثبت سفارش و ثبت نام در دوره آموزشی:

01152211494 و 09114861623 و09118928921 و 09118928920

(پاسخگویی 9 الی 14)

تلگرام: 09114861623 و 09118928921 و 09118928920

آدرس های ما

آدرس:

آدرس دفتر مشاوره : مازندران - چالوس - بلوار امام رضا - جنب ترمینال شهسوار - ساختمان دریا (فقط با هماهنگی قبلی)

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه مرغ: تهران (یکروزه) و همدان(یکروزه و نیمچه)

آدرس مزرعه گوسفند چندقلوزا و شیری: همدان ، مرکز تحقیقات سازمان جهاد

آدرس آزمایشگاه تولید جنین گوسفند چندقلوزا و شیری: همدان ، مرکز تحقیقات سازمان جهاد

آدرس مزرعه الاغ شیری: فارس ، خرامه

آدرس دفتر کارگاه تولید تجهیزات مرغداری: مازندران ، بابل، جاده قدیم آمل به بابل ، خشرودپی (فقط با هماهنگی قبلی)