در زمان خرید گوسفند چه نکاتی رو باید در نظر بگیریم؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


برای اینکه در خرید گوسفند انتخاب درست داشته باشید و دام تون بیمار نباشه ، خرید گوسفند بايد زير نظر كارشناس انجام بگیره . همچنین به منظور كنترل بهتر و سهولت در خوراك دادن به دام ها، انتخاب بره هاي هم سن و يا هم وزن توصيه ميشه.

  

در زمان خرید گوسفند پیشنهاد میکنیم بره هاي هم سن و يا هم وزن رو انتخاب کنید. که هم بتونید دام رو بهتر کنترل کنید و هم در خوراك دادن به اونها راحت تر باشید.در این مقاله نکات مهمی رو در مورد نحوه انتخاب و خرید گوسفند و همینطور چگونگی بارگیری و حمل اون ، شرح خواهیم داد که در ادامه همین مطلب به طور کامل با این نکات آشنا خواهید شد.

 

 

 

 

دام رو از کجا تهیه کنیم؟

 

 ميزان آلودگي در ميادين و كاروانسرهاي اطراف كشتارگاه هاي دام خصوصاً سنتي بالا هست ، لذا تا حد امكان از خريد دام پرواري از اين مكان ها پرهيز بشه.

 بره هايي كه به اندازه كافي از شير مادر جهت تغذيه استفاده نکردن و اصطلاحا بهشون شيرسوز میگن ، براي خريد مناسب نيستن و در طي دوره پروار از رشد مناسبي هم برخوردار نخواهند بود . مضاف بر این که به دليل عدم دريافت پادتن هاي لازم كه از طريق شير مادر منتقل میشه ، مصونيت لازم در مقابل بيماري ها رو ندارن.

جهت كاهش هزينه حمل و نقل دام و جلوگیری از آلودگي احتمالي، بهتره در صورت وجود دام مناسب براي پروار خريد بره از همون منطقه اطراف محل سكونت ونگهداري دام صورت بگیره.

 

در انتخاب بره از چه افرادی کمک بگیریم؟

 

تیک درصورتي كه پرواربند از تجربه لازم براي خريد دام پرواري برخوردار نيست، بهتره به جهت اطمينان در انتخاب ، از مشاوره كارشناسان و يا خبرگان محلي استفاده کنید و يا از معاونت بهبود توليدات دامي استان و يا شهرستان ، نسبت به مكان هاي مناسب براي خريد اطلاع حاصل کنید.

تیک خريد كلى و گروهى دام بايد زير نظر كارشناسهاى علوم دامپزشكى و دامپرورى صورت بگیره. به اين ترتيب از خطر انتخاب نادرست و خريد دام هاى بيمار، جلوگيرى میشه. اين كار، هم از نظر اقتصادى براي پروابند مهم هست و هم براى حفظ بهداشت دام ها و جلوگيري از شيوع بيماري ها در منطقه و از ديدگاه اقتصاد ملي از اهميت بالايي برخورداره.

تیک نمره وضعيت بدني دام و يا لاغر و چاق بودن اون در قيمت دام تاثير داره و ميتونه ميزان سود دريافتي دامدار رو از فعاليت توليدي تحت تاثير قرار بده. بنابراین لازمه ، با ایجاد تمهيداتي در خصوص شرايط بازار و زمان مناسب خريد دام، تفاوت قيمت خريد و فروش دام رو تا حد ممكن كاهش داد.

تیک تمايل پرواربندان به نژادهاي درشت جثه، به سبب وزن گيري مناسب تر اونها نسبت به نژادهاي كم جثه هست ، لذا قيمت خريد اين نژادها خصوصا دام هايي كه دنبه هاي كوچكتري دارن، معمولاً بيشتره.

 

 

اصول حمل و نقل دام:

 

رعايت شرايط مناسب و لازم براي حمل و نقل دام از اون جهت حائز اهميت هست كه هر گونه حمل و نقل دام از محل خريد به مزرعه و يا از مزرعه به محل فروش میتونه نوعي استرس به دام وارد کنه و مصونيت دام رو در مقابل بيماري ها كاهش بده و موجب افت وزن و گاهاً تلفات دام بشه.

بديهیه، هر گونه افت وزن در مراحل پاياني پروار از ميزان سود پرواربند کم میکنه.  از اين رو لازمه پرواربند، نكاتي رو به هنگام انتقال بره هاي پرواري در برنامه خودش لحاظ کنه.

 

 

در زمان جا به جایی دام باید چه نکاتی رو در نظر داشت؟

 

تیک همه ماشينهاى حمل و نقل، پيش از بارگيرى بايد ضدعفونى و پاكسازى بشن. همچنين وسيله هاى ايمنى و جلوگيرى از ورود حشره هاى مختلف رو براي مسافت هاي طولاني دارا باشن.

تیک براى طول مدت سفر، آب سالم و غذاى كافى براى دام ها به همراه داشت.

تیک در طول مسير از تماس افراد مختلف و يا ارتباط با حيوانات ديگر جلوگيرى كرد.

تیک چنانچه دام ها در ميان راه دچار بيمارى واگير بشن بايد تمام اون ها رو به محل اوليه خودش برگردوند.

تیک ماشين هاى حمل و نقل، پس از خالى كردن دام ها بايد به طور كامل تميز و ضدعفونى بشن تا براى حمل دام هاى بعدى آماده باشن.

تیک فضاي دروني وسايل حمل بايد داراي شرايط مناسبي از نظر روشنايي و تهويه براي جابجايي دام باشه.

تیک تريلرهاي وسايل حمل بايد مجهز به رمپ بارگيري باشن.

تیک سكوها و محل هاي تخليه و بارگيري دام در شب بايد از نور كافي برخوردار باشه.

تیک سكوي بارگيري بايد بدون فاصله و هم سطح طبقات درون وسايل حمل دام باشه.

 

 

نکاتی که زمان بارگیری دام باید دقت کنید:

 

تیک بايد در ظرفيت بارگيري وسايل نقليه مورد نظر براي حمل دام دقت بشه و از بارگيري بيش از حد مجاز ممانعت كرد. همچنين براي جلوگيري از آسيب رسيدن به گوسفندان سعي شود فاصله محل خريد و فروش دام تا دامداري زياد نباشه.

تیک از توقفهاي غير ضروری در مسير حركت ، پرهيز و قبل از حركت از وضعيت آب و هوايي اطلاع كامل كسب کنید، چون موندن بره ها در هواي سرد و گرم موجب افت وزن خواهد شد. 

تیک لازمه كف كاميون رو حدود 3 تا 4 سانتيمتر، با بستري نظير ماسه بدون خاك در تابستان و مخلوطي از ماسه با كاه يا پوشال در زمستان پوشاند.

 

 

 

تیک بهتره وسيله نقليه پوشش دار باشه تا در تابستان و زمستان از استرس به دام و افت مصونيت دام جلوگيري به عمل بیاد.همچنين در تابستان حمل دام در شب و در زمستان در روز انجام بگیره.

 

تیک به هيج وجه نبايد دام ها رو به صورت خوابيده و در شرايطي كه زير دست و پاي ساير دام ها افتاده ان، حمل بشن . چون اين عمل خطر بروز نفخ پيش رونده و تركيدگي شكمبه و تلف شدن سريع دام رو به همراه داره.

تیک در موقع بارگيري و پياده نمودن دام ها در كمال ملايمت و در نهايت آرامش و خونسردي با بره ها رفتار بشه.

تیک در صورتي كه بين محل خريد دام و محل پرورش و نگهداري دام تفاوت قابل توجهي از لحاظ آب و هوايي وجود داره، لازمه که دام ها در صورت ورود به منطقه سردتر سريعاً در شرايط سرما و هواي آزاد قرار نگيرن و ابتدا  اونها رو در محيط بسته و شرايط گرم تري نگهداري کرد.

تیک در طول مسير از خوراندن مواد غذايي متراكم و آب زياد به بره ها حتي المقدور جلوگيري بشه.

تیک بعد از پياده كردن گوسفندان در مقصد، آب خنك و علوفه خشك يا سبز در اختيار آن ها قرار داده و فرصت براي استراحت به دام ها داده بشه.

 

منبع: سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی

 

 

خواندن 320 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 17:07
این مطلب رو به اشتراک بگذارید

سوالتو از این قسمت بپرس


GOTO_TOP

تماس با ما

 

شماره مشاوره :

 

09114861623 و09118928921 و 09118928920

 

(پاسخگویی فقط در ساعات 9 الی 16 هر روز (بجز ایام تعطیل))

 

 

 شماره ثبت سفارش و ثبت نام در دوره آموزشی:

 

01152211494 و 09114861623 و09118928921 و 09118928920

 

(پاسخگویی 9 الی 16)

 

 

تلگرام:

 

09114861623 و 09118928921 و 09118928920

آدرس مراکز تیم تحقیقاتی مینی سالن(حضور فقط با هماهنگی قبلی)

آدرس دفتر مشاوره مازندران : مازندران - چالوس - بلوار امام رضا - جنب ترمینال شهسوار - ساختمان دریا

آدرس دفتر مشاوره همدان: همدان- جورقان - مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی - پارک علم و فناوری

آدرس اقامتگاه بوم گردی آموزشی: همدان ، امزاجرد

آدرس مزرعه گوسفند چندقلوزا و شیری: همدان ، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه مرغ: تهران (یکروزه) و همدان(یکروزه و نیمچه)

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه بوقلمون: زنجان (یکروزه و یکماهه) یا  همدان(یکروزه و یکماهه)

آدرس دفتر کارگاه تولید تجهیزات مرغداری: مازندران ، بابل، جاده قدیم آمل به بابل ، خشرودپی

آدرس مزرعه میل ورم ، سوپرورم و حشرات: مرکزی - اراک

آدرس مزرعه زالو: مرکزی - فراهان

آدرس مزرعه گیاهان دارویی: همدان و مرکزی ، اراک

آدرس مزرعه نهال پالونیا و نهال گردو:  همدان- جورقان - مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

آدرس مزرعه الاغ شیری: فارس ، خرامه