تکنیک های تقویت فن بیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فن بیان چیست؟

همه ی ما در زندگی در موقعیتی قرار می گیریم که باید برای عده ای  صحبت کنیم، دیگران رو متقاعد کنیم به حرف های ما گوش کنن، از عقایدمون دفاع کنیم یا در سمت مدیر یا کارمند، بازاریاب  و فروشنده با مشتری و مهمان های زیادی سر و کار داریم و باید پیاممون رو به اون ها منتقل کنیم.

مهارت فن بیان به ما کمک می کنه تا مشکل ترس و عدم توانایی صحبت کردن در جمع رو رفع کنیم، دیگران از هم نشینی با ما لذت ببرن ، روابط عمومی خوبی داشته باشیم و جایگاه اجتماعی و شغلی بهتری داشته باشیم.  

همه ما می‌دونیم که حتی اگر ایده‌ها، محصولات و توانمندی‌های فوق‌العاده‌ای داشته باشیم اما نتونیم اونها رو درست به دیگران ارائه بدیم، نتیجه‌ای نمی گیریم. خجالت و کم حرفی باعث نادیده شدن توانایی هامون میشه. هیچ فردی گوینده به دنیا نمیاد ولی با تمرین و تکرار میشه مهارت  باورنکردنی  در این زمینه  بدست آورد، اما تعریف فن بیان چیه؟

 

فن بیان  معادل  کلمه ی  “Speaking Skills یعنی توانایی صحبت کردنه. روابط عمومی قوی، اعتماد به نفس، خوش‌صحبتی و رسایی سخن، نشانه افرادیه که فن بیان خوبی دارن . برای داشتن فن بیان باید بتونید خوب، واضح و با اعتماد به نفس صحبت کنید. در ادامه به بعضی از کاربردهای  مهم  فن بیان اشاره میشه:

 

کاربرد های فن بیان

  • برقراری ارتباط بهتر با خانواده ، دوستان و همکاران
  • اجرای سخنرانی های تاثیرگذار
  • جلب مشتری در فروش و بازاریابی
  • دفاع موثر از طرح ، ایده و  پایان نامه
  • جلب نظر مخاطب و دانشجو در تدریس
  • داشتن روابط عمومی قوی با دیگران و غیره.

 

این مطلب رو هم مطالعه کنید:چگونه در گویندگی و اجرا مهارت کسب کنیم؟

 

تکنیک مهمی برای کسب مهارت فن بیان مطرح شده که در ادامه توضیح داده می شه.

 

۱- کلمات رو شمرده و واضح ادا کنید.

برای اینکه دیگران کلام شما رو کامل بشنوند، کلمات رو شمرده ادا  کنید. یکی از روش هایی که می‌تونه به شما کمک کنه تا شمرده صحبت کنید کم کردن سرعت حرف زدن و پایین آوردن تن صداست. صدای بلند باعث می شه شنونده احساس راحتی نکنه و به تارهای صوتی آسیب می زنه. زمانی که سریع صحبت می کنید، شنونده گمان می کنه شما نگران هستید یا درباره موضوعی که حرف می زنید مطمئن نیستید و تردید دارید. با تمرین و تکرار می تونید شمرده صحبت کنید. مثلا  می تونید تعداد زیادی از اعداد رو بخوانید و همزمان اونها رو  تو هوا یادداشت کنید. این  روش برای رسیدن به ضرب آهنگ و افزایش نفوذ کلام عالیه.  تا می تونید از اصطلاحات عامیانه و کوچه بازاری در کلامتان کمتر استفاده کنید تا کلام شما واضح تر باشه.


2-یکنواخت صحبت نگید.

در طول صحبت، تن صداتون رو تغییر بدید و با تن صدای یکنواخت حرف نزنید. این کار باعث می‌شه مخاطبان حس کنن که اعتماد به نفس دارید و شنونده خسته  نمی شه.


3- احساسات خودتون رو کنترل کنید.

زمان صحبت کردن ممکنه احساسات مختلفی داشته باشید اما این احساسات نباید باعث بشه که شما کنترل خودتون رو از دست بدید.


4- فروتن باشید.

برای افزایش فروتنی می تونید وقتتون رو با افرادی که بهتر از شما هستن بگذرونید یا در دوره هایی که در  اون اشخاصی حضور دارن که در  حرفه  و کارشون از شما موفق تر هستن شرکت کنید.


5- میان صحبت کسی نپرید.

هیچ وقت میان صحبت کسی نپرید. اجازه بدید دیگران صحبتشون کاملا تموم بشه بعد شروع به صحبت کنید. یه مکالمه درست مثل یه گروه موسیقیه. هر فردی سهم و نوبت خودش رو داره و نوبت همه باید رعایت بشه.


6- دایره لغاتتون رو افزایش بدید.

سعی کنید ساعات مطالعه تون رو بیشتر کنید، هرچی بیشتر مطالعه داشته باشید، دانش شما بیشتر میشه و دایره لغات شما افزایش پیدا میکنه و عبارات بیشتری یاد می‌گیرید و بعد از مدتی ناخودآگاه از همین عبارات در جملاتتون استفاده می‌کنید. استفاده از کلمات جدید و پر معنا باعث میشه باهوش تر به نظر برسید.


۷- شنونده خوبی باشید.

موقعی که کسی صحبت می‌کنه اصلا و به هیچ‌وجه به حرف‌هایی که قراره بزنید فکر نکنید. با این کار به دیگران می‌گید که نظرشون اصلا مهم نیست و این کار به احساسات اون‌ها آسیب می‌زنه. به صحبت دیگران علاقه نشان بدید به حرف هاشون گوش بدید تا وقتی نوبت شما شد، توجه‌ها به سمتتون باشه.


8- مختصر و مفید حرف بزنید.

یکی از بخش‌های مهم خوب حرف زدن، کوتاه حرف زدنه. فن بیان به این معنی نیست که هرچی می‌دونید رو برای شنونده توضیح بدید و برای فهموندن حرفون بخواید مثال‌های زیادی بزنید، یکی دو مثال کافیست. سعی کنید همیشه از وراجی و تکرار دوری کنید تا  مخاطب خسته نشه. برای اینکه متوجه بشید کجاها زیاده گویی می کنید قبل از سخنرانی حرف‌هاتون رو روی کاغذ بنویسید و باصدای بلند بخونید.


9- نکات مهم صحبتتون رو تکرار کنید.

چه بخواید برای یک جمع سخنرانی کنید چه با یه فرد ، بهتره که در پایان صحبتتون نکات اصلی صحبتتون رو برای واضح‌تر شدن، دوباره تکرار کنید.


10- از مثال‌‌ها و دلایل  واقعی و علمی استفاده کنید.

چه بخواید مخاطبانتون  رو قانع کنید که استفاده از محصولات نانو باعث بهبود کیفیت زندگی میشه یا به دوستتون بفهمونید که باید به فکر سلامتیش باشه از مثال و دلایل واقعی استفاده کنید البته این به این معنی نیست که مدام از اعداد و ارقام استفاده کنید و وارد بحث‌های تخصصی و علمی بشید. متناسب با موضوع صحبت، یک یا چند دلیل علمی کافیه.


۱۱- پشت سر گویی و شایعه‌پراکنی نکنید و مثبت حرف بزنید.

پشت سر گویی، شایعه‌پراکنی از مواردی هستن که  تو خوب صحبت کردن جایگاهی ندارن. گلایه کردن رو هم باید کنار بگذارید. یه راه سازنده و مثبت برای توصیف خودتون و چیزهایی که به سر شما اومده پیدا کنید. خواسته خودتون رو روشن و واضح بگید. در هر شرایطی از حرف‌ها و خبرهایی که دیگران رو ناامید و افسرده و عصبانی می‌کنه خودداری کنید. اطلاعات مثبت رو در اختیار مردم قرار بدید. با تمرین می تونید مثبت نگری رو به یه عادت  تبدیل کنید.


12- حجم صداتون رو کنترل کنید.

کنترل حجم صدا برای بالا بردن قدرت بیان بسیار با اهمیته. یکی از تمرین های ساده ای که کیفیت صحبت شما رو افزایش می ده، تمرین پرتاب صداست. برای این کار یک مکان اتاق رو انتخاب کنید. فرض کنید در نقطه ای از اتاق فردی نشسته و برای او چند جمله صحبت کنید. حالا نقطه ای دورتر از نقطه ی قبلی رو فرض کنید که شخص دیگری در اونجا نشسته و همین جملات رو برای او هم بگید. طوری که صدا به او شفاف و رسا برسه و شما فریاد هم نزنید. با این تمرین کیفیت سخنرانی خودتون رو افزایش میدید.


13- مخاطبانتون رو بخندونید.

جوک گفتن در ابتدای صحبت  مثل گرم کردن قبل از ورزش عمل می‌کنه. سعی کنید در صحبت‌هاتون جوک تعریف کنید. با خندوندن مخاطبانتون، رو قابل دسترس و دوستانه جلوه می‌دید. به این ترتیب مخاطبانتون با شما احساس راحتی میکنن و به حرف‌هاتون گوش می‌کنن.


14- به زبان بدنتون توجه کنید.

برای داشتن فن بیان، فقط صدا  کافی نیست؛ زبان بدن شما به اندازه کلماتی که استفاده می کنید اهمیت داره. وقتی حرکات و ژست‌های شما متفاوت باشه صمیمی‌تر به نظر می‌رسید. زمانی که صحبت می‌کنید با مو یا لباستون بازی نکنید. از این حرکات، عدم اعتماد به نفس برداشت می‌شه.


15- لبخند بزنید.

لبخند زدن نه تنها صدای شما رو خوشایندتر می‌کنه بلکه با خودش اعتماد به نفس رو به همراه میاره. لبخند زدن همچنین شما رو دوستانه نشان می‌ده.


۱6- تمرین کنید.

یادگیری هر فنی نیاز به تمرین و تکرار داره. بدون صبر هیچکس در هیچ کاری نمی‌تونه حرفه ای بشه. سعی کنید نقاط قوت خودتون رو تقویت کنین و نقاط ضعفتون رو رفع کنید. در دوره های فن بیان شرکت کنید و کتاب مطالعه کنید. یه کتاب خوب در زمینه سخنرانی، کتاب سخنرانی موفق برایان تریسیه که می‌تونید اون رو تهیه و مطالعه کنید.

 

این مطلب رو هم بخونید:مثل آدم های موفق فکر و عمل کنید

 

منبعminisalon.ir  (استفاده از این مطلب با ذکر منبع مانعی نداره)

خواندن 234 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 14:46
این مطلب رو به اشتراک بگذارید

سوالتو از این قسمت بپرس


GOTO_TOP

تماس با ما

 

شماره مشاوره :

 

09114861623 و09118928921 و 09118928920

 

(پاسخگویی فقط در ساعات 9 الی 16 هر روز (بجز ایام تعطیل))

 

 

 شماره ثبت سفارش و ثبت نام در دوره آموزشی:

 

01152211494 و 09114861623 و09118928921 و 09118928920

 

(پاسخگویی 9 الی 16)

 

 

تلگرام:

 

09114861623 و 09118928921 و 09118928920

آدرس مراکز تیم تحقیقاتی مینی سالن(حضور فقط با هماهنگی قبلی)

آدرس دفتر مشاوره مازندران : مازندران - چالوس - بلوار امام رضا - جنب ترمینال شهسوار - ساختمان دریا

آدرس دفتر مشاوره همدان: همدان- جورقان - مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی - پارک علم و فناوری

آدرس اقامتگاه بوم گردی آموزشی: همدان ، امزاجرد

آدرس مزرعه گوسفند چندقلوزا و شیری: همدان ، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه مرغ: تهران (یکروزه) و همدان(یکروزه و نیمچه)

آدرس مزرعه تحویل جوجه و نیمچه بوقلمون: زنجان (یکروزه و یکماهه) یا  همدان(یکروزه و یکماهه)

آدرس دفتر کارگاه تولید تجهیزات مرغداری: مازندران ، بابل، جاده قدیم آمل به بابل ، خشرودپی

آدرس مزرعه میل ورم ، سوپرورم و حشرات: مرکزی - اراک

آدرس مزرعه زالو: مرکزی - فراهان

آدرس مزرعه گیاهان دارویی: همدان و مرکزی ، اراک

آدرس مزرعه نهال پالونیا و نهال گردو:  همدان- جورقان - مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

آدرس مزرعه الاغ شیری: فارس ، خرامه

 

Web Analytics